دولت ، بخش خصوصی با اختلاف بیش از نرخ فارکس

0

سخنگوی دولت گفت: دولت حسن روحانی، رئیس جمهور، نمی خواهد نرخ ارز در برابر ریال افزایش یابد، زیرا این امر به نفع او نیست.

به گزارش ایبِنا، محمدباقر نوبخت همچنین گفت: نرخ رسمی دلار آمریکا بیش از ۳۲ هزار ریال نیست و بالا بودن نرخ دلار به نفع دولت نیست.

در بحبوحه افزایش اخیر دلار آمریکا در بازار تهران، برخی شایعات مدعی شدند که دولت اجازه داده است ارزش ریال در برابر سایر ارزها کاهش یابد تا کسری بودجه خود را جبران کند. دولت و بانک مرکزی قاطعانه چنین ادعاهایی را رد کرده اند.

نوبخت گفت: ما ترجیح دادیم بخشی از بدهی های [دولت] از بازار سرمایه را با نرخ سود ۲۲ درصدی پرداخت کنیم تا از افزایش ارزش دلار جلوگیری کنیم.

به دلیل وقایع اخیر مانند تدارک ماه گذشته برای زیارت اربعین به عراق و پیروزی ناراحت کننده دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، نرخ دلار طی دو هفته گذشته در مسیر صعودی حرکت کرد و هنوز کاهش نیافته است.

قیمت دلار در روز شنبه در بازار تهران ۳۹۲۰۰ ریال تغییر کرد اما در روزهای یکشنبه و دوشنبه به ترتیب به ۳۸۹۱۰ ریال و ۳۹۰۹۰ ریال کاهش یافت و نزدیک به آستانه ۴۰۰۰۰ – هنوز شکسته نشده است.

نوبخت با تکرار اظهارات اخیر ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تقویت ارز آمریکایی، گفت: نوسانات فعلی در بازار ارز «فصلی» است و بنابراین نرخ‌ها به زودی کاهش می‌یابد.

 نارضایتی بخش خصوصی

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از پایین نگه داشتن نرخ ارز توسط دولت ابراز نگرانی کرد.


مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران

خوانساری روز سه شنبه گفت: «نگرانی بعدی این است که دولت تلاش می کند دوباره بر کاهش نرخ ارز پافشاری کند و به سمت تزریق دلار ارزان به بازار حرکت کند.

او افزود که این دقیقا همان کاری است که دولت قبلی انجام داد، که شاهد تزریق میلیاردها دلار به بازار برای پایین نگه داشتن نرخ ها بود.

خوانساری گفت که دولت قبلی در نهایت شکست خورد و با انجام این کار، باعث افزایش شدید نرخ ارز شد.

او گفت: «آنچه بخش خصوصی انتظار دارد این است که دولت واقعیت نرخ‌های فارکس را بپذیرد و اجازه دهد بدون تلاش برای کاهش نرخ‌ها، در مسیر طبیعی خود حرکت کنند.» “به این دلیل است که این نوسانات می تواند به اقتصاد و بخش های صنعتی و تجاری بسیار آسیب برساند.”

 تغییر ارز

نوبخت که ریاست سازمان برنامه و بودجه را نیز برعهده دارد، گفت: تصمیم هفته گذشته هیات وزیران مبنی بر حذف ریال به نفع تبدیل تومان به واحد پول رسمی جدید ایران مرهمی برای همه زخم ها نخواهد بود.

نوبخت گفت: واقعیت این است که مردم چیزی به نام ریال در زبان روزمره خود ندارند و در معاملات آنها موثر نیست. «تومان واحد پولی عملی ماست و هیچکس با تبدیل ریال به تومان درصدد حل مشکلات عالم نیست.»

به گفته این مقام مسئول، ارز جدید که به گفته اکبر کمیجانی، معاون بانک مرکزی، امکان چاپ مجدد تمامی اسکناس‌های ایران را فراهم می‌کند، کار با آن برای عموم آسان‌تر خواهد بود، اما مجلس در این مورد حرف آخر را خواهد زد.

سخنگوی دولت با اشاره به پیشنهاد دیرینه حذف سه تا چهار صفر از پول ملی که اخیراً در نتیجه صحبت‌های مبنی بر تغییر واحد پولی کشور مورد توجه قرار گرفته است، گفت: این پیشنهاد هنوز در مرحله مطالعه است. ”

دولت روز چهارشنبه تغییر واحد پولی ایران از ریال به تومان را تصویب کرد که یک صفر از ریال فعلی پول ملی حذف می‌شود.

این تصمیم در هنگام تصویب لایحه بانک مرکزی ایران در جلسه هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد، اتخاذ شد.

در حالی که ریال به عنوان واحد پولی ایران در اسناد رسمی و صورت‌های بودجه استفاده می‌شود، تومان بیشتر در معاملات روزانه شهروندان استفاده می‌شود. دولت این لایحه را برای تصویب نهایی به مجلس می فرستد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.