دلهره در مالاوی به دلیل اعزام کارگران به اسرائیل در بحبوحه جنگ غزه

0

بلانتایر، مالاوی – خروج صدها مالاویایی به اسرائیل برای کار به عنوان کارگر مزرعه بحثی را در داخل این کشور آفریقای جنوبی برانگیخت، کشوری که در بحبوحه کمبود نقدینگی به دنبال افزایش ارز خارجی بسیار مورد نیاز است.

در ۲۵ نوامبر، اولین قسط از ۲۲۱ کارگر به اسرائیل رفت. بر اساس بیانیه ای از وزارت کار که به شماره اشاره ای نکرد، پروازهای بعدی در روزهای آینده انتظار می رود.

جزئیات این برنامه برای اولین بار در ۲۳ نوامبر توسط کوندوانی نانخوموا، رهبر حزب اصلی مخالف دموکراتیک پیشرو هنگام سخنرانی در پارلمان، علنی شد، و محرمانه بودن معامله را زیر سوال برد و آن را “یک معامله شیطانی” توصیف کرد.

«دولت زمانی که کاملاً از وقوع جنگ آگاه است با شرکت‌های اسرائیلی چنین توافقی را منعقد کرده است. پس از آن، نانخوموا به خبرنگاران گفت، هیچ والدین عاقلی نمی توانند فرزند خود را برای کار در کشوری بفرستند که در حال جنگ است.

این حرکت پس از ماه‌ها مواجهه مالاوی با کمبود ارز صورت می‌گیرد که کسب‌وکارها را مختل کرده و به کمبود کالاهای اساسی مانند سوخت منجر شده است. این کشور همچنین در حال تجربه یک بحران هزینه زندگی است که توسط بانک مرکزی کاهش ارزش پول ملی، کواچا، تا ۴۴ درصد «برای مقابله با عدم تعادل عرضه و تقاضا» تشدید شده است.

در ماه نوامبر، رئیس جمهور لازاروس چاکورا خارجی را تعلیق کرد سفر برای مقامات دولتی – آخرین اقدام شدید برای صرفه جویی در بودجه در کشور.

بنابراین، اقدام اخیر تلاش دیگری از سوی دولت برای ایجاد شغل برای جمعیت جوان خود – نیمی از جمعیت ۱۹ میلیونی مالاوی ۱۸ سال یا کمتر هستند – و تولید ارز خارجی است. به گفته مقامات، تنها ۹ درصد از ۲۰ میلیون نفر آن به طور رسمی شاغل هستند.

در ماه نوامبر، صندوق بین المللی پول ۱۷۴ میلیون دلار به عنوان یک تسهیلات اعتباری به کشور تزریق کرد. در همان ماه، دولت اسرائیل بسته کمکی ۶۰ میلیون دلاری به مالاوی داد تا اقتصاد آن را تقویت کند.

A worker sews a bale of purchased tobacco at the Lilongwe Auction Floors
یک کارگر در طبقات حراج لیلونگوه در لیلونگوه، مالاوی، یک بسته تنباکوی خریداری شده را به هم می دوزد [پرونده : Amos Gumulira/AFP] (AFP)

فصل جدید

این کمک ها و اعزام کارگران فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک بین مالاوی و اسرائیل است که به دهه ۱۹۶۰ بازمی گردد. برای چندین دهه، اسرائیل پزشکان و کارشناسان کشاورزی را به مالاوی می فرستاد. مالاوی ها همچنین برای تحصیل کشاورزی به اسرائیل رفته اند، که همچنان منبع اصلی درآمد برای این کشور است.

در طول جنگ یوم کیپور در سال ۱۹۷۳، سازمان اتحاد آفریقا، پیشرو اتحادیه آفریقا، روابط خود را با اسرائیل قطع کرد. تنها چهار کشور آفریقایی ثابت قدم ماندند. مالاوی یکی از آنها بود.

در سال ۲۰۲۱، یک سال پس از روی کار آمدن، چاکورا اشاره کرد که مالاوی با افتتاح سفارت در اورشلیم روابط را تقویت خواهد کرد. هنوز این کار را نکرده است.

در این سال، اسرائیل از طریق آژانس توسعه خود IsraAID به مالاوی و موزامبیک همسایه در پی طوفان فردی که هر دو کشور را تحت تاثیر قرار داد، کمک کرد.

مقامات دولتی گفتند که اقدام برای اعزام کارگران به اسرائیل برای هر دو کشور سودمند است، حتی اگر بسیاری از جزئیات نامشخص باشد.

وزارت کشاورزی و توسعه روستایی اسرائیل اعلام کرده است که از زمان حملات ۷ اکتبر حماس به جنوب اسرائیل، ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ کارگر مزارع این کشور را ترک کرده اند. نیمی از آنها فلسطینی هستند که اسرائیل از ورود آنها از کرانه باختری اشغالی منع کرده است. در نتیجه، در جستجوی ۵۰۰۰ کارگر از جاهای دیگر، از جمله متحد وفادار خود مالاوی بوده است.

مقامات دو کشور تضمین داده اند که سربازان تازه وارد در جنگ شرکت نخواهند کرد. اما با این حال، مفسران زمان‌بندی را زیر سوال می‌برند و نمی‌دانند که آیا مالاوی می‌تواند شهروندان خود را در صورت ادامه جنگ، بازگرداند.

ویکتور چیپوفیا، مدرس علوم سیاسی در دانشگاه بین‌المللی بلانتایر در تماس تلفنی با الجزیره گفت: «همه، از جمله تایلند، مردم خود را از اسرائیل بیرون می‌کشند». چگونه است که مالاوی تنها کشوری است که مردم ما را به اسرائیل می برد؟ اینها سوالاتی هستند که قرار است از خود بپرسیم.”

کارگران تایلندی یکی از بزرگترین گروه های مهاجر در اسرائیل را تشکیل می دهند. در زمان حمله حماس، حدود ۳۰۰۰۰ نفر از آنها در مزارع کشور مشغول به کار بودند. حداقل ۳۲ تایلندی در ۷ اکتبر به اسارت درآمدند و بسیاری از آنها همچنان در نوار غزه و اسرائیل به دام افتاده اند.

تعداد نامعلومی از مالاویایی‌ها نیز ممکن است در غزه به دام افتاده باشند.

پس از آغاز جنگ، چاکورا خواستار «توقف خشونت از سوی همه طرف‌ها» و پایان دادن به اقدام نظامی علیه اهداف غیرنظامی شناخته شده در غزه شد. او همچنین خواستار امنیت ۳۰۰ شهروند مالاوی در غزه شد که گفته می شود یا ساکن آنجا هستند یا در حال زیارت در اسرائیل هستند. وزارت امور خارجه هنوز تایید نکرده است که آیا آنها از آن زمان به کشور بازگشته اند.

وقتی از آنها و کارگرانی که هفته گذشته مالاوی را ترک کردند، سؤال شد، سخنگوی وزارتخانه الجزیره را به وزارت کار هدایت کرد که پاسخی نداد.

مرکز مسئولیت‌پذیری اجتماعی و شفافیت، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در لیلونگوه، گفته است که مجلس ملی را برای رسیدگی به نگرانی‌های مالاویایی‌ها مبنی بر اینکه کارگران فرستاده شده به اسرائیل ممکن است در معرض خطر آسیب بدنی یا بدتر از آن قرار بگیرند، متعهد است.

ویلیام کامبواندیرا، مدیر اجرایی آن، این ترتیب را “تاسف بار” و شبیه به برده داری امروزی توصیف کرد.

او به الجزیره گفت: «مالاویایی‌ها علاقه‌مندند بدانند که آیا این یک معامله دولت با دولت است و شرایط مرجع برای این معامله چیست، از جمله اینکه چه اقدامات ایمنی برای محافظت از مالاویایی‌های جوان در نظر گرفته شده است. .

مناظره ادامه دارد

مقامات دولت‌های مالاوی و اسرائیل تلاش کرده‌اند تا ترس از گرفتار شدن شهروندان مالاوی در جنگ را کاهش دهند.

وزی کایرا، وزیر کار، در بیانیه‌ای در ۲۴ نوامبر گفت که صادرات پرسنل کار شامل کشورهای دیگر و نه تنها اسرائیل می‌شود، اما هیچ اشاره‌ای به هیچ کشور دیگری نشده است.

در این بیانیه آمده است: “ایمنی و امنیت جوانان در درجه اول اهمیت قرار دارد.” “در صادرات نیروی کار اسرائیل، جوانان در مکان های تایید شده و تایید شده که به عنوان محیط های مناسب و امن طبقه بندی می شوند، کار خواهند کرد.”

او گفت که جوانان فقط در مزارع کار خواهند کرد و “در هیچ فعالیت دیگری درگیر نخواهند شد”، و افزود که ترتیبات بیمه درمانی و بازگشت به وطن برای افراد درگیر در نظر گرفته شده است.

این بیانیه افزود: “این برنامه هم به نفع افراد و هم ملت خواهد بود.” “بخشی از دستمزدها هزینه های زندگی در اسرائیل را پوشش می دهد و مابقی به حساب های شخصی در مالاوی واریز می شود تا ارز خارجی افزایش یابد.”

در مصاحبه اخیر، مایکل لوتم، سفیر اسرائیل در کنیا، اوگاندا و مالاوی، نگرانی ها را رد کرد و گفت که جوانان به نوار غزه نمی روند بلکه در اسرائیل کار خواهند کرد.

توتم به نقل از روزنامه مالاوی نیشن گفت: “ما به همان اندازه که از اسرائیلی ها مراقبت می کنیم از آنها نیز مراقبت خواهیم کرد.” “البته، ما محتاط هستیم که مجبور نباشیم افراد را به مناطق خاصی که توسط حماس هدف قرار می گیرند، به ویژه مرزها، راه دهیم.”

گزارش هایی مبنی بر امضای توافقنامه ای برای غرامت اسرائیل توسط گروه مالاویایی نیز در رسانه های اجتماعی منتشر شده است. الجزیره نمی تواند به طور مستقل این توافق را تأیید کند.

“من درک می کنم که در این جنگ، هزاران موشک توسط دشمن اسرائیل به سمت اهداف عمدتا غیرنظامی بر فراز اسرائیل شلیک شده و همچنان ادامه دارد. من می‌دانم که بسیاری از موشک‌ها، اما نه همه آنها توسط سامانه‌های ضد موشکی ساقط می‌شوند، اما برخی از موشک‌ها به اهداف خود اصابت می‌کنند و اصابت ترکش‌ها و ترکش‌ها می‌تواند باعث مرگ و مجروح شدن افراد شود [و] خطر حملات تروریستی وجود دارد. به جنگ،» می‌خواند.

در پارلمان‌ها و در سراسر مالاوی، بحث ادامه دارد.

چیپوفیا رئیس جمهور مسیحی را متهم کرده است که مانند اولین رئیس جمهور مالاوی، کاموزو باندا، که به حزب حاکم کنگره مالاوی نیز تعلق داشت، “نقطه نرم” برای اسرائیل دارد.

او گفت: “من احساس می کنم که دولت فعلی از طریق چاکورا ممکن است تصمیمات خاصی را بر اساس اعتقادات مذهبی اتخاذ کند و لزوماً پیامدهای سیاسی را که ممکن است این چیزها در دراز مدت داشته باشد درک نمی کند.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.