رئیس امنیت تایوان می گوید که تحقیقات چین در مورد فاکسکان «سیاسی» است

0

ولینگتون کو می گوید که تحقیقات مالیاتی با هدف منصرف کردن تری گو، بنیانگذار فاکسکان، از نامزدی ریاست جمهوری انجام می شود.

رئیس امنیت ملی تایپه گفته است که تحقیقات مالیاتی چین در مورد غول فناوری تایوان فاکسکان به عنوان بنیانگذار میلیاردر آن، تری “سیاسی” است. گو برای ریاست جمهوری جزیره ای که دارای حکومت دموکراتیک است نامزد می شود.

گو، که چهار سال پیش مدیریت فاکسکان را رها کرد، در ماه آگوست به عنوان یک نامزد مستقل در نظرسنجی های ژانویه تایوان، نامزدی ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.

Global Times دولتی چین ماه گذشته گزارش داد که Foxconn – یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قراردادی الکترونیک در جهان و تامین‌کننده کلیدی آیفون‌های اپل – تحت یک تحقیق “عادی و قانونی” برای مسائل مالیاتی و زمین توسط مقامات سرزمین اصلی قرار داشت.

مقامات چینی این تحقیقات را تأیید نکرده‌اند و فاکس‌کان گفته است که در مورد «عملیات مربوطه» همکاری خواهد کرد و در عین حال از «اطمینان» به شرکت درخواست می‌کند.

رئیس شورای امنیت ملی تایوان روز دوشنبه گفت که تحقیقات فاکسکان “جنبه‌ای سیاسی” دارد زیرا تحلیلگران انتخابات پیش‌بینی کرده‌اند که ورود گو به رقابت می‌تواند آرای مخالفان را تقسیم کند.

ولینگتون کو، که وزارتش زیر نظر رئیس جمهور تسای اینگ ون است، به خبرنگاران گفت: «آنها [چین] مطمئناً نمی خواهند تری گو نامزد شود».

او گفت: «بر اساس مشاهدات ما، چین نمی‌خواهد تری گو آراء را [در اردوگاه طرفدار پکن] تقسیم کند.

وقتی گو وارد رقابت شد، برخی از منتقدان ادعا کردند که رابطه او با پکن با توجه به کارخانه‌های متعدد فاکسکان در سرزمین اصلی، رابطه‌ای دنج است، اما او گفت که «هیچ‌وقت تحت کنترل [حزب کمونیست چین] نبوده است».

تایوان مورد ادعای پکن است، که از دولت حزب پیشرو دموکراتیک تحت رهبری تسای بیزار است زیرا او گفته است این جزیره به چین تعلق ندارد.

کو اضافه کرد که فاکسکان همچنین به دنبال تنوع بخشیدن به خطوط زنجیره تامین خود به دور از چین بوده است، که می تواند “عاملی” در تحریک تحقیقات مقامات چینی باشد.

کو گفت: “اگر تمام خطوط مونتاژ بنا به درخواست برندهای بزرگ ایالات متحده خارج شوند، آسیب به چین قابل توجه خواهد بود.”

نظرات او بازتاب نظرات مقامات ارشد تایوان از جمله معاون نخست وزیر چنگ ون تسان بود که گفت تجارت تایوانی در چین نباید در معرض “دخالت سیاسی” قرار گیرد.

فاکسکان بزرگترین کارفرمای بخش خصوصی چین است که بیش از یک میلیون کارگر در سراسر کشور دارد.

اما سیاست‌های سختگیرانه کشور برای کووید – و همچنین ناآرامی‌های صنعتی و تنش‌های دیپلماتیک مداوم با ایالات متحده – به تولید آسیب رسانده است.

در ماه مه، زمین عظیمی را در حومه مرکز فناوری هند بنگالور خریداری کرد و از آن زمان برنامه‌های خود را برای گسترش عملیات خود در هند اعلام کرده است.

تحلیلگران می گویند که گو شانس کمی برای برنده شدن دارد و لای چینگ-ته، معاون رئیس جمهور نامزد DPP در حال حاضر پیشتاز است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.