داروی قاچاق بیشتر ، سیگار مصادره می شود

0

بر اساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضبط داروی قاچاق و سیگار در هشت ماهه منتهی به ۳۰ آبان ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب چهار و سه برابر افزایش داشته است.

«داروهای قاچاق و سیگار در صدر فهرست اقلامی قرار دارند که مصادره آنها افزایش یافته است. به گزارش ایرنا، قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در مدت ۸ ماه گذشته نزدیک به ۱۸۱.۵ میلیون قلم داروی قاچاق و بیش از ۱.۷ میلیارد نخ سیگار قاچاق کشف و ضبط شد.

“سایر مصادره ها شامل خوراکی ها، محصولات غذایی دریایی، قطعات یدکی خودرو، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، برنج، کود، تجهیزات پزشکی، سلاح، مهمات و تجهیزات ماهواره ای است.”

این سخنگو خاطرنشان کرد: در این مدت مصادره طلا و خودروهای قاچاق کاهش یافته است.

نقطه عطف

نقطه عطفی در سیاست ستاد در روز چهارشنبه رقم خورد، زیرا اعلام کرد که محموله های قاچاق فاسد ناپذیر از این پس دوباره صادر می شود. قبلاً چنین کالاهایی در ملاء عام از بین می رفتند.

حدود ۴۰۰ تن کالای وارداتی غیرقانونی از جمله اقلام غذایی و پوشاک به ارزش حدود ۴.۲ میلیون دلار در اواسط مرداد در تهران معدوم شد که گفته می شود بزرگترین تخریب کالاهای قاچاق در ایران در ۳۸ سال گذشته بوده است.

بر اساس آیین نامه جدید، کالاهای قاچاق کشف شده غیر قابل فاسد شدن در مزایده و به شرط صادرات به فروش می رسد.

این ستاد پیش از این اعلام کرده بود که ارزش تخمینی کالاهای قاچاق وارد و خارج از ایران در سال گذشته ۱۵.۵ میلیارد دلار تا ۲۷.۷ درصد کمتر از سال قبل بوده است که از این میزان، ۱۴.۴ میلیارد دلار کالا به صورت قاچاق وارد و یک میلیارد دلار نیز قاچاق شده است. کشور.

پوشاک، مواد غذایی، تلفن همراه، شمش طلا و لوازم خانگی در صدر فهرست کالاهای قاچاق ورودی قرار دارند که ۴۱ درصد از کالاهای غیرقانونی را تشکیل می دهند.

سوخت به دلیل قیمت ارزان در مقایسه با کشورهای همسایه مانند ترکیه و پاکستان، عمده ترین کالای قاچاق از ایران است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.