دولت ایران تعرفه واردات برنج را اصلاح می کند

0

دولت تعرفه واردات برنج را با کاهش از ۴۰ درصد قبلی به ۲۶ درصد اصلاح کرد، سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد.

در ۲۱ ژانویه اعلام شد که این نرخ به دنبال یک سری کاهش تعرفه در لیست محصولات کشاورزی و غذایی، ۵ درصد خواهد بود.

بر اساس آیین نامه جدید، تعرفه کره، گوشت و موز به ترتیب از ۲۰، ۲۶ و ۲۶ درصد به ۵ درصد کاهش می یابد. تعرفه حبوبات نیز به شدت کاهش یافته است. نخود خرد شده مشمول تعرفه ۱۰ درصدی خواهد بود که از ۱۵ درصد فعلی کمتر است. نرخ انواع لوبیاهای دیگر به ۵% کاهش یافته است.

این قانون این کالاها را به‌عنوان «اصلی، ضروری و فوری» توصیف می‌کند و اضافه می‌کند که تعرفه‌های جدید در حال حاضر اعمال می‌شوند.

این اقدام با هدف کنترل قیمت مواد غذایی در آستانه سال جدید ایرانی (از ۲۱ مارس ۲۰۱۷) انجام شده است. گوشت و محصولات کشاورزی در چند هفته گذشته شاهد افزایشی بوده است.

با این حال، شمسعلی حاجی زاده، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران معتقد است که کاهش تعرفه ها بعید است منجر به کاهش قیمت ها شود.

دستکاری نرخ تعرفه نه به نفع تولیدکننده است و نه برای مصرف کننده. او به روزنامه شهروند گفت: فقط واسطه ها از آن سود می برند

حاجی زاده از دولت به دلیل سیاست‌های «نقص» کشاورزی در چند سال گذشته انتقاد کرد.

حاجی زاده معتقد است که به جای دستکاری در نرخ های تعرفه، دولت باید بر افزایش بهره وری تمرکز کند تا هزینه ها را به حداقل برساند و قیمت ها را کاهش دهد.

دولت ایران سابقه ممنوعیت دوره‌ای واردات برنج و شکر و سایر کالاها را برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی دارد.

به عنوان مثال، واردات برنج در فصول برداشت ممنوع است. امسال این اقدام از ۲۱ جولای تا ۲۱ نوامبر برقرار بود.

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی، ایرانیان سالانه بیش از ۳ میلیون تن برنج مصرف می کنند که تقریباً ۲.۲ میلیون تن آن توسط کشاورزان داخلی تامین می شود.

این [عرضه داخلی] تقاضای کافی را ندارد. محمود حجتی، وزیر کشاورزی در آبان ماه گفت: ما به واردات نیاز داریم، اما واردات محدود و کنترل شده است.

با این وجود، ارقام نشان می دهد که واردات برنج علیرغم تمام اقدامات محدودکننده در حال افزایش بوده است.

واردکنندگان طی ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۱۳۹۵ بیش از ۶۳۰ هزار تن برنج به ارزش ۵۲۷ میلیون دلار به کشور وارد کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب از نظر حجم و ارزش ۲۲ درصد و ۴ درصد رشد داشته است. به آخرین اطلاعات منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران.

صنایع قند، شکلات و آبنبات در چند ماه گذشته از کمیاب شدن این کالا به دلیل مقررات محدودکننده واردات گلایه داشتند. اگرچه دولت این ادعا را رد کرده است.

ممنوعیت موقت واردات شکر بیشتر برای جلوگیری از عرضه بیش از حد و حمایت از تولیدکنندگان داخلی اعمال می شود.

طبق اعلام انجمن قند ایران، ایران در حال حاضر ۷۰ درصد در تولید شکر خودکفایی دارد و تا چهار سال آینده امکان خودکفایی کامل وجود دارد.

تخمین زده می شود که تولید شکر تا پایان سال مالی جاری (۲۰ مارس ۲۰۱۷) از ۱.۵۲ میلیون تن فراتر رود. تقاضای داخلی شکر سالانه ۲.۲ میلیون تن است. بنابر اعلام وزارت کشاورزی، واردات نزدیک به ۷۰۰ هزار تن نیاز است.

دولت همچنین سالانه چند صد هزار تن برای ذخایر استراتژیک خود وارد می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.