دولت قصد دارد از فولاد سازنده ضرر به MSC بفروشد

0

معاون برنامه ریزی و امور مالی وزیر تعاون اعلام کرد که دولت قصد دارد سهام خود در شرکت تحت محاصره ذوب آهن اصفهان را به بزرگترین فولادساز ایران یعنی شرکت فولاد مبارکه بفروشد.

علی سرزائیم روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار بورس ۲۴ گفت: هفته گذشته مذاکراتی برای فروش شرکت ذوب آهن اصفهان به فولاد مبارکه داشتیم.

سرزائیم افزود که ESCO گزارشی در مورد فروش احتمالی به وزارت ارائه کرده است.

این مقام توضیح داد که هدف این وزارتخانه از این فروش کاهش ردپای آن در مالکیت مشاغل و رسیدگی به ضررهای ESCO و سایر مشکلات مالی است.

سرازیم به جزئیات این معامله اشاره ای نکرد، اما شایعات حاکی از آن است که سهام عرضه شده برای فروش، کل سهام سازمان تامین اجتماعی ۵۵.۹ درصد در ESCO است.

MSC همراه با شرکت های تابعه خود، بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و بزرگترین فولادساز ایران است که ۲۰ درصد تقاضای فولاد منطقه را تامین می کند و ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد.

جالب اینجاست که MSC قبل از اعلام رسمی هرگونه برنامه ای برای خرید ESCO را رد کرده بود.

بهرام سبحانی، مدیرعامل MSC روز سه‌شنبه به نقل از ایلنا گفت: ما برای رشد و موفقیت آن [با اسکو] حمایت و همکاری خواهیم کرد، اما در حال حاضر برنامه‌ای برای خرید سهام این شرکت نداریم.

این در حالی است که شایعات بازار به سختی در حدی بود که نیاز به بیانیه مدیرعامل داشته باشد، و این باعث می‌شود که اعلام سبحانی بیشتر شبیه به مخالفت با تصمیم دولت بدون اطلاع MSC باشد.

اسکو قدیمی ترین فولادساز ایران و بزرگترین تولید کننده فولاد سازه ای است. این شرکت به طور مشترک در سال ۱۹۶۵ توسط ایران و شرکت Tyazhpromexport اتحاد جماهیر شوروی تأسیس شد. تاسیسات تولید فولاد آن در سال ۱۹۷۲ به بهره برداری رسید.

و چرا MSC که در سال‌های اخیر مسیر تسریع کسب را آغاز کرده است، ESCO را در مجموعه خود نمی‌خواهد؟

بر اساس داده های H1 این شرکت که در www.codal.ir منتشر شده است، ESCO تاکنون ۲۲.۶۴ تریلیون ریال (۵۲۶.۵۷ میلیون دلار) زیان انباشته داشته است. .

تحلیلگران بر این باورند که این امر عمدتاً به دلیل وجود بیش از حد مزمن نیروی کار است که به ۱۶۰۰۰ نفر می رسد، یعنی پنج برابر نیاز تولید فعلی، و همچنین افزایش قیمت زغال سنگ و رکود در بازار محلی محصولات بلند.

در واقع، به نظر نمی رسد که هیچ کس خواهان یک سهم بلوکی در ESCO باشد. سازمان خصوصی‌سازی ایران در دو سال گذشته برای فروش ۱۶.۷۵ درصد سهام صندوق بازنشستگان فولاد در این فولادساز با مشکل مواجه بوده است.

یکی از مقامات ESCO با اطلاع از مذاکرات به فایننشال تریبون گفت: مبارکه به نوعی مجبور به خرید برخلاف میل شرکت می شود… زیان انباشته شرکت ذوب آهن اصفهان مقدار کمی برای جذب نیست.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت که این خرید در صورت تحقق، برای MSC و سازمان تامین اجتماعی هزینه بر خواهد داشت.

سازمان تامین اجتماعی سهام بلوکی خود در اسکو را به مبلغ ۵۱۱۰ ریال به ازای هر سهم خریداری کرد و سهام آن هم اکنون حدود ۸۰۰ ریال است. فروش آنها به قیمت فعلی ضرر کلی است. آنها فقط می توانند آن را در یک فروش بلوکی قیمت بالاتری داشته باشند.

این منبع گفت که فشار بر MSC نیز می تواند از داخل باشد، زیرا سهامدار اصلی آن و بزرگترین هلدینگ معدنی دولتی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، قبلا از وضعیت و جهت ESCO ابراز نارضایتی کرده است.

خصوصی سازی واقعی در صنعت فولاد اتفاق نیفتاده است… اگر شرکت ها کاملا دولتی بودند، ایمیدرو می توانست از بروز بحران در آنها جلوگیری کند. به عنوان مثال، ESCO به صندوق های بازنشستگی … و SSO فروخته شد و آنها در حال حاضر در مضیقه مالی هستند … و قادر به تامین مخارج بازنشستگان خود نیستند.”

MSC’s Vast Portfolio

با در دست داشتن ایمیدرو، MSC در سال های اخیر نوعی خصوصی سازی معکوس را در صنعت معدن انجام داده است.

این فولادساز غول پیکر سهام کنترلی را در تمام گوشه های صنعت به دست آورده است. این شرکت دارای ۱۰.۴ درصد و ۱۰ درصد در چادرملو و گل گهر، دو معدنکار بزرگ سنگ آهن ایران، و همچنین ۳۸ درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات – سهامدار عمده این دو معدن است که عملاً کنترل تولیدکنندگان شاخص سنگ آهن ایران را در اختیار دارد. .

برخی از سهام این شرکت در بخش فولاد شامل مالکیت شرکت فولاد متیل (با ۱۰ شرکت تابعه) و شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد (با ۳۰ شرکت تابعه)، مالکیت تقریباً کل شرکت اسلب ساز فولاد هرمزگان و ۵۲.۵۷ درصد سهام در فولاد امیر کبیر است. شرکت.

اگر خرید ESCO انجام شود، علیرغم فشار مالی که ممکن است بر MSC وارد کند، با این وجود، آن را به یک غول واقعی در هر چیزی که مربوط به فولاد است تبدیل خواهد کرد.

MSC دارای معادن آهن، کارخانه های کنسانتره، گندله و DRI و همچنین انواع فولادهای مسطح تولید ورق های سنگین است که MSC قصد دارد با خرید شرکت فولاد اکسین خوزستان آنها را پوشش دهد.

خرید ESCO، به عنوان یک تولید کننده قدیمی فولاد سازه، تنها حلقه گمشده این زنجیره را به فهرست MSC اضافه می کند.

اینکه آیا این برای صنعت مفید خواهد بود زیرا تولید و صادرات را ساده می‌کند یا باری را که باعث سرکوب رقابت می‌شود، حدس می‌زند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.