در جزایر سلیمان، مبارزات یک آژانس آمریکایی به نفوذ چین اشاره دارد

0

تایپه، تایوان – در اکتبر ۲۰۱۹، ایالات متحده اعلام کرد که سپاه صلح، برنامه داوطلبانه داستانی که توسط جان اف کندی ایجاد شد، پس از دو دهه غیبت به جزایر سلیمان بازمی‌گردد.

این آخرین اقدام واشنگتن برای مقابله با حضور فزاینده چین در کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام، مانند جزایر سلیمان، مجمع‌الجزایر کم‌جمعیت اما دارای موقعیت استراتژیک است که در حدود ۲۰۰۰ کیلومتری شمال شرقی استرالیا قرار دارد.

بیش از چهار سال بعد، سپاه صلح هنوز وارد نشده است، حتی با وجود اینکه داوطلبان به کشورهای دیگر در اقیانوس آرام مانند فیجی، تونگا و ساموآ پس از تعلیق عملیات در طول همه‌گیری کووید-۱۹ بازگشته‌اند.

در این بین، سپاه صلح همچنان ضرب الاجل های لازم را برای تأمین بودجه کنگره ایالات متحده برای حمایت از کار خود در جزایر سلیمان از دست می دهد. فقط ۵۰۰ دلار برای کار این برنامه در مجمع الجزایر با حدود ۷۰۰۰۰۰ نفر برای سال مالی ۲۰۲۴ اختصاص یافت.

نه واشنگتن و نه هونیارا به طور رسمی هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه بازگشت سپاه صلح طبق برنامه پیش نمی رود، ارائه نکرده اند.

اما در پشت پرده، این ظن وجود دارد که دولت نخست وزیر مناسه سوگاواره عمداً به دلایل سیاسی – به ویژه برای آرام کردن چین که در سال های اخیر هجوم های بزرگی به مجمع الجزایر داشته است، متوقف شده است.

یک مقام سابق آمریکایی که با مذاکرات برای بازگرداندن سپاه صلح آشنا است به الجزیره گفت: «چینی ها بر تصمیم کابینه جزایر سلیمان برای توقف موافقت برای بازگشت سپاه صلح به جزایر تأثیر گذاشتند. ناشناس بودن.

این مقام سابق گفت که بر اساس گفتگو با مقامات درگیر در مذاکرات، به نظر می‌رسد که توافق “به مدت نامعلومی” به تعویق افتاده است.

مقام پیشین گفت: «سرخوشی اولیه در مورد اعلام ایالات متحده مبنی بر بازگشت داوطلبان سپاه صلح توسط مقامات ارشد جزایر سلیمان کاهش یافت زیرا آنها تاخیر پس از تأخیر در مذاکرات توافقنامه سپاه صلح را معرفی کردند.

solomon
مناسه سوگاواره، نخست وزیر جزایر سلیمان (سمت چپ) روابط نزدیک تری با چین و رهبر آن شی جین پینگ برقرار کرده است [پرونده: cnsphoto از طریق رویترز]

وزارت امور خارجه و سفارت ایالات متحده در هونیارا، که در فوریه افتتاح شد، به درخواست الجزیره برای اظهار نظر پاسخی ندادند.

سپاه صلح از ارائه نظر خودداری کرد، اگرچه گزارش بودجه سال ۲۰۲۴ آن که در ماه مارس منتشر شد، بیان کرد که آژانس “به نهایی کردن توافقات” با جزایر سلیمان نزدیک شده است.

سفارت چین در هونیارا گفت که بازگرداندن سپاه صلح به دولت‌های جزایر سلیمان و ایالات متحده مربوط می‌شود و تحقیقات باید به «ذینفعان مربوطه» هدایت شود.

پیتر کنیلورا جونیور، نماینده مخالف در جزایر سلیمان، گفت که تأخیرهای غیرقابل توضیح منعکس کننده “جو ژئوپلیتیک” در دوران سوگاواره است.

«فکر نمی‌کنم در گذشته هیچ چیز منفی در مورد کار سپاه صلح نشنیده باشم، بنابراین برای من، فکر می‌کنم این فقط تأکید می‌کند که این تأخیر مربوط به سیاست است و کار بسیار کمی در مورد کار انجام می‌دهد. Kenilorea Jr که به طور خاص به چین به عنوان عامل احتمالی در تاخیرها اشاره نکرد، به الجزیره گفت که سپاه صلح وارد خواهد شد.

مشکلات ظاهری سپاه صلح در جزایر سلیمان به محدودیت‌های ظاهری توانایی واشنگتن در جلوگیری از نفوذ فزاینده چین در اقیانوس آرام اشاره دارد.

تهاجمات پکن در منطقه به ویژه در کیریباتی و جزایر سلیمان قابل مشاهده بوده است، جایی که سوگاواره از زمان انتخابش برای چهارمین دوره قدرت در سال ۲۰۱۹ روابط عمیق‌تری را با همتایان چینی خود به طور جدی دنبال کرده است.

در سال ۲۰۱۹، هونیارا به رسمیت شناختن دیپلماتیک خود از تایوان به نفع به رسمیت شناختن چین پایان داد. /a>، و در سال ۲۰۲۲ و ژوئیه، به ترتیب، یک جفت توافقنامه امنیتی و پلیسی با پکن امضا کردند که اعتراض ایالات متحده، استرالیا و نیوزلند را برانگیخت.

taiwan
مناسه سوگاواره، رئیس جمهور جزایر سلیمان، روابط خود را با تایوان در سال ۲۰۱۹ قطع کرد [پرونده: Sam Yeh/AFP]

سوگاواره از روابط عمیق دولتش با چین دفاع کرده و اصرار دارد که کشورش بین قدرت‌های بزرگ طرفی را انتخاب نمی‌کند و ایالات متحده و متحدانش را به انتقاد “غیر همسایگی” متهم می‌کند.

در ماه آگوست، رهبر جزایر سلیمان از ملاقات با دو قانونگذار آمریکایی که یکی از آنها بعداً روابط پکن با این کشور را به “افعی که در اطراف طعمه خود می لغزد” تشبیه کرد، خودداری کرد.

در طول سفر به ایالات متحده در سپتامبر برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، سوگاواره از نشستی در کاخ سفید بین جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و دیگر رهبران اقیانوس آرام صرف نظر کرد.

سوگاواره که در ماه ژوئیه با رئیس جمهور چین شی جین پینگ در پکن دیدار کرده بود، به خبرنگاران گفت که امیدوار است از “سخنرانی” آمریکایی ها اجتناب کند.

سلسوس تالیفیلو، مشاور سیاسی سابق در جزایر سلیمان، گفت: «سخت است که این احتمال قوی را انکار کنیم که دولت به دلیل روابطش با چین پاشنه‌های خود را به تعویق بیاندازد.

تالیفیلو، رئیس سابقش، دانیل سویدانی، در حین خدمت به عنوان فرماندار با هونیارا بر سر سیاست چین درگیر شد: «در اصل، [دولت] کنونی یک دولت طرفدار چین و ضدغربی است، به ویژه افرادی مانند خود سوگاواره. از استان ملایتا، به الجزیره گفت.
گریم اسمیت، دانشیار دپارتمان امور اقیانوس آرام دانشگاه ملی استرالیا، گفت:

برای Sogavare، تاخیرها ممکن است به تقویت این روایت کمک کند که ایالات متحده اقیانوس آرام را نادیده گرفته است.

اسمیت به الجزیره گفت: «بیش از یک عنصر حقیقت در مورد آن وجود دارد.

“با تأخیر در سپاه صلح، آنها همچنان می توانند به طور موثر این روایت را اجرا کنند که ایالات متحده همچنان از آنها غفلت می کند.”

حتی قبل از تغییر دیپلماتیک تحت حکومت سوگاواره، ایالات متحده در میان همه در جزایر سلیمان محبوبیت نداشت.

این جزایر در طول جنگ جهانی دوم میدان اصلی نبرد نیروهای ایالات متحده و ژاپن بود که منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی بی گناه شد. ده ها هزار مهمات منفجر نشده از جنگ به جا مانده و ساکنان را تا به امروز کشته یا مجروح کرده اند.

Solomon
جزایر سلیمان محل درگیری شدید بین ایالات متحده و ژاپن در طول جنگ جهانی دوم بود [پرونده: Madeleine Coorey/AFP ]

برای کشورهایی مانند جزایر سلیمان، که ممکن است در روابط خود با ایالات متحده، استرالیا و نیوزلند به عنوان شرکای کوچک‌تر احساس می‌کردند، گسترش چین به اقیانوس آرام با ارائه یک منبع مالی جایگزین، پویایی را تغییر داد.

از جمله مزایای دیگر، چین به جزایر سلیمان وام ۶۶ میلیون دلاری برای ساخت برج های تلفن همراه و ۱۲۰ میلیون دلار برای ساخت تسهیلات جدید برای بازی های اقیانوس آرام ۲۰۲۳ داد.

مقامات غربی می ترسند که چنین بزرگنمایی نمونه ای از چین باشد که زمینه را برای حضور نظامی گسترده در اقیانوس آرام فراهم می کند، احتمالاً شامل یک پایگاه دریایی در جزایر سلیمان یا کشور جزیره ای دیگر در اقیانوس آرام است.

کلئو پاسکال، کارشناس ارشد غیر مقیم هند و اقیانوسیه در بنیاد دفاع از دموکراسی ها، گفت تنها حزبی که از عدم بازگشت سپاه صلح سود می برد، چین است.

پاسکال به الجزیره گفت: «جمهوری خلق چین [جمهوری خلق چین] هر چیز خوبی را که توسط شخص دیگری توسعه می‌یابد به عنوان آسیب به منافع جمهوری خلق چین می‌بیند. یک فرض در دولت ایالات متحده که سیاست در بازی است.

“درباره آن فکر کنید. ما در مورد سپاه صلح صحبت می کنیم که بخشی از قدرت نرم ایالات متحده است. چرا چین می خواهد چیزی را که به ایالات متحده کمک می کند تسهیل کند؟ با توجه به اینکه این دولت چقدر طرفدار جمهوری خلق چین است، تعجب آور نیست که متوقف شود. ایالات متحده را مسدود می‌کند و به چین زمان می‌دهد تا بدون محدودیت وارد عمل شود.»

علی‌رغم مخاطرات ژئوپلیتیکی موجود، مقامات آمریکایی معتقدند که تمایل سوگاواره به سمت پکن ممکن است به اندازه روابط بین‌الملل به سیاست داخلی مربوط باشد.

دیپلمات‌های آمریکایی سال گذشته گفتند: «نخست‌وزیر سوگاواره چاره‌ای جز چسبیدن به جمهوری خلق چین [PRC] برای بقای سیاسی و میراث خود ندارد، اما همه ساکنان جزیره سلیمان از روابط همزیستی سوگاواره و جمهوری خلق چین حمایت نمی‌کنند». یک href=”/economy/2023/9/1/china-likely-shipped-real-guns-to-solomon-islands-not-replicas-us-claimed”>کابلی که الجزیره از طریق درخواست آزادی اطلاعات بدست آورده< /a>.

اسمیت از ANU گفت رویکرد سوگاواره به حکومت‌داری توجه قابل‌توجهی از سوی ایالات متحده و چین، از جمله دیدار با شی، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، و کرت کمپبل، مشاور رئیس‌جمهور ایالات متحده، جلب کرده است.

“با انجام این کار، او توجه را به خود جلب می کند، تیترها را به خود جلب می کند. در حالی که اگر او همه اینها را انجام نمی داد، چه پانتومیم می داشت؟» اسمیت گفت.

«این هرگز در گذشته اتفاق نیفتاده است. این فقط به معنای واقعی کلمه جیرجیرک در هونیارا بود و ناگهان او در مرکز رویدادهای ژئوپلیتیکی قرار گرفت.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.