دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/ اردوغان و کلیچداراوغلو رای دادند

0
– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه راس ساعت 8 صبح امروز یکشنبه (8 و 30 دقیقه به وقت ایران) با حضور مردم این کشور در پای صندوق‌های رأی آغاز شد.

 انتخابات تا ساعت 17 و 30 دقیقه به وقت ایران ادامه داشته و بنا بر اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه این انتخابات تمدید نخواهد شد. در این دور رقابت بین رجب طیب اردوغان و کمال کلیچداراوغلو به عنوان نفراتی که بیشترین آراء را کسب کرده و به دور دوم راه یافتند، خواهد بود.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در تاریخ روز 14 می (24 اردیبهشت) برگزار شد و سه نامزد به رقابت پرداختند. در این دور رجب طیب اردوغان 49.5 درصد آرا، کمال کلیچداراوغلو 44.5 درصد آرا و سینان اوغان نیز 5 درصد آرا را به خود اختصاص داد و هیچ یک از نامزدها نتوانستند حائز اکثریت آراء (1+50)  برای پیروزی در این دور از رقابت ها شوند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

در مجموع 60 میلیون 721 هزار و 745 هزار واجد شرایط به پای صندوق های رای خواهند آمد. پیش بینی‌ها حاکی از آن است که رجب طیب اردوغان به عنوان نامزد ائتلاف حاکم پیروز انتخابات خواهد بود.

پیش تر شورای عالی انتخاباتی ترکیه اعلام کرده بود، در خارج از کشور 1 میلیون و 889 هزار و 398 نفر در انتخابات شرکت کرده اند. انتخابات دور دوم در خارج از کشور چند روز پیش از روز انتخابات در داخل کشور آغاز شده بود. در حال حاضر صندوق ها در دروازه های گمرکی و فرودگاه ها نیز فعال است.

گزارش تسنیم از انتخابات ترکیه-21/ اردوغان و کلیچداراوغلو کجا رای خواهند داد؟
روزنوشت انتخابات ترکیه ـ 20/ اشتباهات کلیچدار اوغلو «درهای جهنم» را به‌روی وی باز می‌کند؟ +تصاویر
گزارش تسنیم از انتخابات ترکیه ـ‌19/ بیم و امید نامزدها با آرایش جدید انتخاباتی

 

تحولات انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را لحظه به لحظه از اینجا دنبال کنید:

12:47 کلیچداراوغلو:  پس از رای گیری همچنان پای صندوق‌ها بمانید

کلیچدار اوغلو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه رای خود را در مدرسه آزژانتینی‌های آنکارا به صندوق انداخت.

کلیچداراوغلو رقیب انتخاباتی اردوغان پس از انداختن رای خود در آنکارا  خطاب به مردم این کشور گفت:  برای آزاد شدن از فشار و   برای آمدن دموکراسی و آزادی همه پای صندوق‌ها بیایید.

ویدیوی اختصاصی تسنیم از لحظه رای‌دادن کلیچدار اوغلو و همسرش در آنکارا

وی همچنین خطاب به رای دهندگان این کشور گفت: پس از رای گیری همچنان پای صندوق‌ها بمانید.  اتهاماتی علیه ما مطرح شد، تهمت زده شد اما آزادی و دموکراسی به این کشور باز خواهد گشت.

12:42 اردوغان: مشارکت بسیار خوبی را شاهد بودیم

رجب طبیب اردوغان پس از انداختن رای خود به صندوق در استانبول ابراز امیدواری کرد که رای گیری به سرعت پایان بیابد.

وی تصریح کرد: اولین بار است که به دور دوم می رویم، مشارکت بسیار خوبی را شاهد بوده‌ایم، امروز برای دموکراسی به پای صندوق‌ها آمدیم، مطالبه دموکراسی مردم‌مان در گوش جهان پیچید.

اردوغان همچنین پیش بینی کرد که انتخابات آرامی را در این کشور شاهد باشیم.

12:18 اوغان متحد اردوغان: انتخابات بسیار مهمی را سپری می‌کنیم

سینان اوغان متحد اردوغان در دور دوم انتخابات رای خود را در آنکارا به صندوق انداخت.

وی در دور اول به عنوان نامزد ائتلاف آتا وارد انتخابات شده بود که توانست بیش از 5 درصد آرا را به دست آورده و مانع از پایان انتخابات در دور اول شود. وی در دور دوم از متحدان خود در ائتلاف آتا جدا شد و از رجب طیب اردوغان اعلام حمایت کرد.

اوغان در اظهاراتی منتقدانه نسبت به جبهه مخالفان پس از به صندوق انداختن رای خود گفت: ” این انتخابات، به ما نشان داد محاکمه انسان‌ها در ملاء عام و فشار به مردم برای گرفتن رأیشان چه نتایجی به بار خواهد آورد، از این جهت انتخابات بسیار مهمی را سپری می‌کنیم.”

11:21 احتمالا نتایج انتخابات زودتر از دور قبل اعلام می‌شود

«احمد ینر» رئیس شورای عالی انتخابات اعلام کرد: بر اساس ارزیابی شورای عالی انتخاباتی ممکن است نتایج زودتر از انتخابات قبلی اعلام شود. پس از ساعت 17 (به وقت محلی) این ارزیابی آغاز خواهد شد.

وی افزود: در انتخابات دور اول هم آرای مجلس هم آرای ریاست جمهوری را داشتیم که نیاز به زمان بیشتری برای دسته بندی و شمارش داشت.

11:14 رهبر “حزب خوب” برای مخالفان آرزوی پیروزی کرد

مرال آکشنر رهبر حزب نیک(خوب) پس از انداختن رای خود به  صندوق در استانبول راهی آنکارا شد. وی در مصاحبه خود ابراز امیدواری کرد که مخالفان در این دور از انتخابات به پیروزی برسند.

10:50 دعوت باباجان متحد کمالاز مردم برای حضور در پای صندوق‌های رأی

علی باباجان رهبر حزب “دوا” در آنکارا پس از آنکه رأی خود را به صندوق انداخت، طرفداران حزب خود را خطاب قرار داد و گفت: «هموطنان را دعوت به پای صندوق ها می‌کنم.»

متحد کمال کلیچدار اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با بیان اینکه «انتخابِ  تعیین کننده‌ای است،» گفت: «اینکه انتخابات شفاف و عادل باشد  بسیار مهم است،  امیدوار هستیم حقانیت در این انتخابات حاکم باشد.

باباجان گفت که منتظر نتایج خواهیم ماند، تا آخرین لحظه پای صندوق ها خواهیم ماند. دموکراسی برای ما بسیار ارزشمند است. دموکراسی یعنی رسانه آزاد، دسترسی آزاد به اطلاعات. باید به سوی دموکراسی تمام و کمال پیش برویم.

او در پایان گفت: «در همکاری نزدیک با حزب جمهوری خلق برای نظارت بر انتخابات هستیم. نتایج انتخابات را از مرکز حزب خود دنبال خواهم کرد.»

10:40 وزیرکشور ترکیه: 600 هزار نیروی امنیتی، امنیت انتخابات را بر عهده دارند

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه بعد از آنکه به همراه خانم خود در حوزه قاضی عثمان‌پاشا (استانبول) رأی خود را به صندوق انداخت، اعلام کرد، بالغ بر 600 هزار پرسنل امنیتی، مامور پلیس، ژاندارمری، گشت ساحلی مشغول تامین امنیت انتخابات هستند.

در این دور از انتخابات همچنین از  73  فروند هلیکوپتر، 8 هواپیما و 61 پهپاد برای تامین امنیت و تسهیل روند انتخابات به خدمت گرفته می‌شود.

10:25 دمیرتاش خطاب به طرفدارانش: از حق انتخاب خود  استفاده کنید

صلاح الدین دمیرتاش رهبر زندانی حزب کُردی دموکراتیک خلق‌ها خطاب به طرفدارانش گفت: لطفا از حق انتخاب خود را استفاده کنید.

این حزب نتوانست به دلیل شکایت علیه آن در دادگاه قانون اساسی ترکیه  با همین عنوان وارد انتخابات مجلس شود و از همین رو با عنوان حزب سبز چپ وارد انتخابات شده بود. اکنون در انتخابات ریاست جمهوری این حزب از کمال کلیچداراوغلو حمایت کرده است.

9:52  اردوغان در استانبول و کلیچداراوغلو در آنکارا رای می‌دهند

بنا بر قانون انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، رای‌دهندگان در دور دوم باید در همان شهری که در دور اول رای داده‌اند، رای خود را به صندوق بیاندازند.

 8:30 آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

دور دوم انتخابات ترکیه با رقابت بین اردوغان و کمال کلیچدار اوغلو لحظاتی پیش در سراسر این کشور آغاز شد.

 

این خبر بروز رسانی می شود.

 

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.