درآمد مالیاتی ۱۷۱ ٪ به ۷.۷ میلیارد دلار در طی ۴ ماه افزایش می یابد

0

سازمان امور مالیاتی کشور در چهار ماهه نخست سال مالی جاری (۲۱ مارس تا ۲۲ ژوئیه) ۲۳۱۴ تریلیون ریال (۷.۷۳ میلیارد دلار) درآمد مالیاتی کسب کرده است.
این رقم در دوره مشابه ۸۵۲ تریلیون ریال بوده است. به گزارش خبرگزاری مهر، در سال گذشته، درآمدهای مالیاتی بیش از ۱۷۱ درصد رشد سالانه داشته است.
مالیات اشخاص حقوقی در این مدت ۵۷۶ تریلیون ریال (۱.۹۲ میلیارد دلار) بوده است.
درآمد INTA از مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت به ترتیب ۲۴۵ تریلیون ریال (۸۱۹ میلیون دلار) و ۵۳.۴۶ تریلیون ریال (۱۷۸ میلیون دلار) بود.
این گزارش اشاره کرد که مالیات مستقیم ۸۷۶ تریلیون ریال (۲.۹۲ میلیارد دلار) و مالیات بر کالاها بود. و خدمات به ۵۶۲ تریلیون ریال (۱.۸۷ میلیارد دلار) رسید.

افزایش قابل توجه اظهارنامه های مالیاتی

محمدتقی پاکدامن، یکی از مسئولان سازمان بین‌المللی انرژی (INTA) در ماه گذشته گفت: در سال جاری (اسفند ۹۱ تا ۱۳۹۱) در مجموع ۴ میلیون و ۴۴۰ هزار اظهارنامه مالیاتی توسط اشخاص حقیقی ارائه شده که نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی همچنین گفت: با ساماندهی درگاه‌های پرداخت بانکی، در سال مالی ۲۲-۲۰۲۱، ۲.۲ میلیون مودیان جدید شناسایی شدند. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان اطلاعات، درآمدهای مالیاتی ۴۸ درصد از کل درآمدهای دولت در سه ماهه نخست سال مالی جاری (شروع از ۳۰ اسفند) را تشکیل می دهد.
بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، کلیه هزینه های جاری دولت از محل درآمدهای حاصل از مالیات و عوارض و درآمد حاصل از گاز و نفت صرف پروژه های سرمایه گذاری و عمرانی می شود.
از مجموع درآمدهای مالیاتی، INTA می گوید، ۲۸.۹ درصد صرف صندوق های بازنشستگی و پرداخت به بازنشستگان شده است. ۲۴.۵% در تامین امنیت؛ ۰.۵ درصد بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (شرکت رسانه ای تحت کنترل دولت ایران)؛ ۱۶.۶ درصد بر حقوق کارمندان دولت؛ ۷.۸ درصد هزینه های سازمان های ملی؛ ۱۱.۱ درصد بابت پرداخت سهم دولت در بازنشستگی کارکنان و ۴ درصد به بنیاد شهید و امور ایثارگران.
این در حالی است که ۲.۹ درصد به استان ها رفته است. ۱۲.۶ درصد به آموزش و پرورش استان ها و وزارت آموزش و پرورش و ۱.۱ درصد صرف سایر هزینه ها شده است.

تجهیز مالیات به سمت شرکت های با درآمد بالا

داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اخیراً گفت: نظام مالیاتی در حال تغییر تمرکز بر بنگاه‌های پردرآمد است.
او با تاکید بر اینکه مالیات بنگاه‌های تولیدی در سال جاری بین ۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است، افزود: بخشودگی مالیات در دستور کار INTA برای مشاغل خاص قرار دارد و پیش بینی می شود که درآمد مالیاتی کلی در سال جاری ۲.۵ برابر افزایش یابد.
اما از ۴ میلیون مؤدی [که اظهارنامه درآمد خود را ارائه کرده اند] یک میلیون و ۶۰۰ هزار مؤدی مشمول مالیات صفر و ۸۰۰ هزار نفر دیگر کمتر از ۵ میلیون تومان مالیات پرداخت می کنند. در عوض، ۵ درصد از مالیات دهندگان با درآمد بالا، از جمله پزشکان و وکلا، ۵۰ درصد درآمد مالیاتی ما را تشکیل می دهند.
بر اساس بودجه مالی ۲۳-۲۰۲۲ دولت، سقف معافیت مالیات بر درآمد سالانه تعیین شده است. ۶۷۲ میلیون ریال (۲۲۴۷ دلار) تعیین شده است.
پیش از این، INTA اعلام کرده بود که ۱.۱ میلیون شرکت کوچک و متوسط ​​از مالیات معاف شده اند.
«مالیات بر ۸۰ درصد SME ها بیشتر از این نخواهد بود. ۵۰ میلیون ریال و ۴۰۰ هزار مؤدی بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال (۶۶۸ دلار) خواهد بود. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رئیس سازمان بین‌المللی تجارت گفت: مالیات ۱۰۰ هزار بنگاه اقتصادی بیش از ۲۰۰ میلیون ریال خواهد بود.
INTA مشاغلی را که فروش آنها از ۴۸ میلیارد ریال [۱۶۰۰۰۰ دلار] در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ فراتر رفته است ملزم کرده است که درآمدهای خود را برای مالیات اعلام کنند.
مالیات بر سود بنگاه ها بر اساس فروش سپرده آنها به محل کارشان محاسبه می شود. رئیس اداره حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور می گوید: سیستم های فروش.
“سود کسب و کار توسط INTA مالیات گرفته می شود. هر چه سود مالیات دهندگان بیشتر باشد، مالیات آنها نیز بیشتر می شود. شاهین مستوفی همچنین گفت: براساس ماده ۱۰۱ قانون مالیات های مستقیم صاحبان مشاغل، در سال مالی ۹۱ تا ۱۳۹۰ تا سقف ۳۶۰ میلیون ریال سود از مالیات معاف می شود. ir با اشاره به اینکه مبلغ ۳۶۰ میلیون ریال از سود سال کسر و مابقی مشمول مالیات خواهد بود.
وی افزود: تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال سود مشمول ۱۵ درصد است. مالیات؛ سودی بین ۵۰۰ میلیون ریال تا ۱۰۰۰ میلیون ریال [۳۳۴۴ دلار] مشمول ۲۰ درصد مالیات و ۲۵ درصد مالیات برای سودهای بیش از ۱۰۰۰ میلیون ریال اعمال خواهد شد.

عکس العمل

آخرین پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص اخذ مالیات از تراکنش های بانکی خشم فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل را برانگیخت.
صاحبان مشاغل از مقامات دولتی می خواهند که درک کنند که تحریم ها و تورم پیچ ها را بر آنها سفت کرده است و مالیات جدید مترادف با پایان کار آنها خواهد بود.
«قبل از روی کار آمدن، دولت جدید و ابراهیم رئیسی شخصاً مدعی بود که معیشت مردم را با تحریم گره نمی زنند. اما در واقع اقتصاد و معیشت مردم به تحریم گره خورده بود. سیاست های اقتصادی نادرست این پیوند را بیش از هر زمان دیگری مستحکم کرده است. در یک اقتصاد، صحبت ها و وعده ها نتیجه ای ندارند. بلکه این تصمیمات، استراتژی ها و رویکردها هستند که محوری هستند. برخی مسئولان تصور می‌کنند اگر به جای «تقسیم عادلانه یارانه‌ها» به جای «قاعده‌زدایی» بگویند «معیشت مردم را به تحریم گره نمی‌زنیم» به جای «افزایش مالیات» می‌توانند از فشار بر مردم بکاهند. عجیب است که آنها هنوز متوجه نشده اند که اقتصاد کشور به صادرات نفت وابسته است. مرتضی افقه، اقتصاددان و استاد دانشگاه در مطلبی در روزنامه فارسی زبان اعتماد گفت: هر حرکتی که منجر به کاهش درآمدهای نفتی شود، بر معیشت مردم تأثیر منفی می گذارد.
با اشاره به اینکه دولت در حال تلاش است. او گفت: حداکثر فشار بر مردم برای جبران کاهش درآمدهای نفتی، «اقتصاد پایدار نیست. پول محلی روز به روز ارزش خود را از دست می دهد. بی ثباتی اقتصادی پرهای تولیدکنندگان، صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان را به هم می زند. در این شرایط، دولت کمر خود را بسته است تا برای اقدامی دیگر برای افزایش درآمدهای خود از طریق مالیات آماده شود. معلوم نیست چه کسی به دولت مشاوره می دهد. یک متخصص با دانش ابتدایی اقتصاد می داند که در شرایط تحریم و تورم، وضع مالیات پایان تولید و تجارت را به همراه دارد.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که واردات بخش قابل توجهی از مواد اولیه را تشکیل می دهد، زمانی که درآمدهای نفتی برای خرید کالاهای واسطه ای و سرمایه ای کافی نباشد، تولید کاهش می یابد و با کاهش تولید، درآمد کلی زنجیره تامین کاهش می یابد.
«تفکر اینکه در چنین شرایطی می توانید درآمدهای نفتی را با درآمد مالیاتی جایگزین کنید، ساده لوحانه است. اعمال فشار مضاعف بر کارکنان و صاحبان مشاغل برای بخش تولید مضر است و در آینده مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد. تظاهرات بیشتری توسط مشاغل برگزار می شود مگر اینکه سیاست گذاران تصمیم بگیرند که بیدار شوند و قهوه را بو کنند.

مالیات بر عایدی سرمایه

منظور از تجارت کالاهای سرمایه ای با هدف افزایش قیمت و کسب درآمد مشمول مالیات می شود.
«هنگامی که مالیات بر عایدی سرمایه به قانون کشور تبدیل شود، چهار کالا یعنی مسکن، طلا، ارز و خودرو مشمول مالیات می‌شوند. برای اجرای این قانون باید زیرساخت های محاسبه سود حاصل از فروش یا واگذاری کالا را داشته باشیم.
کمیسیون اقتصادی مجلس تحقیقات خود را در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه به پایان رساند. وی افزود: امیدواریم هر چه سریعتر این لایحه در جلسه علنی مجلس بررسی شود.
بر اساس رویکرد جدید سازمان اطلاعات و ارتباطات سازمان ملل، افشاگری برای فراریان مالیاتی و سایر تخلفات مالیاتی تشویق خواهد شد. دستورالعمل‌های افشاگری در تاریخ ۲۷ فوریه به ادارات مالیاتی ابلاغ شد. 
مردم می‌توانند به Intamedia.ir وارد شده و طرح‌های مالیاتی و فرارهای مالیاتی را گزارش کنند و از پاداش ویژه برخوردار شوند.

فوق العاده ثروتمند در میان فراریان عمده مالیات

ایران یکی از ثروتمندترین کشورها از نظر ثروت بالقوه است و دارای چهارمین ذخایر بزرگ نفت خام و دومین ذخایر گاز طبیعی جهان است.
چنین کشورهایی که اغلب “دولت های رانتیر” نامیده می شوند، معمولاً در تولید درآمد خودکفا هستند و مالیات سهم کمی در بودجه آنها دارد. در مقاله ای نوشته شده توسط محمد سلامی، همکار پژوهشی در موسسه بین المللی تحلیل استراتژیک جهانی در اسلام آباد، پاکستان، آمده است که نتیجه یک بهشت ​​مالیاتی واقعی برای ساکنان ثروتمند است.
گزیده‌ای از متن منتشر شده توسط شورای آتلانتیک در ادامه می‌آید:
در چند سال گذشته، ایران سیاست‌های مالیاتی جدیدی را تا حدی برای جبران درآمدهای از دست رفته به دلیل تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده اتخاذ کرده است. اما ابرثروتمندان هنوز به سختی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
سریع‌ترین رشد ایران – ۱۲.۵ درصد – در سال ۲۰۱۶ و پس از برنامه جامع اقدام مشترک رخ داد که تحریم‌های چندجانبه علیه ایران را در ازای استفاده صلح‌آمیز این کشور لغو کرد. برنامه هسته ای از سال ۲۰۱۷، اقتصاد ایران رو به کاهش بوده است و در سال ۲۰۲۰، با کاهش نزدیک به ۵ درصدی تولید ناخالص داخلی مواجه شد که بخشی از آن به دلیل خروج دولت آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا بود.
از ژانویه ۲۰۱۸، ارزش ریال در برابر دلار آمریکا حدود ۶۰۰ درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در سال ۲۰۲۱ به بالای ۴۰ درصد رسید و نرخ بیکاری دو رقمی است.
ایران در سال جاری ایران ۱۲ میلیارد دلار کسری بودجه داشت که بیش از ۳۰ درصد کل بودجه بود. با توجه به کاهش صادرات نفت، تهران چاره ای جز چاپ پول نداشته است که تورم را مضاعف کرده و به افزایش بیش از ۵۰ درصدی مواد غذایی منجر شده است.
این مشکلات ایران را مجبور به اصلاح سیاست های مالیاتی خود کرده است. به نظر می رسد فوق ثروتمندها یک هدف طبیعی هستند. مجله فوربس در ژوئن ۲۰۲۱ گزارش داد که با وجود مشکلات کلی اقتصادی ایران، تعداد ابرثروتمندان ایرانی سالانه ۲۱.۶ درصد در مقایسه با ۶.۳ درصد در سراسر جهان رشد داشته است.
فوربس تعداد میلیونرهای ایرانی را ۲۵۰۰۰۰ نفر تخمین زده است و ایران را رتبه بندی کرده است. رتبه چهاردهم جهان از نظر افراد ثروتمند. با جمعیت ۸۴ میلیون نفری، این بدان معناست که حدود ۰.۳ درصد آنها فوق ثروتمند هستند. در مقایسه، عربستان سعودی ۲۱۰۰۰۰ میلیونر دارد، اگرچه این کشور ۸.۲ برابر بیشتر نفت صادر می کند. با جمعیت ۳۶ میلیونی، این بدان معناست که ۰.۲۴ درصد آنها فوق ثروتمند هستند.
برای درک بیشتر نابرابری در ایران، ۰.۳ درصد از ایرانیان حداقل ۲۵۰ میلیارد دلار دارایی دارند. این ۸ درصد بیشتر از تولید ناخالص داخلی ۲۳۱.۵۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۲۰۲۱ است.
در ماه فوریه، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دستور اجرای ۴۸ طرح صنعتی بزرگ به ارزش ۱۷ میلیارد دلار در ۱۳ استان را صادر کرد که رسانه های دولتی آن را “بزرگترین سرمایه گذاری صنعتی در جهان” نامیدند. تاریخ اقتصاد ایران». با این حال، این پروژه ها تنها یک پانزدهم دارایی در دست ابرثروتمندان ایرانی را تشکیل می دهند.
در سطح جهانی، تقریباً ۹۰-۳۶ درصد بودجه دولت از طریق مالیات تأمین می شود. در ایران اما سهم ۴۰ درصد است. ابرثروتمندان ایران در بهترین حالت ۴ تا ۵ درصد را تشکیل می‌دهند.
فرار مالیاتی ۱ چهار میلیارد ریال (۳.۱۳۴ میلیارد دلار) تخمین زده می‌شود که ۵۰ درصد آن فرار مالیاتی مستقیم و بقیه به دلیل امتناع از پرداخت است.
رجب رحمانی، عضو کمیسیون بودجه مجلس، اعلام کرد که فرار مالیاتی معادل بودجه ۱۵ استان از ۳۱ استان ایران است.
یکی از دلایلی که ابرثروتمندان به این میزان کم می پردازند این است که سود سپرده های بانکی کم است. مالیات نمی گیرد.
امید علی پارسا، رئیس سابق سازمان امور مالیاتی کشور، بر اساس بررسی تراکنش های بانکی حدود ۳۰۰ هزار نفر با درآمد بیش از ۱۰ میلیارد ریال، فاش کرد که نیمی از میلیاردرهای کشور مالیات نمی پردازند. در حالی که نیمی دیگر کمتر از مقدار مورد نیاز می پردازند.
از تصویب اولین قانون مالیاتی در ایران بیش از یک قرن می گذرد اما تنها در دهه اخیر جمهوری اسلامی به طور جدی تری استفاده از مالیات را آغاز کرده است. با این حال ، بسیاری از ایرانیان یا مالیات را سرکوبگر می دانند یا از تعهدات خود آگاه نیستند.
فرار از این واقعیت است که سازمان های دولتی اطلاعات کافی را به آژانس مالیاتی ارائه نمی دهند. مثلاً سه سال است که مالیات بر خانه‌های مجلل و گران‌قیمت در بودجه کشور آمده است، اما در دو سال اول هیچ درآمد مالیاتی از این محل دریافت نشده است. از دلایل آن می‌توان به جدید بودن قانون، نبود بانک اطلاعاتی کامل از خانه‌های مجلل و نبود ابزار اجرایی اشاره کرد.
در طول سال‌ها، علی‌رغم وعده‌های جمهوری اسلامی مبنی بر عدالت اقتصادی، ابرثروتمندان توانسته‌اند. برخی قوانین را به دلیل دسترسی به مراکز قدرت به نفع خود تغییر دهند.
سایر مراکز قدرت، نهادها و سازمان‌های زیر نظر رهبر معظم انقلاب از پرداخت مالیات معاف هستند. تولیت آستان قدس رضوی و مستضعفان دو نمونه هستند. اولی یک مؤسسه مذهبی است که زیر نظر مستقیم رهبری است و متولی یکی از زیارتگاه‌های اصلی در مرکز مذهبی شیعیان مشهد است.
رهبر و سلف ایشان آیت‌الله روح‌الله خمینی نیز بنیاد آستان قدس رضوی را مستثنی کردند. پرداخت مالیات بر درآمد این تنها موظف بود مالیات بر ارزش افزوده و برخی مالیات ها را برای کارمندان بپردازد.
این بنیاد دارای بسیاری از املاک و مستغلات شهری در سراسر کشور و همچنین کارخانه ها ، مزارع و معادن است. برآورد دارایی های آن دشوار است، زیرا مسئولان کمتر به شفافیت مالی اعتماد دارند. با این حال ، اقتصاددانان ایرانی ارزش خالص آن را ۱۵ میلیارد دلار یا بیشتر تخمین می زنند. مشمول مالیات اما مقامات چیز دیگری را انتخاب کرده‌اند.
با توجه به بحران اقتصادی ایران، نارضایتی عمومی از توانایی ابرثروتمندان برای اجتناب از پرداخت مالیات وجود دارد. باید دید آیا دولت در آینده سیاست های خود را تغییر خواهد داد یا خیر.
 

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.