دلار دیجیتال در آستانه ظهور

0

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا ، چین قدرتمندترین مدعی پیشرو ارز دیجیتال در سراسر جهان به حساب می‌آید، با این حال به نظر می‌رسد که به تازگی دولت آمریکا در ایجاد دلار دیجیتالی خود بسیار موفق عمل کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت‌های بزرگ مالی و سرمایه‌گذاری دنیا مانند سیتی‌گروپ، اچ‌اس‌بی‌سی، مسترکارت و ولز فارگو همکاری خود را بانک فدرال رزرو نیویورک آغاز کرده‌اند تا با یکدیگر به ایجاد طرحی آزمایشی برای بررسی قابلیت توسعه دلار دیجیتالی با قابلیت برنامه‌ریزی بپردازند.

اگرچه از نظر بسیاری از محققان، ایجاد ارز دیجیتالی قابل برنامه‌ریزی کاملاً بی‌ضرر است، با این حال برخی از منتقدان نیز استدلال کرده‌اند که چنین طرحی می‌تواند آثاری منفی بر عملکرد جوامع و دولت‌ها به جا بگذارد.

ایجاد دلار دیجیتال و تبعات آن

یکی از مهم‌ترین تبعات ایجاد ارز دیجیتال، قابلیت مصادره آنی پول از حساب بانکی شهروندان توسط دولت است که این امر می‌تواند نگرانی‌های بسیاری را برای مردم به دنبال داشته باشد. شواهد نشان می‌دهد که برخی از مقامات دولتی عالی‌رتبه، قوانین مصادره اموال مدنی را نادرست اجرا می‌کنند و به سوءاستفاده از دارایی‌های شهروندان می‌پردازند.

ارزهای دیجیتال می‌تواند مشکلات بیشتری را برای جامعه به وجود بیاورد زیرا قابل برنامه‌ریزی است و در صورتی‌که به خوبی طراحی نشود، تبعات منفی بسیاری را به دنبال دارد. به عنوان مثال، ممکن است ارزهای دیجیتال در آینده تاریخ انقضا داشته باشد که این ویژگی می‌تواند دارندگان ارز را به استفاده فوری از آن‌ها سوق دهد و البته این امر به مزایای بسیاری برای دولت‌ها منجر خواهد شد.

ارزهای دیجیتال ممکن است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که کاهش تراکنش‌های خاصی را که برخلاف خواسته دولت‌ها از انجام آن‌ها توسط شهروندان است، به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است دولت‌ها از شهروندان خود بخواهند در ماه مشخصی از سال از خوردن گوشت یا استفاده از گاز برای خودروها جلوگیری کنند که ارز دیجیتال به عنوان ابزاری قدرتمند رهبران را در اجابت خواسته خود یاری می‌کند. در نهایت این‌که ارزهای دیجیتال امکان پرینت پول بیشتر، تشدید تورم و دستکاری ارز را برای دولت‌ها فراهم می‌آورد.

[انتهای پیام]

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.