دلار آمریکا از آستانه اصلی عبور می کند

0

دلار آمریکا روز چهارشنبه در تهران ۳۶۰۰۰ ریال فروخته شد که بالاترین نرخ از ابتدای سال مالی جاری در اسفندماه را به خود اختصاص داد. این ارز نسبت به هفته گذشته یک افزایش متوسط ​​را آغاز کرده بود و در روز شنبه به ۳۵۶۷۰ رسید.

بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه نرخ رسمی دلار آمریکا را ۳۱۵۱۷ ریال تعیین کرد که نسبت به بسته شدن قبل ۰.۰۱ درصد کاهش داشت.

نرخ رسمی در شش ماه گذشته رشد ۲.۳۶ درصدی را ثبت کرد. بانک مرکزی بر اساس برنامه ریزی های خود برای یکسان سازی نرخ ارز، نرخ رسمی ارزهای خارجی را افزایش داده است.

در روز چهارشنبه یورو در بازارها با قیمت ۴۰۰۶۰ ریال دست به دست شد که نسبت به بسته شدن دیروز ۰.۵ درصد رشد داشت. پوند انگلیس اما با تجربه ۰.۳۲ درصد سقوط کرد و ۴۶۳۰۰ ریال خرید.

دولت در حال برنامه ریزی برای یکسان سازی نرخ ارز تا پایان سال مالی جاری (منتهی به مارس ۲۰۱۷) است. انتظار می رود که یک رژیم واحد نرخ ارز به ایران کمک کند تا با سرعت بیشتری در اقتصاد جهانی ادغام شود.

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور حسن روحانی روز سه‌شنبه گفت: بودجه کل کشور برای سال‌های ۹۷-۹۶ بر اساس تک نرخی شدن ارز تهیه می‌شود.

بخش خصوصی مدت‌ها برای اجرای این طرح التماس می‌کند، زیرا معتقد است این اقدام فعالیت‌های سوداگرانه در بازارها را به حداقل می‌رساند و رانت خواری و فساد را مهار می‌کند.

بانک مرکزی تا کنون اقدامات کلیدی را برای دستیابی به این هدف انجام داده است، افزایش نرخ رسمی ارز، ارتقای ثبات در بازار فارکس و اجازه دادن به بانک ها برای معامله ارز با نرخ های بازار. با این حال، معامله‌گران ارز می‌گویند که بانک مرکزی و دولت باید جزئیات بیشتری در مورد برنامه‌های خود به‌ویژه در مورد مکانیسم و ​​روند تعیین نرخ‌ها ارائه دهند.

ایران مجبور شد به رژیم بحث‌برانگیز نرخ مبادله دوگانه برگردد، پس از تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای که آشفتگی در بازار فارکس در سال‌های ۱۲-۲۰۱۱ به راه انداخت که طی آن پول ملی تقریباً ۷۰ درصد از ارزش خود را در عرض چند روز از دست داد.

کاهش قیمت سکه طلا

برخلاف دلار، قیمت سکه طلا در روز چهارشنبه کاهش قابل توجهی داشت.

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، سکه طلای آزادی با ۱.۳ درصد معادل ۱۴۰ هزار ریال کاهش نسبت به روز پایانی روز گذشته، ۱۰.۸۹۰ میلیون ریال معامله شد.

سکه طلای نیم بهار آزادی نسبت به بسته شدن روز گذشته ۳.۰۸ درصد کاهش را تجربه کرد و روز چهارشنبه به قیمت ۵.۵۲ میلیون ریال فروخته شد.

در بازارهای جهانی، طلا روز سه‌شنبه بیش از ۳ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود از زمان رای شوک بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در ماه ژوئن رسید، زیرا جهش دلار پس از آن که داده‌های خوش‌بینانه آمریکا باعث شکست حمایت کلیدی در ۱۳۰۰ دلار در هر اونس شد.

>

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.