درآمدهای مالیاتی با رشد ۴۹ درصدی به ۳۴۴ هزار میلیارد تومان رسید

0
به نقل از ایلنا:

از سازمان مالیاتی ایران، طبق گزارش منتشره سازمان امور مالیاتی کشور، در شش ماهه نخست سال‌جاری بالغ بر ۳۴۴ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان) رشد ۴۹ درصدی و نسبت به بودجه مصوب تحقق نود و دو درصدی (۹۲%) را نشان می دهد.

بنا بر این گزارش، از مجموع درآمدهای مالیاتی شش ماهه نخست سال‌جاری، بیش از ۲۲۵ هزار میلیارد تومان (معادل ۶۵ درصد) از محل مالیات‌‌های مستقیم مشتمل بر مالیات بر اشخاص حقوقی با ۱۴۴ هزار میلیارد تومان، مالیات بر ثروت با ۱۲ هزار میلیارد تومان و مالیات بر درآمدها با ۵۷ هزار میلیارد تومان وصول شده است.

همچنین در شش ماهه سال‌جاری، بیش از ۱۱۸ هزار میلیارد تومان(معادل ۳۵ درصد) از محل مالیات بر کالاها و خدمات  وصول گردیده که ۸۶ هزار میلیارد آن سهم مالیات بر ارزش افزوده است.

شایان ذکر است سهم مالیات مشاغل از کل وصولی حدود ۸ درصد و مالیات کارکنان بخش خصوصی و عمومی حدود ۱۰ درصد می باشد.

براساس گزارش سازمان امور مالیاتی، در شهریورماه سال‌جاری حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل (حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان)، رشد ۳۷ درصدی و نسبت به بودجه مصوب تحقق نود و نه درصدی (۹۹%) را نشان می دهد.

گفتنی است وصول و همچنین رشد درآمدهای مالیاتی با تکیه بر اطلاعات شفاف، دقیق و بدون فشار بر مؤدیان کنونی و از طریق شناسایی بالغ بر دو میلیون مؤدی جدید، تمرکز بر پایه‌ های جدید مالیاتی و مقابله بیش از پیش با فرار مالیاتی با تکیه بر هوشمندسازی نظام مالیاتی و تقویت مالیات ستانی عادلانه صورت می‌گیرد.  

بر این اساس، رشد درآمدهای مالیاتی بدون وارد آمدن فشار بر بخش مشاغل صورت گرفته به طوری که در سال‌جاری حدود ۵۰ درصد از مشاغل مالیات صفر و حدود ۴۰ درصد نیز مالیات زیر بیست میلیون تومان پرداخت کرده ‌اند. همچنین طی دو سال گذشته از بار مالیاتی بخش تولید نیز به میزان ۷ واحد درصد کاسته شده است.

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.