در بازار امروز سکه ثابت ماند، دلار ارزان شد

0

 در بازار امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه قیمت دلار تا کف کانال ۵۱ هزار تومان پایین آمد؛ اما قیمت سکه در مقایسه با روز قبل رنج شد.

بازار ارز تهران امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه شاهد عقب‌نشینی نرخ دلار بود. آن‌طور که معامله‌گران می‌گویند فشار فروش در بازار امروز بیشتر از روز قبل بود و اسکناس آمریکایی در شروع معاملات نقدی با ۵۱ هزار و ۵۰ تومان باز شد. این قیمت در مقایسه با روز قبل تقریباً ۲۰۰ تومان پایین‌تر بود. البته قیمت دلار در لحظه تدوین این گزارش در عصر امروز به ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

در هرات هم قیمت دلار امروز با ۵۱ هزار تومان راهی بازار شد که نسبت به دیروز ۱۵۰ تومان بالاتر بود. البته در نیمه ظهر کانال ۵۱ هزار تومان را از دست داد و با ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید. این قیمت در مقایسه با روز یکشنبه تقریباً رنج بود. همچنین امروز نرخ حواله درهم نیز نوسان کاهشی محدودی را ثبت کرد و اندکی پایین‌تر از مرز ۱۴ هزار تومان به فروش رسید.

امروز دوباره خبر آزادسازی پول‌های بلوکه ایران در عراق به بازار برگشت.طبق ادعای پایگاه خبری واشنگتن‌فری‌بیکن آمریکا اعلام کرده است که احتمالاً امروز با دسترسی ایران به ۱۰ میلیارد دلار از منابع مالی خود در عراق و انتقال منابع به عمان و اروپا موافقت می‌کند. بر اساس این گزارش دولت بایدن به عراق اجازه می‌دهد تا پول برق صادراتی ایران را به حساب‌های بانکی متعلق به ایران در اروپا و عمان منتقل کند.

 

گزارش‌ها حاکی از آن است که در اواخر ماه گذشته میلادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در مورد تسریع دسترسی ایران به این وجوه با همتای عمانی خود گفت‌وگو کرده است. دولت بایدن می‌گوید مانند ۶ میلیارددلاری که در قطر نگهداری می‌شود، ایران تنها می‌تواند از ۱۰ میلیارد دلار دارایی خود در عراق برای اهداف غیر تحریمی استفاده کند.

پیش‌ از این و در اواخر خردادماه رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از آزادسازی ۳ میلیارد دلار منابع بلوکه‌ شده ایران به‌عنوان بخشی از طلب کشور از عراق خبر داد. پیش‌تر نیز ۱،۶ میلیارد دلار از منابع ایران در عراق برای تسویه بدهی گازی ایران به ترکمنستان پرداخت شده بود.

در بازار جهانی طلا هم قیمت اونس طلا امروز تا سطح ۱۹۴۸ دلار بالا رفت؛ اما در نیمه ظهر با ۱۹۴۶ معامله شد. در بازار داخلی ایران قیمت هر گرم طلا در داخل ایران امروز با ۲ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد که نسبت به‌روز دوشنبه کمتر از سه هزار رشد کرده است. از سوی دیگر قیمت سکه امامی در حدود در حدود ۲۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. این قیمت در مقایسه با روز قبل ثابت بود. 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.