درگیری های قومیتی در مانیپور هند، کسب و کارها را «کاملاً ویران کرده است».

0

کلکته، هند – هلنا کشتری از زمانی که درگیری های قومی را فراگرفته شاهد از بین رفتن میوه فروشی خود بوده است. ایالت مانیپور در شمال شرقی هند در اوایل ماه مه.

فروشنده ۵۰ ساله که در ایما کیتل یا بازار مادر در مرکز ایالت ایمفال کار می کند، گفت: «ما اغلب مجبور می شویم مغازه ها را به دلیل مقررات منع رفت و آمد و تعطیلی حتی پس از ماه ها خشونت تعطیل کنیم. /p>

فروش او از ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ روپیه (۳۶۰-۴۸۰ دلار) در روز به ۴۰۰۰ روپیه (۴۸ دلار) کاهش یافته است. «من با میوه‌ها معامله می‌کنم و در صورت پوسیدگی نمی‌توانم آن‌ها را برای مدت طولانی نگه دارم، و مجبورم حتی با ضرر هم بفروشم. دولت باید وضعیت را تحت کنترل درآورد تا بتوانیم کسب و کار خود را اداره کنیم.

کسب و کارها و کارآفرینان، اعم از کوچک و بزرگ در هر دو طرف شکاف، به دلیل خشونتی که در ۳ مه آغاز شد و همچنان دولت را در یک درگیری قومی فرو برد، آسیب می بینند. تاکنون حدود ۱۸۰ نفر از جمله زنان و کودکان کشته شده اند و چندین خانه، تجارت و عبادتگاه به آتش کشیده شده و هزاران نفر بی خانمان مانده اند که بسیاری از آنها برای پناه بردن به ایالت های دیگر گریخته اند.

تورم خرده فروشی از طریق سقف ۱۱.۶۳ درصد است و اینترنت برای دوره های طولانی بسته شده است و بر مشاغل و ساکنان تأثیر گذاشته است.

هائوروکچام آنیل، دبیر اتاق بازرگانی و صنعت مانیپور، گفت: «ما در حال عبور از مرحله بسیار دشواری هستیم و وضعیت حتی بدتر از شورش، پول زدایی [ارز] و کووید است. “تجارت کاملاً ویران شده است و پیش بینی اینکه چه زمانی وضعیت حتی به حالت عادی نزدیک می شود بسیار دشوار است.”

خشونت شروع شد

مانیپور محل زندگی چندین جامعه و گروه قبیله ای از جمله میتی، ناگاس و کوکی است. جامعه غالب میتی عمدتاً هندو هستند و در دره ایمفال زندگی می‌کنند، در حالی که قبایل ناگا و کوکی که عمدتاً مسیحی هستند، بیشتر در تپه‌ها زندگی می‌کنند.

میتی‌ها ۵۱ درصد از جمعیت ۲.۳ میلیونی مانیپور را تشکیل می‌دهند، اما در دشت‌ها متمرکز شده‌اند و تنها ۱۰ درصد از زمین را در اختیار دارند. کوکی‌ها و ناگاس‌ها که ۴۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، ۹۰ درصد از زمین را اشغال می‌کنند، زیرا عمدتاً در تپه‌هایی قرار دارند که بر چشم‌انداز ایالت مسلط هستند. با توجه به تعداد بیشتر، مییتی ها سهم بیشتری از نمایندگی در مجلس سیاسی و ایالتی دارند.

در حالی که تنش بین جامعه میتی و قبایل کوکی برای مدتی در حال شکل گیری بود، در هفته اول ماه مه پس از آن که دادگاه عالی مانیپور، در ۱۴ آوریل، بر اساس دادخواست کتبی، به دولت ایالتی دستور داد، به منصه ظهور رسید. برای ارسال توصیه ای به دولت فدرال برای اعطای وضعیت قبیله ای به میتی ها. دستور دادگاه با مخالفت شدید کوکی‌ها مواجه شد و استدلال می‌کردند که این امر باعث تقویت بیشتر جامعه میتی می‌شود.

اعضای جامعه ای با وضعیت قبیله ای در مشاغل دولتی و مؤسسات آموزشی رزرو می کنند.

در ۳ می، اتحادیه دانشجویان قبایل مانیپور در سراسر مناطق تپه ای ایالت برای اعتراض به حکم دادگاه تجمع کردند. تظاهرات به خشونت کشیده شد و روز بعد، با درگیری بین دو گروه، خشونت به پایتخت ایمفال گسترش یافت.

وضعیت همچنان متشنج است< /a> و این روزنامه نگار ماه گذشته در حین انجام مصاحبه در ایالت برای مدت کوتاهی توسط اعضای یکی از گروه ها نزدیک به دو ساعت بازداشت شد.

Shops remained closed during the violence in Imphal
فروشگاه ها در ایمفال اغلب به دلیل مقررات منع رفت و آمد مجبور به تعطیلی می شوند [گورویندر سینگ/الجزیره]
<. /شکل>

“به طور کامل بسته شد”

خشونت تقریباً اقتصاد ایالتی را فلج کرده است و جامعه تجاری را در مضیقه شدید قرار داده است و هیچ نشانه ای از بهبودی در آینده نزدیک وجود ندارد.

چندین کارآفرین گفتند که کسب‌وکارشان بیش از ۷۰ درصد زیان دیده استو حتی حفظ هزینه‌های روزانه دشوار شده است و آنها را مجبور به تعدیل کارمندان و اتخاذ سایر اقدامات کاهش هزینه کرده است.

Thangjam Joy Kumar Singh، مدیر عامل Likla، یکی از بزرگترین برندهای کالاهای مصرفی سریع السیر (FMCG) در ایالت که آب میوه، ترشیجات، نانوایی و آب آشامیدنی بسته بندی شده را می فروشد، اعتراف کرد که او مجبور شده است که این کار را انجام دهد. از ۲۰۰ کارمند از ۹۰۰ کارمندش.

«در ابتدا، وضعیت را جدی نگرفتم و فکر می‌کردم که ظرف یک هفته همه چیز عادی می‌شود، اما اشتباه می‌کردم. چیزی که قبلاً شاهدش نبودیم. ما مجبور شدیم تا ۱۵ روز اول کارخانه های خود را به طور کامل تعطیل کنیم تا اینکه شروع به تولید آب بسته بندی کنیم زیرا این یک کالای ضروری بود.

سینگ بخش نانوایی خود را به مدت نزدیک به سه ماه تعطیل کرد و از ترس خشونت، نانوایی ها را در مناطق تحت سلطه کوکی بست.

او گفت: “در حال حاضر، ما فقط با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می کنیم و به نوعی موفق به اجرای نمایش می شویم.”

تنش قومی دو جامعه را به مناطق جداگانه تقسیم کرده است. در نتیجه، هیچ یک از طرفین نمی‌توانند برای انجام تجارت یا هر فعالیتی از ترس مورد حمله یا حتی کشته شدن وارد قلمرو طرف مقابل شوند.

کیشام رانجان سینگ، یک میتی که یک نمایشگاه مبلمان مدولار در منطقه کوکی‌نشین چورچاندپور در حدود ۶۰ کیلومتری (۳۷ مایلی) ایمفال داشت، اظهار داشت که تقریباً ۸ میلیون روپیه (۹۶۰۰۰ دلار) در آشفتگی بعد از مغازه‌اش در آنجا از دست داده است. در ۱۶ مه به آتش کشیده شد.

او گفت: «ما کارگران کوکی هم داشتیم اما آنها به دلیل آشفتگی امرار معاش خود را از دست داده اند.

کسب و کارها در ایمفال در امان نمانده اند.

Thangjam Joy Kumar Singh's factory in Imphal
برند FMCG لیکلا ۲۰۰ کارمند از ۹۰۰ کارمند خود را به دلیل سقوط فروش [گورویندر سینگ/الجزیره] اخراج کرده است
شکل>

دینش کاپور، ۵۹ ساله، یک مهندس صدا که یک فروشگاه سیستم صوتی را در پایتخت ایالت اداره می کند، شاهد سقوط فروش خود بوده است، زیرا قبلاً مشتریان زیادی را از تپه ها جذب می کرد.

در مقایسه با ۱ میلیون روپیه (۱۲,۰۲۹ دلار) که کاپور معمولاً در فصل تعطیلات از فروش سیستم‌های صوتی در روز به دست می‌آورد، درآمد او از مغازه به تنها ۱۵۰۰۰ روپیه (۱۸۰ دلار) در روز رسیده است.

>

«ماه‌هایی که از نوامبر تا مارس شروع می‌شوند برای تجارت خوب هستند زیرا کریسمس، سال نو، هولی و حتی تابال چونگبا، بزرگترین جشنواره ایالت، برگزار می‌شود. اما خشونت همه چیز را نابود کرده است. ما به سختی هیچ فروشی نداریم و حتی پرداخت اجاره مغازه نیز مشکل است. سینگ گفت: بازار در ایمفال بیشتر به مردم تپه‌ها بستگی دارد و غیبت آنها بر ما تأثیر بدی گذاشته است.

Hanjabam Shubhra Devi، ۵۵ ساله، بنیانگذار Meira Foods، یک شرکت غذایی بسته بندی شده که بیشتر زنان را استخدام می کند، می ترسید که از دست دادن کسب و کار ممکن است منجر به خشونت خانگی در خانواده کارمندان شود.

«زنان… معمولاً در پایان ناآرامی اقتصادی ایجاد شده در خانواده به دلیل از دست دادن درآمد باقی می مانند. او به الجزیره گفت: نگرانی‌هایی مبنی بر افزایش خشونت خانگی پس از شرایط فعلی وجود دارد.

تجار کوکی نیز بار خشونت را احساس کرده اند.

مانگ میسائو، ۴۰ ساله، یک آژانس گاز در ایمفال اداره می‌کند. دفتر و خانه او در ۴ می مورد حمله و تخریب قرار گرفت و حدود ۱۲۰۰ سیلندر گاز و دو خودروی تجاری غارت شد.

میسائو و خانواده ۲۰ نفره‌اش در یک ساختمان سه طبقه نزدیک دفترش زندگی می‌کردند. میسائو به الجزیره گفت: «ما از ترس خشونت به خانه همسایه‌مان فرار کرده بودیم و بعداً توسط پرسنل ارتش نجات پیدا کردیم.

در ماه ژوئیه، یک گروه اوباش سه کامیون او را که در یک کارخانه بسته‌بندی LPG در حومه ایمفال مستقر بودند، سوزاندند.

از آن زمان، این خانواده پراکنده شده است و برخی به مناطق تحت تسلط کوکی نقل مکان کرده اند و برخی دیگر برای چند ماه به ایالت های همسایه گریخته اند.

میسائو گفت: “ما آژانس را در چهار دهه گذشته اداره می کردیم و قبلاً هرگز با چنین وضعیتی روبرو نشده بودیم.” “ما در دوراهی هستیم که آیا کسب و کار را در آینده از سر بگیریم یا نه … همه چیز از دست رفته است.”

هدف گردشگری

IMA Market
کارشناسان می گویند مانیپور به سمت “رکود اقتصادی” پیش می رود [گورویندر سینگ/الجزیره]

بخش گردشگری مانیپور نیز در امان نمانده است. طبق داده‌های اداره گردشگری ایالتی، در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۲۳، حدود ۱۶۰۰۰۰ گردشگر از جمله ۵۴۰۰ اتباع خارجی از مانیپور بازدید کردند. اما این تعداد از آوریل تا نوامبر به ۱۹۹۰۸ نفر کاهش یافت که شامل ۱۱۴۴ بازدیدکننده خارجی بود.

خرداناندا پی، معاون اداره گردشگری مانیپور، گفت: «ما شاهد یکی از بهترین زمان‌ها بودیم» به دلیل نشست G20 در ماه فوریه، که پس از آن مسابقه دوشیزه هند در آوریل برگزار شد. «همه خوشبین بودند که مانیپور پس از مواجهه با سال‌ها شورش [بر سر درخواست برای یک کشور جداگانه] مقصد بعدی مورد علاقه برای تجارت و گردشگری است. اما خشونت سناریوی کامل را تغییر داد و ما را به نقطه صفر رساند.»

صنعت مهمان‌نوازی بار سنگین آن را متحمل می‌شود. تانگجام دابالی سینگ، یک کارآفرین کهنه کار که یک استراحتگاه و سه هتل از جمله کلاسیک گراند در ایمفال، تنها هتل چهار ستاره در مانیپور را اداره می‌کند، گفت که اشغال ۳۷۰ اتاق در تمام دارایی‌هایش به ۳۰ درصد کاهش یافته است. خشونت شروع شد.

«سال [۲۰۲۳] با رونق خوبی آغاز شده بود، زیرا به دلیل رویدادهای مهم مختلف مانند G20، کسب و کار در حال رونق بود و ما حدود ۷۰ درصد از اتاق هایمان را اشغال کرده بودیم. اما اکنون وضعیت بسیار بد است.» او به الجزیره گفت. او گفت در حالی که سینگ هیچ یک از ۶۰۰ کارمند خود را اخراج نکرده است، وظایف آنها به دلیل تعداد کمتر مهمانان به صورت چرخشی کاهش یافته است و افزود که “صنعت گردشگری شاهد بدترین بحران بوده است”.

>

به گفته چینگلن مایسنام، استاد اقتصاد در دانشگاه مانیپور، ایالت به سمت رکود و فروپاشی اقتصادی پیش می رود.» او افزود: «به دلیل کندی رشد سرمایه گذاری و کاهش تقاضای مصرف، می توان انتظار کاهش شدید نرخ رشد را داشت.» /p>

او گفت که دولت باید میزان خسارات اقتصادی ناشی از درگیری را ارزیابی کند و غرامت و معیشت مردم آسیب دیده را تامین کند.

یک مقام ارشد دولتی، به شرط ناشناس ماندن، به دلیل اینکه مجاز به صحبت با مطبوعات نیست، گفت که زمان هنوز برای محاسبه ضرر اقتصادی ناشی از خشونت مناسب نیست. “وضعیت هنوز ناآرام است… برای یافتن میزان خسارت به مطالعه دقیق در سراسر ایالت نیاز است، اما ورود به مناطقی که به شدت تحت تاثیر خشونت قرار گرفته اند خطرناک است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.