دولت طرح اصلاح قیمت گذاری را لغو می کند

0

بر اساس حکم روز چهارشنبه حسن روحانی رئیس‌جمهور به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، طرح اصلاح فروش تعدادی از کالاهای غیراصولی از طریق پرهیز تولیدکنندگان از چاپ قیمت روی محصولاتشان لغو شد.

>

رئیس جمهور در این حکم خواستار ابلاغ ابطال تمامی واحدهای تولیدی شد.

روحانی گفت: روش جایگزینی با همکاری سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده ابداع می‌شود که بر اساس آن کارخانه‌داران از چاپ قیمت‌های غیرمنطقی بر روی محصولات خود منع می‌شوند و تخفیف‌های تا ۵۰ درصد را برای خرده‌فروشان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای امکان‌پذیر می‌کنند. روزنامه دنیای اقتصاد گزارش داد.

همه چیز از کجا شروع شد

محمدرضا نعمت زاده وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در روزهای پایانی مسئولیت خود با گنجاندن بیسکویت، قنادی، کیک، تنقلات، محصولات سلولزی و لوازم آرایش در طرح جدید قیمت گذاری، این طرح را مطرح کرده بود.

بعداً وقتی باتوم را به محمد شریعتمداری سپرد، وزیر جدید کنسرو، کمپوت، سس، ترشی، ترشی سبزیجات، مربا و عسل را به لیست اضافه کرد.

اعلام شد که در صورت موفقیت آمیز بودن طرح، موارد دیگری نیز به تدریج به این لیست اضافه خواهند شد.

این طرح ابتدا قرار بود از ۲۳ سپتامبر اجرا شود. اما به دلیل انتشار ضعیف اطلاعات در مورد موضوع و احتمال زیاد استفاده فروشندگان و واسطه ها از مقررات جدید و ایجاد آشفتگی در بازار، نگرانی های عمومی افزایش یافت و دولت تصمیم گرفت برای انجام مطالعات بیشتر و مشورت با کارشناسان بیشتر، این طرح را به مدت یک ماه به تعویق بیاندازد.

محمدرضا کلامی بجستان، مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های بازرگانی وزارت صنایع در گفت‌وگو با فایننشال تریبون، گفت: حقیقت این است که در این سال‌ها توطئه‌ای در زیر این برچسب‌های قیمتی چاپ شده بین فروشندگان و تولیدکنندگان در جریان بوده است. .

او گفت تولیدکنندگان مقدار ثابتی از سود را به قیمت نهایی خود اضافه می کنند و این قیمتی است که آنها محصولات خود را به سوپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای می فروشند.

اما آنها همچنین قیمت مصرف کننده را روی محصولات خود چاپ می کنند، که قیمتی است که فروشگاه ها می توانند آنها را به مشتریان بفروشند. تفاوت بین قیمت اول و دوم در حاشیه سود فروشندگان است.

اتفاقی که در اینجا افتاد این است که طی سال‌ها، فروشندگان با دنبال کردن منافع شخصی خود، دائماً از تولیدکنندگان می‌خواستند که اگر می‌خواهند محصولاتشان در قفسه‌هایشان بماند، قیمت‌های بالاتری روی محصولات چاپ کنند و چون انتخاب دیگری نداشتند، کارخانه‌داران این کار را رعایت کردند.

کارشناسان، منتقدان خواهان تفاوت هستند

کلامی به‌عنوان مدافع این طرح گفت: این طرح می‌تواند تولیدکنندگان را از این فشار رها کند و مشتریان بدانند که قیمت‌های روی کالاها کار فروشندگان است.

“به این ترتیب، قیمت ها در مغازه های مختلف متفاوت خواهد بود و گزینه هایی را برای مشتریان ایجاد می کند. مردم قیمت ها و کیفیت را مقایسه می کنند و تصمیم می گیرند که از کجا خرید کنند.

“این باعث می شود فروشندگان قیمت های معقول تری را برای محصولات خود تعیین کنند تا مشتریان را تشویق کنند از آنها خرید کنند و کسب و کار خود را ادامه دهند.”

با این حال، منتقدان این اقدام استدلال می‌کنند که بسیاری از فروشندگان نیز احتمالاً قیمت‌های بالاتری نسبت به قبل برای محصولات خود تعیین می‌کنند و در غیاب یک سیستم نظارتی، مصرف‌کنندگان بازنده خواهند بود زیرا اکثر آنها زمان یا انرژی لازم را ندارند. برای خریدهای مقرون به صرفه، همه مغازه‌های منطقه خود را بررسی کنید.

اکنون بخشنامه جدیدی که وزیر صنایع صادر می کند، کارخانه ها را موظف به تعیین قیمت واقعی محصولات می کند. کارشناسان بر این باورند که تخفیف‌هایی که تولیدکنندگان به خرده‌فروشان ارائه می‌کنند می‌تواند به مشتریان نهایی نیز راه پیدا کند، زیرا طرح جدید برای موفقیت خود از اعتماد بین دولت و کارخانه‌داران استفاده می‌کند.

دولت با صدور بخشنامه جدید و درخواست از تولیدکنندگان برای تعیین قیمت ها از همان ابتدا بر اساس پویایی عرضه و تقاضا، تلاش های جدیدی را برای تقویت این اعتماد انجام می دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.