دلار قوی بلای جان یوان و ین / چین و ژاپن عقب‌نشینی می‌کنند؟

0

اقتصادآنلاین – آرش نصیری؛ مقامات چین و ژاپن در حال عقب‌نشینی در برابر تقویت دلار آمریکا هستند، زیرا افزایش ارزش دلار آمریکا تهدیدی جدی برای یوان چین و ین ژاپن شده است که پایین‌ترین حد تاریخی خود را تجربه می‌کنند.

بانک مرکزی چین در جدیدترین نشانه از افزایش نارضایتی رهبران ارشد از کاهش ارزش یوان، محدوده معاملاتی ارز چین در برابر دلار را در روز چهارشنبه به صورت غیرمنتظره‌ای در سطح بالا قرار داد.

همچنین به طور جداگانه‌ای، دیپلمات ارشد ارزی ژاپن تندترین هشدار خود را نسبت به سقوط ین صادر کرد تا از افزایش شتاب فروش جلوگیری کند.

کریس ترنر، رئیس استراتژی فارکس در ING می‌گوید: «این امر دلالان را تشویق می‌کند و اگر مسئولین مداخله نکنند خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید هر دلار به ۱۶۰ ین خواهد رسید.»

دو اقتصاد بزرگ آسیا از ارزهای ضعیف‌تر سود برده‌اند که باعث افزایش صادرات هر دو کشور شده است. یوان در برابر دلار در سال جاری ۵.۶ درصد کاهش یافته است، در حالی که ین ۱۱ درصد کاهش یافته و به بیش از ۱۴۷ ین رسیده است، زیرا دلار آمریکا به دلیل عملکرد اقتصادی قوی ایالات متحده قدرتمندتر شده است.

اما مقامات ارشد توکیو و پکن نگران کاهش بی‌سابقه ارزش پول کشورهای خود نسبت به روند صعودی ارزش دلار هستند. واکنش بانک مرکزی چین بر محدوده معاملاتی ارز متمرکز بود که نقطه میانی آن هر روز صبح توسط این بانک تعیین می‌شود. این ارز فقط مجاز به معامله ۲ درصد در هر دو سوی آن است.

روز چهارشنبه، نقطه میانی را روی ۷.۱۹۶۹ یوان قرار داد. که ۰.۱۱ درصد قوی‌تر از پیش‌بینی تحلیلگران بلومبرگ و همچنین یک رکورد در زمینه شکاف پیش‌بینی بود.

یوان معاملات داخلی را در چین در روز چهارشنبه با قیمت ۷.۳۱ به پایان رساند، نزدیک به کمترین میزان مشاهده شده در اکتبر گذشته، زمانی که شهرهای سراسر کشور در واکنش به شیوع کووید-۱۹ قرنطینه شدند.

تحلیلگران گفتند که این اقدام منعکس کننده نگرانی رهبران چین در مورد احتمال فرار سرمایه در صورت کاهش خیلی سریع ارز است.

شکاف بین بازدهی اوراق خزانه آمریکا و اوراق قرضه دولتی چین با واحد یوان در هفته‌های اخیر افزایش یافته است و تهدیدی برای خروج بیشتر از بازار سهام چین است. در همین حال، سرمایه‌گذاران خارجی سهام‌های چینی را می‌فروختند.

کن چئونگ، استراتژیست ارشد ارز خارجی آسیا در بانک میزوهو، گفت: چین در حال حاضر به شدت نگران ثبات ارز خارجی است، به ویژه پس از خروج از بازار سهام در ماه اوت.

سرمایه‌گذاران خارجی در ماه گذشته رکورد فروش ۱۲ میلیارد دلاری سهام چین را به ثبت رساندند، زیرا آخرین اقدامات محرک پکن نتوانست نگرانی‌ها را در مورد کند شدن رشد اقتصادی و بحران نقدینگی در بخش املاک و مستغلات این کشور برطرف کند.

چئونگ گفت: «اگر بانک مرکزی چین بتواند ثبات ارز خارجی را حفظ کند، فضای بیشتری برای تسهیل سیاست پولی به دست می‌آورد، که در حال حاضر برای حمایت از اقتصاد بسیار مهم است.»

روز چهارشنبه در ژاپن، ماساتو کاندا، معاون وزیر دارایی در امور بین‌الملل، به خبرنگاران درباره ین گفت: «اگر این وضعیت ادامه یابد، دولت بدون رد هیچ گزینه‌ای، واکنش مناسب نشان خواهد داد.»

تفاوت بازدهی ژاپن با ایالات متحده به دلیل اتکای مداوم بانک مرکزی ژاپن به نرخ‌های بهره بسیار پایین، حتی بیشتر از چین است.

کیت جوکز، رئیس استراتژی ارز خارجی در Société Générale، گفت که سیاستگذاران در ژاپن «می‌توانند جو بازار را برای ین ۱۵۰ دلاری آماده کنند، اما واقعیت این است که فضا جای هیچ خوشبینی را برای سقوط نکردن بیشتر ارزش ین باقی نگذاشته است.» او افزود ژاپن نهایتاً بتواند به یک تنفس کوتاه مدت دست پیدا کند اما به سمت یک ین قوی‌تر حرکت نمی‌کند.»

[انتهای پیام]

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.