دولت بیش از اختلاف نرخ دلار هشدار نمی دهد

0

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نرخ فعلی دلار آمریکا در بازار ایران با نرخ پیش‌بینی‌شده در بودجه سالانه بسیار متفاوت است و این مغایرت باید توسط دولت مدیریت شود.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به نرخ تعیین شده افزود: معتقدیم نرخ واقعی دلار باید بر اساس سازوکار عرضه و تقاضا در اقتصاد تعریف شود و این به معنای دستیابی به نرخ ارز واحد است. برای دلار در بودجه سالانه سال آینده.

دولت هفته گذشته در لایحه بودجه پیشنهادی ۹۶-۹۵ که قرار است در دی ماه به تصویب مجلس برسد، نرخ دلار آمریکا را ۲۹۹۹۷ ریال تعیین کرد. نرخ سال گذشته با اندکی کاهش در ۲۹۸۵۰ ریال بود.

در پی نوسانات اخیر بازار که شاهد افزایش چشمگیر ارز آمریکا در برابر ریال بود، نرخ دلار در بودجه جدید موضوع داغ مورد بحث در میان تحلیلگران بوده است.

دلار در حال حاضر در بازار غیر رسمی ایران با نرخ ۴۰۰۰۰ ریال معامله می شود و نرخ رسمی آن حدود ۳۲۰۰۰ ریال است.

پورابراهیمی افزود: رویکرد دولت باید با سازوکار عرضه و تقاضا و یکسان سازی نرخ در اقتصاد مطابقت داشته باشد، اما یکسان سازی نرخ ها همیشه مورد بحث بوده اما هرگز اجرا نشده است.

بانک مرکزی ایران و تعدادی از مقامات عالی رتبه کشور از جمله علی طیب نیا وزیر اقتصاد بارها بر لزوم یکسان سازی دو نرخی ارز ایران تاکید کرده اند. در حالی که آنها وعده داده اند که کشور تا پایان سال مالی جاری در مارس ۲۰۱۷ بارها و بارها می تواند از مواهب یک رژیم واحد ارزی بهره مند شود، فقدان نتایج ملموس برخی را به این باور رسانده است که این برنامه طولانی مدت نخواهد بود. تا آن زمان اجرا شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نرخ دلار مصوب دولت در بودجه از نظر تنظیم بازار خوب است اما با نرخ واقعی فعلی نزدیک به ۴۰ هزار ریال فاصله دارد.

وی گفت: به نظر می رسد دولت باید این اختلاف ۱۸ تا ۲۰ درصدی نرخ دلار در بودجه و نرخ واقعی آن را مدیریت کند. این بدان معناست که یا دولت باید نرخ های بازار را متعادل کند و آن را به ۳۳۰۰۰ ریال تعیین شده در بودجه کاهش دهد یا نرخ بالاتر را مبنای خود قرار دهد.

او گفت که رویکرد عاقلانه‌تر مدیریت عرضه و تقاضا در بازار است و «هر آنچه بازار می‌گوید باید ملاک اصلی در نظر گرفته شود».

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: کمیسیون مجلس نمی تواند در این موضوع دخالت کند، اما سیاست های دولت می تواند به بهبود وضعیت کمک کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.