دارایی های NDFI با ۶۸ میلیارد دلار

0

صندوق دارایی دولتی ایران به دلیل افزایش فروش این تولیدکننده نفت در حال ثروتمندتر شدن است، اگرچه قیمت پایین نفت رشد آن را کند می کند.

به گفته رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی ایران در حال حاضر ۶۸ میلیارد دلار دارایی برون مرزی دارد.

این صندوق که درآمدهای بادآورده قیمت نفت را برای سرمایه گذاری در زیرساخت جمع آوری می کند، هنوز در برابر صندوق های ثروت دولتی همسایگان خود در حاشیه خلیج فارس ضعیف است. امارات نزدیک به ۸۰۰ میلیارد دلار و عربستان سعودی ۶۰۰ میلیارد دلار دارایی دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد دوست حسینی گفت: از زمانی که من مسئولیت صندوق توسعه ملی را بر عهده گرفتم، دارایی های صندوق در خارج از کشور بدون تغییر باقی مانده است.

دوست حسینی در ژوئیه زمانی که مدیر سابق صندوق، صفدر حسینی و سایر اعضای هیئت مدیره صندوق به دلیل رسوایی حقوق و دستمزد استعفا دادند، مدیریت صندوق را بر عهده گرفت.

 رسوایی حقوق و دستمزد

افشاگران تصاویری از فیش حقوقی مدیران دولتی بانک‌ها و شرکت‌های بیمه دولتی به همراه هیئت اجرایی صندوق توسعه ملی را منتشر کردند. مردم از آنچه که علی طیب نیا، وزیر اقتصاد آن را «حقوق و وام غیرمتعارف» نامید، خشمگین شدند.

تهران تایمز دولتی گزارش داد که سید صفدر حسینی که توسط رئیس جمهور حسن روحانی به عنوان رئیس صندوق انتخاب شده بود، ماهانه ۵۸۰ میلیون ریال (۱۷۰۰۰ دلار) دریافت می کرد. نه چندان با استانداردهای بین المللی برای یک مدیر اجرایی صندوق ثروت، اما برای یک کارمند متوسط ​​که کمتر از ۵۰۰ دلار در ماه درآمد دارد، بسیار سنگین است.

حقوق ها غیر متعارف تلقی می شد، زیرا اکثر سازمان های دولتی از پرداخت بیش از هفت برابر متوسط ​​دستمزد به مدیران خود منع شده اند. با این حال، مدیران این سازمان ها از خلاءهای قانونی برای دور زدن سقف دستمزد استفاده کردند. اکثر آنها وام های کلان کم بهره گرفتند.

خبر استعفای هیات مدیره صندوق توسعه ملی تنها دو روز پس از آن منتشر شد که طیب نیا مدیران چهار بانک را به دلیل دریافت حقوق و وام های نامتعارف برکنار کرد.

در ۲۱ خرداد، روحانی در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور موظف شد موضوع حقوق‌های بسیار بالای برخی از مدیران اجرایی را پیگیری و متخلفان را برکنار کند.

 شهرت مشترک برای شفافیت

صندوق، مانند سایر سازمان های دولتی، غیرشفاف است. آخرین گزارش منتشر شده از سرمایه گذاری های آن دو ساله است. این مارس مالی ۱۵-۲۰۱۴ را پوشش می‌دهد، زمانی که تحریم‌ها هنوز پابرجا بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آن زمان صندوق توسعه ملی ۲۳.۲ میلیارد دلار به بانک‌ها و موسسات اعتباری وام داده بود تا از طرف این صندوق در زیرساخت‌های ایران سرمایه‌گذاری کنند.

این کدورت غیر معمول نیست. بانک مرکزی اطلاعات کلیدی اقتصادی را با سه ماه تاخیر منتشر می کند. برخی از آخرین گزارش های بانک مربوط به یکی دو سال پیش است. این بانک در واقع در طول بحران مالی ۲۰۱۲-۲۰۱۳ انتشار هرگونه داده اقتصادی را متوقف کرد.

دوست حسینی ممکن است سابقه جدیدی را برای شفافیت آغاز کند، هر چند که چنین چیزی قابل انتظار نیست.

 دلارهای نفتی کمتر

رشد دارایی های صندوق در سال های آینده کند خواهد بود. سالانه ۲۰ درصد از درآمد نفتی ایران را دریافت می کند. دوست حسینی می گوید: با قیمت نفت کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه، رشد در مقایسه با سال های رویایی اواخر دهه ۲۰۰۰ و اوایل دهه ۲۰۱۰ که نفت بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه فروخته می شد، حداقل خواهد بود.

این مدیر اجرایی به شرکت دولتی شانا گفت: «در بهترین حالت، اگر ۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته باشیم، صندوق توسعه ملی ۱۰ میلیارد دلار دریافت خواهد کرد.

وزارت نفت در حال افزایش تولید برای افزایش درآمدهای دولت است. آخرین داده های بانک مرکزی نشان می دهد که درآمدهای نفتی دولت طی سه ماهه اول ۲۵.۷ درصد اهداف بودجه را از دست داده است.

به گفته یک منبع آگاه از برنامه بارگیری نفتکش‌ها، صادرات نفت خام ایران در ماه اوت از ژوئیه ۱۵ درصد جهش کرد و به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز رسید و به سطح محموله‌های پنج سال پیش تهران قبل از تحریم‌ها نزدیک شد.

تولیدکننده شماره ۳ اوپک، صادرات نفت خام خود را بدون احتساب میعانات نفتی فوق سبک، از دسامبر بیش از دو برابر کرده است.

هزینه‌های دولت در سال‌های اخیر افزایش یافته و دولت روحانی را مجبور به لغو اکثر پروژه‌های سرمایه‌گذاری کرده است. علیرغم لغو پروژه های سرمایه گذاری و افزایش فروش نفت، هرچند کمتر از حد انتظار، بانک مرکزی از کسری عملیاتی ۶.۲ میلیارد دلاری از سه ماهه اول گزارش داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.