در آیودیا هند، معبد رام به معنای «زمین گران‌تر از طلا است» است.

0

آیودیا، هند: رام سورات ورما از تصمیم خود برای فروش زمین خود در سال ۲۰۱۹ پشیمان است.< /p>

یک کشاورز در روستای تاکپورا در ناحیه آیودیا در ایالت اوتار پرادش در شمال هند، در حدود ۱۵۵ کیلومتری (۹۶ مایل) از لاکنو، پایتخت ایالت، وقتی ۱.۵۵ هکتار (۰.۶) خود را فروخت، ۲۵ میلیون روپیه (۳۰۰۰۰۰ دلار) دریافت کرد. هکتار) تکه زمین به یک فروشنده املاک محلی چهار سال پیش.

این مرد ۶۵ ساله معتقد است که اگر تصمیم خود را به تأخیر می انداخت، می توانست حداقل ۱۰ برابر این مبلغ را دریافت کند.

«زمین در اینجا گران‌تر از طلا است، با افزایش قیمت‌ها از زمان اعلام حکم ساخت معبد رام توسط دادگاه عالی در سال ۲۰۱۹. من اشتباه کردم که زمین خود را قبل از قضاوت فروختم. ورما به الجزیره گفت: اگر قرارداد زمین را به تعویق می انداختم، می توانست قیمتی بسیار بهتر از آنچه در آن زمان دریافت کرده بودم، برایم بیاورد.

ورما، که زمینش در ۷ کیلومتری معبد است، هنوز تصمیمی برای فروش ۴.۶۵ هکتار (۱.۸۸ هکتار) زمین باقی مانده خود ندارد. دلالان و مشتریان املاک هر روز بیرون از خانه من بیل لاین می‌کنند و قیمت‌های پرسودی برای زمین به من پیشنهاد می‌کنند، اما من دوباره همان اشتباه را تکرار نمی‌کنم. تأخیر مطمئناً برای من قیمت بالاتری خواهد داشت.

ورما در اتخاذ سیاست انتظار و تماشا برای فروش زمین خود تنها نیست. چندین هزار کشاورز و زمین‌دار در منطقه آیودیا و مناطق مجاور آن همین کار را انجام می‌دهند و انتظار قیمت‌های نمایی برای زمین‌هایشان را دارند که عمدتاً برای ساختن املاک تجاری در آنجا تقاضای زیادی دارد.

رونق املاک و مستغلات پس از آن آغاز شد که دادگاه عالی هند در رای خود در ۹ نوامبر ۲۰۱۹ به نفع ساخت معبدی برای رام خدای هندو در منطقه مورد مناقشه ۲.۷۷ هکتاری (۱.۱۲ هکتار) در آیودیا رای داد. . دادگاه همچنین ۵ جریب (۲ هکتار) زمین جداگانه به مسلمانان نزدیک ایودیه برای ساختن مسجد اختصاص داد.

این حکم جنبش سیاسی و مذهبی را که برای دهه‌ها برای ساختن معبدی در محلی که بسیاری از هندوها معتقدند زادگاه رام است، مبارزه می‌کردند، تحریک کرد. اما همچنین راههای تجاری جدید را برای کارآفرینانی که شروع کردند برای بهره برداری از فرصت های سرمایه گذاری در آیودیا با پیش بینی میلیون ها گردشگر که انتظار می رود پس از افتتاح معبد در روز دوشنبه توسط نخست وزیر نارندرا مودی از آن بازدید کنند.

وینی کومار ورما، ۳۳ ساله، یک فروشنده املاک در آیودیا، به الجزیره گفت که زنگ تلفن او در شش ماه گذشته متوقف نشده است، زیرا مردم در مورد وجود زمین برای ساختن هتل سوال می‌کنند.

«پیش از این، هر ماه یک تا دو تماس دریافت می‌کردم و درخواست زمین برای استفاده تجاری می‌کردم. اما اکنون من روزانه هشت تا نه تماس برای این کار دریافت می کنم.

برخی از این تماس‌ها از سوی افرادی در ایالت‌های دیگر است که علاقه‌مند به ساختن هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها هستند تا از هجوم عظیم زائرانی که انتظار می‌رود از شهر مقدس بازدید کنند، پول نقد کنند و قیمت‌ها را از ۱۶ میلیون روپیه (۱۹۰۰۰۰ دلار) بالا ببرد. در هر جریب زمین در سال ۲۰۱۹ به حدود ۶۴ میلیون روپیه (۷۷۰۰۰۰ دلار) در حال حاضر.

ورما گفت: «و هنوز هم، مردم آماده هستند تا پول بیشتری بپردازند، و پس از سرمایه‌گذاری در املاک تجاری مانند هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها، انتظار بازگشت بزرگی دارند. “زمین اینجا حتی چهار تا پنج برابر گران‌تر از زمین در پایتخت ایالت، لاکنو است.”

Vinay Kumar Verma
وینای کومار ورما، یک فروشنده ملک در آیودیا، گفت که با تماس های خریداران بالقوه ای که به دنبال زمین تجاری هستند [گورویندر سینگ/الجزیره] غرق شده است

روزهای منتهی به تقدیس ۲۲ ژانویه معبد شاهد افزایش تقاضا برای اتاق‌های هتل از سوی گردشگران و زائران بوده است – منطق تجاری شرکت‌های املاک و مستغلات که به دنبال ساخت هتل‌های بیشتر در آیودیا هستند.

بیشتر هتل‌ها رزرو می‌شوند و حتی زمانی که پس از راه‌اندازی معبد در دسترس هستند، قیمت اتاق‌ها را افزایش می‌دهند.

جیتندرا پاندی، ۴۱ ساله، که در ۱۲ سال گذشته یک مشاور املاک در آیودیا بوده است، گفت که هرگز شاهد چنین افزایشی در قیمت زمین نبوده است. قیمت املاک تجاری به دلیل جیب عمیق خریدارانی که حاضر به پرداخت هر قیمتی برای زمین هستند، چهار تا پنج برابر افزایش یافته است. حتی قیمت املاک مسکونی نیز ۲.۵ برابر افزایش یافته است. نرخ‌های تجاری بالا هستند زیرا خارجی‌ها علاقه‌ای به اقامت در اینجا ندارند اما می‌خواهند از فرصت‌های تجاری بیشتر استفاده کنند.

او گفت که کشاورزان ذینفع اصلی هستند زیرا نه تنها قیمت‌های گزافی برای زمین دریافت می‌کنند، بلکه برخی از خریداران نیز مستقیماً با آنها ارتباط برقرار می‌کنند تا از کمیسیون بنگاه‌های املاک جلوگیری کنند.

بزرگان املاک و مستغلات نیز وارد عمل شده اند. خانه Abhinandan Lodha (HOABL) مستقر در بمبئی ۲۵ هکتار (۱۰ هکتار) زمین را خریداری کرده است و قصد دارد ۱۲ میلیارد روپیه (۱.۴ میلیون دلار) در Ayodhya سرمایه گذاری کند تا یک منطقه هفت ستاره با کاربری مختلط ایجاد کند که میزبان امکانات لوکس برای خریداران باشد. از جمله استخر، سالن بدنسازی و سالن های ضیافت، از جمله امکانات دیگر.

بر اساس گزارش رسانه های محلی، آمیتاب باچان، فوق ستاره بالیوود، قطعه زمینی به مساحت حدود ۱۰۰۰۰ فوت مربع (۹۲۹ متر مربع) را در این پروژه آتی به مبلغ ۱۴۵ میلیون روپیه (۱۷.۴۳ میلیون دلار) رزرو کرده است.

HOABL به درخواست الجزیره برای اطلاعات درباره پروژه جدید پاسخ نداد.

شهر همچنین شاهد موج مدرن‌سازی با هتل‌های ستاره‌ای مانند Park Inn توسط گروه رادیسون، و همچنین مراکز خرید و نمایشگاه‌های شرکت‌های چندملیتی است که در هفته‌های اخیر شعبه‌های خود را راه‌اندازی کرده‌اند، از جمله جواهرات گران‌قیمت گروه تاتا. فروشگاه Tanishq که نمایشگاه خود را در ماه دسامبر در شهر افتتاح کرد.

یک شهرک جدید

تحقق پتانسیل آیودیا در مسیر تبدیل شدن به مرکز معنوی میلیون‌ها هندو در سراسر جهان، دولت ایالتی از سال ۲۰۲۰ زمینی به مساحت ۱۴۰۷ هکتار (۵۶۹ هکتار) برای ساخت ناویا آیودیا یا شهرک جدید آیودیا در حومه شهر خریداری کرده است. /p>

ام پراکاش پاندی، مهندس اجرایی در هیئت مسکن و توسعه اوتار پرادش، به الجزیره گفت که کل شهرک در ۱۸۵۷ هکتار (۷۵۱.۵ هکتار) زمین پخش می شود که به زودی ۴۵۰ هکتار (۱۸۲ هکتار) دیگر برای آن ساخته می شود. از کشاورزان به دست آمده است.

او گفت: “این یک شهرک دوستدار محیط زیست با تمام امکانات مدرن و مجتمع های مسکونی و تجاری خواهد بود.”

او افزود، دولت ایالتی زمین را از ۱۲۰۰ کشاورز خریداری کرده بود که برای آن ۶۷.۶ میلیون روپیه (۸۱۴۰۰۰ دلار) برای ۲.۴۷ جریب (۱ هکتار) زمین پرداخت کرد. او گفت که این چهار برابر نرخ دایره ای یا حداقل قیمت پایه املاک تعیین شده توسط دولت ایالتی است.

پاندی به الجزیره گفت:

پندی به الجزیره گفت: ایالت زمینی را در داخل آن به ایالت های اوتاراکند و گجرات که هر دو توسط BJP اداره می شوند، اختصاص داده است.

«کل شهرک با هزینه ۶۵ میلیارد روپیه (۷۸.۲۳ میلیون دلار) ساخته خواهد شد و احتمالاً تا سال ۲۰۳۲ تکمیل می شود و فاز اول احتمالاً تا سال ۲۰۲۸ با سرمایه گذاری ۲۱.۸ میلیارد روپیه (۲۶.۲۲ میلیون دلار) آماده می شود. او گفت.

Jhapsi Yadav
جاپسی یاداو گفت کشاورزان مجبورند زمین های خود را به دولت بفروشند حتی اگر خریداران خصوصی مایل به پرداخت بیشتر باشند [گورویندر سینگ/الجزیره]

با وجود ادعاهای دولت مبنی بر ارائه چهار برابر قیمت پایه زمین، کشاورزان هنوز از آن راضی نیستند.

Jhapsi Yadav، ۴۰ ساله، کشاورز و ساکن روستای Kallupurwa، که زمین او در منطقه پیشنهادی شهرستان قرار دارد، به الجزیره گفت که خریداران خصوصی مایل به پرداخت بسیار بیشتر از نرخ دولتی هستند.

«خریداران خصوصی آماده خرید زمین با شش تا هفت برابر قیمت دایره ای دولت ایالتی هستند و حتی اگر زمین نزدیک به بزرگراه باشد. اما ما چاره ای نداریم جز اینکه زمین را به دولت ایالتی که برای شهرک انتخاب شده است بفروشیم. ما افسرده هستیم، اما نمی توانیم کاری در مورد آن انجام دهیم.”

افزایش نجومی قیمت زمین حتی مقامات شری رام جانمابهومی Teerth Kshetra Trust را که مسئول ساخت معبد رام است، گیج کرده است. واقعاً غیرقابل تصور است که قیمت ها در این مدت کوتاه تا این حد بالا رفته باشد.

کشاورزان محلی باید در معاملات زمین محتاط باشند و فقط زمانی باید زمین را از بین ببرند که قیمت مناسبی برای آن دریافت کنند. اما این سرمایه‌گذاری قطعاً به مردم در تأمین معیشت محلی کمک خواهد کرد.»

ادعاهای تجاوز

Letter sent by Md Qadri to senior district officals
نامه ارسال شده توسط دکتر قادری به مقامات ارشد منطقه در مورد شکایت از تجاوز به زمین [گورویندر سینگ/الجزیره ]

اما افزایش سرسام آور قیمت زمین همچنین به ادعاهایی مبنی بر تجاوزات جامعه مسلمانان منجر شده است.

مد اعظم قادری، رئیس کمیته فرعی (ایودیا) هیئت وقف مرکزی سنی، گفت که بیش از ۲۰۰ ملک متعلق به هیئت وقف از جمله قبرستان، مساجد و ادگاه ها (محل اقامه نماز عمومی) قبلاً مورد تجاوز قرار گرفته است. توسط مافیای زمین – مشاوران املاکی که در دهه گذشته به این منطقه نقل مکان کرده اند – برای مقاصد تجاری، عمدتاً برای ساخت خانه های مسافر و هتل.

«از سال ۱۹۹۲ که مسجد بابری در آیودیا تخریب شد، موارد جزئی تجاوز به اموال ما، عمدتاً قبرستان ها و آیدگاه ها وجود داشت. اما تجاوزات در پنج سال گذشته از زمان صدور حکم دادگاه عالی که اجازه ساخت معبد بر روی زمین مورد مناقشه را صادر کرد، افزایش یافته است … عمدتاً توسط افراد خارجی که تلاش می کنند تجارت خود را در اینجا ایجاد کنند.”

قادری گفت که به مقامات ارشد منطقه، وزیر ارشد یوگی آدیتیانات و نخست وزیر مودی نامه نوشت و از این موضوع شکایت کرد و خواستار مداخله آنها شد، اما هنوز اقدامی انجام نشده است. رئیس‌جمهور قول برخورد قاطع با زمین‌خواران را داده بود، اما مسئولان در این زمینه کاری انجام نداده‌اند.

ویشال سینگ، نایب رئیس اداره توسعه آیودیا (ADA)، گفت که هیچ شکایتی در این مورد دریافت نکرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.