رئیس جمهور به بانک ها مسئولیت می دهد

0

رئیس جمهور حسن روحانی روز شنبه گفت:

بانک‌ها شریان‌های سیستم اقتصادی و شاهراه‌های ارتباط مالی، پولی و اقتصادی با جهان خارج هستند.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به محدودیت‌های بین‌المللی بیش از یک دهه در رابطه با مناقشه بر سر برنامه انرژی هسته‌ای ایران، گفت: بدترین نوع فشارها از طریق تحریم‌های اعمال شده بر سیستم بانکی ما به ایران تحمیل شد.

او گفت که تحریم‌های بخش بانکی معادل «محدود کردن تمامی فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ایران است.

روحانی که در پنجاه و پنجمین مجمع سالانه بانک مرکزی ایران سخنرانی می‌کرد، با اشاره به سال‌های تحریم، تصریح کرد: تحریم‌ها زمانی که به اقتصاد وارد شد، عملکرد عادی همه بخش‌های کلیدی اقتصادی را مختل کرد و موانعی بر سر راه توسعه اقتصادی ما ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه تحریم ها موهبتی برای منافع داخلی کشور است، گفت: برخی افراد از شرایط ناشی از تحریم ها برای غارت ملت سوء استفاده کردند و همه آن (فساد) در زیر نمای دور زدن تحریم ها اتفاق افتاد.

این اظهار نظر آشکارا اشاره ای به ارتش دلالان و به اصطلاح تحریم کنندگان در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بود که به دلیل ارتباط با مقامات بلندپایه و مدعی دور زدن تحریم ها، به ویژه در رابطه با وارداتی که به آنها رسید، ثروت اندوزی کردند. ده ها میلیارد دلار در سال.

رئیس جمهور با تشریح اثرات مثبت گسترده پایان تحریم ها در ماه گذشته، گفت: لغو تحریم ها نه تنها به نفع مردم ماست، بلکه به نفع همسایگان و شرکای تجاری ما خواهد بود.

وی خطاب به بانکداران و سیاستگذاران پولی گفت: با لغو تحریم، راه برای وام دهندگان داخلی باز شد تا بتوانند خود را احیا و دوباره انرژی بخشند.

“بانک ها نقاط کانونی در ارتباط تولید، توسعه، منابع و مردم هستند. اگر بانکی وجود نداشته باشد، نه سرمایه گذاری و نه پیشرفت اقتصادی وجود خواهد داشت.”

رئیس جمهور یادآور شد که از زمان روی کار آمدن در سال 2013، هدف دولت القای آرامش و ثبات در بازارها بوده است. ما در بازگرداندن ثبات به بازارها کار بزرگی انجام دادیم. ما نوسانات و اضطراب هایی را که بازارها را مهار می کنند به حداقل رساندیم.»

آماده شدن

رئیس‌جمهور روحانی از بانک‌ها خواست تا با پایان تحریم‌ها، نقش خود را در بهبود نرخ رشد ایفا کنند. او از وام دهندگان خواست تا خود را برای یک فضای رقابتی آماده کنند. سرمایه گذاری خارجی و فناوری خارجی به زودی وارد ایران می شود. ما باید کاملا آماده باشیم.”

او گفت که دولت از مشکلاتی که وام دهندگان با آن روبرو هستند آگاه است و قول داد که به آنها کمک کند. وی در مورد بدهی فزاینده دولت به بانک مرکزی و بانک‌ها گفت: دولت اقدامات قاطعانه‌ای را برای حل این موضوع انجام خواهد داد. سعی خواهیم کرد با انتشار اوراق قرضه و استفاده از بازار سرمایه مشکلات را کاهش دهیم.

او اما به این نکته توجه کرد که دولتش “از بانک ها وام نگرفته است و این نشان می دهد که دولت انضباط مالی را رعایت کرده است.”

مهار تورم

روحانی گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای اقتصادی دولت مهار تورم است. “کاهش تورم آینده را برای مشاغل قابل پیش بینی می کند و سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی تشویق می کند.”

او توضیح داد: «انضباط مالی و پولی کلید کنترل تورم در دو سال و نیم گذشته بوده است.

دولت روحانی توانسته تورم فوق العاده ای را که در زمان روی کار آمدن او در تابستان 2013 40 درصد بود، مهار کند. تورم اکنون به طور رسمی حدود 14 درصد یا نزدیک به 14 درصد گزارش شده است.

نرخ بهره

رئیس جمهور در مورد نرخ سود گفت که نرخ بالای سپرده/وام لطمه بزرگی به اقتصاد وارد می کند. با این حال، او امکان اعمال کاهش نرخ‌ها را رد کرد و گفت: «نرخ‌ها باید از طریق استراتژی اقتصادی (کاربردی) و مکانیسم‌های بازار کاهش یابد.»

وی با اشاره به بازار بین بانکی گفت: بانک مرکزی در کاهش نرخ وام بین بانکی از 29 درصد به 19 درصد موفق بوده است که می تواند زمینه را برای کاهش بیشتر نرخ ها فراهم کند. او خود را متعهد به هیچ موضوع خاصی نکرد که بتواند پیامی قوی به جامعه تجاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری داخل و خارج از ایران ارسال کند که برای شرایط جدید پس از تحریم آماده می‌شوند.

نرخ فارکس

وی در خصوص بازار ارز نیز گفت: دولتش در کنترل نوسانات شدید بازار ارز موفق بوده است. وی بر لزوم و اهمیت تک نرخی شدن ارز تاکید کرد و گفت: یکسان سازی نرخ ها باعث ثبات بازار و پایان دادن به بسیاری از اشکال فساد خواهد شد. این باید در نیمه دوم سال مالی آینده (از 20 مارس شروع می شود) اتفاق بیفتد.»

رتبه بندی برای بانک ها

رئیس جمهور با بیان اینکه وضعیت برخی از این موسسات جای نگرانی دارد، از بانک مرکزی خواست تا نظارت دقیق تری بر موسسات اعتباری فاقد گواهینامه داشته باشد. روحانی با تجدید دعوت به انضباط و شفافیت در بازار پول، گفت: دولت آمادگی دارد به هر نحوی که می‌تواند به بانک مرکزی برای حل مشکل وام‌دهنده‌های فاقد گواهینامه کمک کند و در صورت نیاز لایحه‌ای در این زمینه تهیه خواهد کرد.

روحانی از بانک مرکزی خواست تا برای همه موسسات اعتباری و بانک ها رتبه بندی کند و به مردم گزارش دهد. “من اغلب بر نیاز و ضرورت ایجاد یک سیستم رتبه بندی تاکید کرده ام.”

وی افزود که شخصا مخالف افزایش پایه پولی است و دولت باید مراقب پایه پولی باشد. “اگر و زمانی که نقدینگی به دلیل تقویت پایه پولی افزایش یابد (پس) دلیلی برای نگرانی وجود دارد.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.