در هنگ کنگ، دهه‌ها افزایش ثروت در چشم چین فرو می‌رود

0

تایپه، تایوان – مانند بسیاری از هنگ کنگی ها، ادلوایس لام حسابدار هفته گذشته را صرف تماشای با کاهش شاخص هانگ سنگ به زیر آستانه روانشناختی ۱۵۰۰۰ امتیاز، بازار سهام این شهر ۱۴ ماه سود را از بین برد.

این اولین باری نبود که لام، که از اواخر دهه ۱۹۹۰ در سهام هنگ‌کنگ سرمایه‌گذاری می‌کرده است، چنین اتفاقی را می‌دید.

این شاخص در طول سارس در سال ۲۰۰۳، بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸، و قرنطینه صفر کووید در سال ۲۰۲۲ به زیر ۱۵۰۰۰ واحد رسید.

اما در حالی که افت و خیزها بخشی از بازی سرمایه گذاری هستند، لام گفت که تماشای معیار کلیدی بازار سهام هنگ کنگ “به حالت اول” در حال سقوط است، این بار متفاوت بود.

لام از طریق تلفن از هنگ کنگ به الجزیره گفت: «به نظر می رسد نمی توانم آینده را ببینم».

لم گفت که دلیل آن چین است.

از آنجایی که پکن کنترل خود را بر تمام جنبه‌های زندگی در هنگ‌کنگ، از جمله اقتصاد افزایش می‌دهد، و تیرگی در مورد وضعیت بهبودی چین پس از همه‌گیری ادامه دارد، سرمایه‌گذاران با پول خود رای می‌دهند و به بازارهای دیگر نگاه می‌کنند.

>

بیش از ربع قرن پس از بازگشت هنگ کنگ به چین، هانگ سنگ کمابیش به جایی که در روزهای پایانی خود به عنوان مستعمره بریتانیا بود، بازگشته است.

در روز جمعه، شاخص در زیر ۱۶۱۰۰ واحد قرار داشت – کمتر از ۱ ژوئیه ۱۹۹۷، روز واگذاری.

در همین دوره، سهام در ایالات متحده، ژاپن و سایر بازارهای محبوب رونق گرفت.

سرمایه گذاران SP500، محبوب ترین معیار عملکرد بازار ایالات متحده، از سال ۱۹۹۷ شاهد رشد تقریبا ۱۰ برابری پول خود بوده اند.

hk
بازار سهام هنگ کنگ در سال گذشته زیان های بزرگی را تجربه کرده است [الجزیره]

لام که سبد سرمایه گذاری او شامل سهام بلو چیپ، سپرده های مدت دار و دارایی است، گفت: «اگر هر گونه اطلاعیه جدیدی از سوی دولت چین در مورد مقررات یا کنترل برخی از صنایع وجود داشته باشد، بازار می تواند به شدت نوسان کند. /p>

“روابط بین هنگ‌کنگ و چین نزدیک‌تر و نزدیک‌تر است، کنترل سخت‌تر است، بنابراین نمی‌توانیم کارهایی که آنها در چین انجام می‌دهند نادیده بگیریم.”

هنگ‌کنگ در سال‌های اخیر در ردیف اول سرکوب‌های چین قرار داشته است، از تحمیل قانون امنیت ملی سختگیرانه در این شهر گرفته تا تشدید مقررات مربوط به غول‌های شرکتی مانند علی‌بابا و تنسنت و یورش به شرکت‌های خارجی به چینی‌ها. سرزمین اصلی.

بسیاری از بزرگترین شرکت های چین در فهرست دوگانه هنگ کنگ و چین قرار دارند و بخش بزرگی از شاخص هانگ سنگ را همراه با بانک های چینی و سایر شرکت های فناوری تشکیل می دهند.

در همان زمان، اقتصاد چین در تلاش برای بهبودی است< /a> از تأثیر کووید-۱۹ و محدودیت‌های شدید همه‌گیر پکن، در میان مسائل ساختاری آزاردهنده از جمله کاهش جمعیت، بدهی بالای دولت محلی، و بحران آهسته املاک و مستغلات.

تولید ناخالص داخلی رسماً ۵.۲ درصد در سال ۲۰۲۳ رشد کرد – ضعیف‌ترین عملکرد در دهه‌های اخیر، به استثنای همه‌گیری.

با وجود اصرار پکن مبنی بر اینکه چین برای تجارت باز است، اعتماد سرمایه گذاران خارجی در حال کاهش است.

سال گذشته، چین اولین کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در ۱۲ سال گذشته به ثبت رساند و ورودی‌ها با کاهش ۸ درصدی به ۱۵۷.۱ میلیارد دلار رسید.

چیم لی، چینی: «وقتی به احساسات تجاری گسترده‌تر هم برای بخش مالی و هم برای اقتصاد عمومی نگاه می‌کنیم – اول از همه، اصول اقتصادی چه در هنگ‌کنگ و چه در چین در حال حاضر خوب نیست. تحلیلگر واحد اطلاعات اکونومیست به الجزیره گفت.

لی گفت که چین به هدف رشد اقتصادی خود در سال گذشته “بخصوص چشمگیر” نبود زیرا پکن هدف نسبتا ضعیفی را تعیین کرد.

تحلیلگران تخمین می زنند که حدود ۶ تریلیون دلار – معادل بیش از یک چهارم تولید اقتصاد ایالات متحده – از اوایل سال ۲۰۲۱ از بازارهای سهام چین و هنگ کنگ پاک شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شاخص CSI 300 چین که ۳۰۰ شرکت برتر بورس‌های شانگهای و شنژن را اندازه‌گیری می‌کند، طی سه سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است، در حالی که به گفته بلومبرگ، هانگ سنگ در مدت مشابه ۵۰ درصد کاهش یافته است. داده ها.

سرمایه گذاران در عوض به بازارهای دیگری مانند ژاپن و ایالات متحده هجوم می آورند، جایی که تحلیلگران سال ۲۰۲۴ صعودی را پیش بینی می کنند.

شاخص Nikkei 255، شاخصی از شرکت های برتر بورس اوراق بهادار توکیو، هفته گذشته به بالاترین حد خود در بیش از ۳۰ سال گذشته رسید، در حالی که S&P 500 در نیویورک برای ششمین روز متوالی در بالاترین حد خود بسته شد. در روز پنجشنبه.

HKاعتماد سرمایه گذاران در هنگ کنگ در بحبوحه سرکوب های چین ضربه خورده است [پرونده: Anthony Kwan/Getty Images]

«اقتصاد [هنگ کنگ] اکنون ممکن است چیزی بیش از یک خطای بزرگ گرد کردن تولید ناخالص داخلی چین نباشد، اما همچنان نقش مهمی در معاملات مالی و بازار سرمایه برای و با سرزمین اصلی ایفا می کند. جورج مگنوس، یکی از همکاران مرکز چین دانشگاه آکسفورد و دستیار پژوهشی در SOAS لندن، به الجزیره گفت: بنابراین بدیهی است که احساسات نزولی و کاهش ارزش سهام در چین به [هنگ کنگ] نیز سرایت کرده است. /p>

حقوق و آزادی های رو به زوال هنگ کنگ – که قرار است تا سال ۲۰۴۷ تحت توافقنامه ای موسوم به “یک کشور، دو سیستم” تضمین شود – به بحران اعتماد افزوده است.

از زمان تصویب قانون امنیت ملی در سال ۲۰۲۰، اپوزیسیون سیاسی و رسانه‌های مستقل شهر کاملاً محو شده‌اند و صدها نفر به دلیل جرایم غیرخشونت‌آمیز مرتبط با فعالیت و سخنرانی دستگیر شده‌اند.

صدها هزار هنگ کنگی در بحبوحه کنترل شدید پکن همراه با پول خود شهر را ترک کرده اند.

لام گفت که سال گذشته تصمیم گرفت صندوق بازنشستگی خود را به خارج از کشور منتقل کند و قصد دارد سهام باقی مانده خود را در هنگ کنگ با ضرر بفروشد.

لام درباره سیاست دولت در مورد اقتصاد گفت: «آنها می‌گویند که می‌خواهند کاری انجام دهند، اما ما اقدام واقعی نمی‌بینیم».

در ماه اکتبر، هنگ کنگ تعرفه تمبر بر فروش املاک و نقل و انتقالات سهام را کاهش داد، اما مصرف و گردشگری هنوز به سطح قبل از همه‌گیری نرسیده است.

sp500
با رکود بورس هنگ کنگ [الجزیره]

، بازار سهام ایالات متحده شاهد رشدهای بزرگی بوده است.

تحلیلگران می گویند که احیای اقتصاد هنگ کنگ و چین اقدامات بسیار جسورانه تری خواهد داشت.

بلومبرگ این هفته گزارش داد که به نقل از منابع نزدیک به این موضوع، پکن در حال بررسی یک طرح نجات بالقوه ۲۷۸ میلیارد دلاری برای بازار سهام است، اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند اصلاحات ساختاری گسترده تری برای بازگرداندن اعتماد سرمایه گذاران مورد نیاز است.

یک طرح نجات مشابه که پس از سقوط در بازار سهام چین در سال ۲۰۱۵ اجرا شد، نتایج متفاوتی را به همراه داشت – حتی اگر دولت به سرعت حرکت کرد و اقتصاد کلی روی پایه قوی‌تری قرار داشت.

آلیسیا گارسیا هررو، اقتصاددان ارشد آسیا و اقیانوسیه در Natixis، گفت: خاطرات آن طرح نجات و نگرانی‌ها مبنی بر اینکه پکن اصلاحات دشوار اما ضروری را ایجاد نخواهد کرد، یکی از دلایلی است که طرح نجات با واکنش ملایمی مواجه شده است.

>

“در اینجا واقعاً بازار می گوید، متاسفم که رشد نمی کنید. من به شماره های شما اعتماد ندارم؛ گارسیا هررو به الجزیره گفت: آینده شما تاریک به نظر می رسد – که در سال ۲۰۱۵ اینطور نبود. تصور می شد که این یک شوک موقتی است، بنابراین فکر می کنم این تفاوت برای شروع است.

مطمئناً پکن این بار به دلیل سطوح بالای بدهی و دامنه محدود تسهیلات پولی، فضای کمتری برای مانور دارد.

او گفت: “آنها گلوله های زیادی استفاده کرده اند، اعتبار گلوله بعدی کمتر است.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.