دست فرمان «دلار» در روز مهم/ سیگنال هسته‌ای به بازار ارز

0

به گزارش اقتصادنیوز ، امروز دوشنبه ۲۰ شهریور ماه ، بازار ارز هرات تا زمان نگارش این گزارش روز نسبتا آرامی را سپری کرد و قیمت دلار در مقایسه با عصر دیروز تقریبا رنج بود.

طبق ادعای معامله گران هر برگ اسکناس آمریکایی که روز گذشته با ۴۹ هزار و ۶۵۰ تومان به کار خود پایان داده بود در شروع معاملات نقدی امروز با رشد ۵۰ تومانی به ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و در نیمه ظهر بر روی ۴۹ هزار و ۷۳۰ تومان قرار گرفت.

از سوی دیگر، بازار درهم نیز امروز شاهد ثبات نسبی نرخ حواله درهم  نسبت به عصر وز گذشته بود. قیمت درهم امروز با در حود ۱۳ هزار و ۶۷۰ تومان به فروش رسید. 

با این حال، امروز اگرچه نرخ دلار در هرات رشد محدودی را ثبت کرد اما در تهران بازیگران ارزی شاهد نوسان کاهشی قیمت دلار بودند. طبق گفته معامله گران قیمت دلار امروز با ۴۹ هزار و ۶۲۰ تومان روانه بازار شد و در نیمه ظهر با ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان نرخ گذاری شد. این در حالی است که عصر دیروز قیمت دلار  سطح ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومان هم دیده بود. 

به‌نظر می‌رسد درحال‌حاضر معامله‌گران بازار ارز و سکه تهران به جلسه شورای حکام  و نتایج آن گوشه چشمی دارند و اخبار قطعی از این نشست می‌تواند بر نوسانات ارز و سکه اثر گذار باشد.

این نشست از دقایقی پیش آغاز شده است. «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو در تازه ترین اظهرات خود گفت: «جلسه شورای حکام بدون صدور قطعنامه درباره ایران برگزار می‌شود و تلاش برای تصویب قطعنامه‌های ضدایرانی در شورای حکام هیچ‌گاه معنای عملی نداشته و نخواهد داشت».

در کنار این خبر، گزارش جدید رویترز در مورد آزادسازی ارزهای بلوکه شده و زندانیان دو تابعیتی مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته است.

خبرگزاری رویترز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد قرار است طی هفته آینده با آزاد شدن و خروج پنج شهروند ایرانی آمریکایی از ایران، ۶ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ایران به بانک‌های قطر واریز شود. طبق ادعای رویترز، سیامک نمازی ۵۱ ساله، عماد شرقی ۵۹ ساله و مراد طاهباز ۶۷ از جمله این افراد هستند. 

برخی از فعالان سیاسی و اقتصادی در این رابطه می‌گویند انتشار چنین اخباری در کوتاه مدت می‌تواند به‌عنوان سدی در مسیر افزایش قیمت دلار  و سکه عمل کند، با این حال تا زمانی که متغیرهای بنیادی کشور حل نشود احتمال صعودی شدن قیمت‌ها در بلند مدت وجود خواهد داشت.

در بازار طلا هم قیمت طلای جهانی امروز تا ۱۹۳۰ دلار بالا رفت اما ظهر امروز در حدود ۱۹۲۵ دلار بود که نسبت به روز قبل نوسان افزایشی تقریبا ۷ دلاری را نشان می دهد. 

در بازار داخلی ایران نیز  قیمت طلا ۱۸ عیار، امروز نوسان خاصی را تجربه نکرد و با ۲ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد. قیمت سکه امامی هم امروز بین ۲۷ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان تا ۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش رسید. 

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.