در پاکستان، امیدهای قدیمی برای چرخش اقتصاد در حال نزاع تلاش می کنند

0

رای دهندگان پاکستانی روز پنجشنبه در بحبوحه بحران عمیق اقتصادی به پای صندوق های رای می روند. تورم در ۳۰ درصد است، نزدیک به ۴۰ درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی (GDP) به ۷۲ درصد رسیده است. دولت جدید پاکستان باید با اینها و زیرساخت های عمومی قدیمی مبارزه کند.

محمد وقاص، یک سرایدار از اسلام‌آباد، می‌گوید: «ما هر روز به مدت دو ساعت برق داریم. “در تابستان، وقتی هوا گرم است، بیکار می نشینی و رنج می کشی.”

مانند سایر شرکت‌های دولتی، ناتوانی دولت‌های متوالی برای سرمایه‌گذاری در شرکت ملی انتقال و ارسال پاکستان باعث شده است مستعد شکست.

اخیراً، همه‌گیری کووید-۱۹ و چالش‌های تامین انرژی، چشم‌انداز رشد پاکستان را کاهش داده و تلاش‌ها را برای تنوع بخشیدن به پایگاه صادراتی خود به دور از محصولات کم ارزش – مانند پنبه و برنج – به کالاهای با ارزش بالاتر محدود کرده است.

در اواخر سال ۲۰۲۲، در همین حال، سیل های موسمی< /a> هشت میلیون نفر را آواره کرد و ۳۰ میلیارد دلار خسارت به کشور وارد کرد. از بین رفتن محصولات پنبه، صنعت نساجی کشور را که منبع اصلی صادرات است، ویران کرد. به احتمال زیاد، نرخ رشد پاکستان در سال ۲۰۲۳ به محدوده منفی سقوط کرد.

پاکستان که بیشتر مواد غذایی و سوخت خود را وارد می کند، به طور مداوم کسری تجاری بزرگی را ثبت می کند. تا حدی به دلیل افزایش قیمت کالاها، ذخایر ارزی در ماه مه گذشته به کمتر از یک ماه واردات کاهش یافت که منجر به کمبود کالاهای حیاتی شد.

ماه بعد، اسلام آباد پس از تضمین یک ۳ میلیارد دلار وام از صندوق بین المللی پول – بیست و سومین برنامه صندوق آن از سال ۱۹۵۸. با این حال، بسته وام با شرایط سخت و اصلاحات غیرمحبوب همراه بود.

به عنوان بخشی از این معامله، دولت موافقت کرد که مالیات‌های جدیدی را بر بخش متزلزل برق خود اعمال کند. همچنین با کاهش یارانه‌های برق موافقت کرد که منجر به افزایش شدید قیمت برق شد و به‌ویژه خانوارهای فقیرتر را تحت تأثیر قرار داد.

Interactive_Pakistan_elections_2024_Pakistan at a glance

تورم که در ماه دسامبر به نزدیک به ۳۰ درصد رسید، از ابتدای سال گذشته پس از موافقت بانک مرکزی پاکستان با آزادسازی نرخ ارز خود به عنوان بخشی از برنامه قبلی صندوق بین المللی پول، در حال افزایش بوده است. پس از حذف کنترل مبادلات، ارزش ارز به شدت کاهش یافت< /a>.

روپیه پاکستان بدترین ارز آسیا در سال ۲۰۲۳ بود که تقریباً ۲۰ درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافت. کریسجانیس کروستینز، مدیر موسسه رتبه بندی Fitch گفت: “ما فکر می کنیم که روپیه اندکی به روند کاهشی خود ادامه خواهد داد.” “این امر کسری حساب جاری پاکستان را کاهش می دهد زیرا کالاهای خارج از کشور گران تر می شوند و سطح واردات را کاهش می دهند.”

طبق گزارش بانک دولتی پاکستان، این کشور در دسامبر گذشته ۳۹۷ میلیون دلار مازاد تراز پرداخت ها را ثبت کرد.

کروستینز به الجزیره گفت: «واردات کالاهای پاکستان در سال گذشته ۲۷ درصد کاهش یافت. در مورد صادرات، سرمایه انسانی محدود و زیرساخت های ضعیف همچنان مانع از صادرات می شود. بنابراین، اصلاحات در حساب تجاری تأثیر ناامیدکننده ای بر اقتصاد داشته است.»

از دست دادن مشاغل اخیر، نرخ رسمی بیکاری را به رکورد ۸.۵ درصد رسانده است و ۸.۴ تا ۹.۱ میلیون نفر دیگر را در فقر قرار داده است.

«مشکلات ساختاری»

طارق بانوری، استاد اقتصاد در دانشگاه یوتا، می‌گوید:

به‌طور جداگانه، پاکستان مدت‌هاست از «مسائل ساختاری» رنج می‌برد.

«برای شروع، نرخ رشد پاکستان به اندازه کافی بالا نیست که بتواند جمعیت به سرعت در حال گسترش آن را جذب کند. همچنین یکی از بدترین عملکردها در جمع آوری مالیات در جهان است. مالکان زمین های کشاورزی از مالیات بر درآمد معاف هستند و هیچ مالیات بر عایدی سرمایه بر املاک و مستغلات وجود ندارد.”

بانوری گفت که دولت های بعدی به دلیل ترس از برهم زدن منافع تجاری قدرتمند، از تحمیل قوانین مالیاتی قوی خودداری کرده اند. او افزود: «اما ممکن است امسال به دلیل وضعیت بدهی تغییر کند.

شکست اسلام‌آباد در افزایش درآمدهای مالیاتی و مدرن‌سازی شرکت‌های دولتی باعث ایجاد کسری‌های مالی مداوم و بار بدهی بزرگی شده است. به صورت مطلق، بدهی خارجی در سال گذشته به ۱۲۵.۷ میلیارد دلار رسید.

با نگاهی به آینده، پاکستان با ۲۴.۶ میلیارد دلار بازپرداخت بدهی خارجی تا پایان ماه ژوئن مواجه است که بخش عمده آن به چین بدهکار است.

چین بزرگترین طلبکار دوجانبه پاکستان است و پکن موافقت کرد سال گذشته بیش از ۲.۴ میلیارد دلار وام بدهد. بسیاری از اقتصاددانان انتظار دارند که دولت آینده تلاش کند و از صندوق بین‌المللی پول تامین مالی بلندمدت دریافت کند – قرارداد فعلی آن در آوریل منقضی می‌شود.

یوسف فاروق، مدیر تحقیقات Chase Securities، می گوید: با توجه به کاهش هزینه های عمومی در سال گذشته، “ادغام مالی بیشتر بعید است”. “صندوق تلاش خواهد کرد تا شرایط بیشتری را دنبال کند، اما احتمالاً از بخش‌های ثروتمندتر جامعه.”

«با فرض اینکه دولت جدید بتواند وام دیگری از صندوق بین المللی پول دریافت کند، برای بازپرداخت با مشکل مواجه خواهد شد مگر اینکه مالیات های جدیدی بر کشاورزی و املاک و مستغلات اعمال کند. اگر بتواند قراردادهای کوتاه مدت با برنامه بازپرداخت طولانی‌تر را نیز لغو کند، من امیدوار هستم که بدهی در کوتاه مدت کاهش یابد.

در این میان، سرمایه گذاری خارجی همچنان توسط نگرانی های امنیتی در امتداد مرز پاکستان و افغانستان. از زمان بازگشت طالبان به قدرت در کابل در سال ۲۰۲۱، اسلام آباد همسایه خود را به پناه دادن به جنگجویان در حال انجام حملات در خاک خود متهم کرده است.

بحران سیاسی

یک هدف آشکار بحران سیاسی نیز بهبود اقتصادی پاکستان را تهدید می کند. امروز، دموکراسی شکننده اسلام آباد تحت نظارت یک دولت موقت پس از عمران خان از سمت نخست وزیری< /a> در آوریل ۲۰۲۲.

مشروعیت انتخابات ۸ فوریه به دلیل غیبت خان در برگه رأی زیر سؤال رفته است. او به اتهام فساد در زندان است. و در حالی که او از نامزدی رد صلاحیت شده است، محبوبیت خان ۵۷ درصد است که بالاتر از هر سیاستمدار دیگری است.

همانطور که اوضاع پیش می‌آید، رئیس اتحادیه مسلمانان پاکستان نواز (PMLN) – مورد علاقه برای برنده شدن است. PMLN شریف در سه دهه گذشته چهار بار قدرت را به دست گرفته است، یا تحت رهبری خودش یا برادرش شهباز شریف.

در اوایل این ماه، دادگاه عالی با ممنوعیت استفاده از خفاش کریکت به عنوان نماد آن – یک شکست جدی در کشوری که میلیون ها رای دهنده بی سواد نامزدها را با آرم حزب خود شناسایی می کنند. .

از نظر بانوری، استاد اقتصاد، «مردم حق دارند از نظام سیاسی پاکستان انتقاد کنند، که نظام سلسله ای و استخراجی است. اما با همه اینها، من همچنان یک خوش بین هستم. فکر می‌کنم بدترین بحران اقتصادی پشت سر ماست.»

«در حالی که همیشه امیدوارم فردا بهتر از امروز باشد، فکر نمی‌کنم احزاب سیاسی اصلی تغییرات معنی‌داری ارائه دهند. به نظر می رسد که آنها بیشتر نگران به قدرت رسیدن هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.