دولت ایران مخالف کاهش ارزش ریال نیست

0

سخنگوی دولت اعلام کرد که دولت با هرگونه کاهش غیرمنطقی ارزش ریال در برابر دلار مخالف است زیرا سیاست آن مدیریت نرخ ارزهای خارجی در سیستم شناور است.

محمدباقر نوبخت در پاسخ به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دولت به افزایش نرخ دلار و سکه طلا در بازار داخلی برای رفع کسری بودجه سنگین خود متهم شده است.

به گزارش ایبِنا، نوبخت همچنین گفت: دولت از کاهش ارزش پول ملی سودی نمی برد زیرا اثرات تورمی بر سایر کالاها خواهد داشت که برخلاف سیاست های کلان دولت است.

دلار آمریکا و سکه طلا از حدود دو هفته پیش در بازارهای ایران شروع به رشد کردند، زیرا ارزش آنها در این دوره رشد متوالی را ثبت کرد.

به گفته فعالان بازار ارز تهران، افزایش نرخ حواله درهم اماراتی، فعالیت‌های سفته‌بازی و ترس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای، باعث افزایش دلار آمریکا شده است.

نوبخت که رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز هست، خاطرنشان کرد: حسن روحانی رئیس‌جمهور از رشد نرخ دلار و ارزش پول ملی آگاه است و در جلسات هیئت دولت با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند.

وی افزود: زمانی که تحریم‌های هسته‌ای هنوز پابرجا بودند، دولت موفق شد نرخ تورم را کاهش دهد، بنابراین حتی با وجود تهدیدهای ترامپ، نباید اجازه دهیم هرج و مرج وارد بازارهای ما شود.

انتظار می‌رود ترامپ هفته آینده اعلام کند که توافق هسته‌ای ایران را با این ادعا که به نفع منافع ملی آمریکا نیست، تایید نخواهد کرد. این اقدام اولین گام در روندی است که در نهایت می تواند به بازگرداندن تحریم های ایالات متحده علیه ایران منجر شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ایران کشوری قدرتمند و باثبات است که توانایی‌های خود را در مدیریت اقتصاد حتی در سخت‌ترین شرایط به اثبات رسانده است و این تهدیدات تنها در صورتی جواب می‌دهند که ایران اجازه دهد بازارهایش را تحت تاثیر قرار دهد.

نوبخت افزود: دولت در مقابل این نوسانات با قدرت عمل خواهد کرد و مردم نیز باید در این شرایط به دفاع از کشور ما کمک کنند.

وی ادعای بیش از ۵۰ هزار ریالی دلار را که برخی کارشناسان اقتصادی عنوان می کنند رد کرد و گفت: این شایعات صرفا برای افزایش نرخ دلار در بازار است.

وی با بیان اینکه دولت به گروه کوچکی از مردم اجازه سوء استفاده از این وضعیت را نخواهد داد، گفت: از کاهش ارزش پول ملی فقط کسانی سود می برند که دلار احتکار کرده اند.

این در حالی است که سید رضی حاج آقامیری، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران معتقد است که افزایش اخیر دلار در بازارهای ایران به تصمیم ترامپ در مورد توافق هسته ای مرتبط نیست، بلکه نتیجه سیاست جدید دولت برای مدیریت بازار فارکس.

حاج آقامیری به پایگاه خبری رسمی TCCIM گفت: به نظر می رسد دولت تصمیم گرفته است برای بهبود وضعیت فعلی اقتصاد، دلار به ارزش واقعی خود در بازار برسد.

عضو هیئت مدیره TCCIM خاطرنشان کرد که صادرات غیرنفتی همراه با نرخ دلار افزایش خواهد یافت که به تزریق پول بیشتر به اقتصاد کمک می کند.

وی افزود: آخرین بار که نرخ دلار آمریکا در بازار داخلی از مرز ۴۰ هزار ریال گذشت، دولت مرتکب این اشتباه شد که به زور آن را پایین آورد زیرا این تداخلات در بازار بعداً منجر به جهش های بزرگتر شد.

به گفته حاج آقامیری، هیچ محدودیتی برای رسیدن دلار به ارزش واقعی خود در بازار داخلی وجود ندارد، زیرا اقتصاد کشور تعیین کننده نرخ ارز در بازار است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.