رئیس منطقه آزاد با روحیه شناور

0

دبیر شورای عالی مناطق آزاد مرتضی بانک گفت: طی چهار سال گذشته حدود ۹۰ هزار شغل در مناطق آزاد تجاری ایران ایجاد شده است.

به گفته این مقام مسئول، ۲۶۵ هزار نفر در مناطق آزاد و ۱۸۰ هزار نفر در مناطق ویژه اقتصادی شاغل هستند.

وی گفت: تنها در جزیره کیش ۶۰۰۰ نفر در حوزه گردشگری مشغول به کار هستند.

بانک با بیان اینکه در این مدت ۲.۵ میلیارد دلار کالا از مناطق صادر شده است، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود صادرات امسال به یک میلیارد دلار برسد.

ایران دارای هفت منطقه آزاد تجاری به نام‌های کیش، قشم، چابهار، انزلی، اروند، ماکو و ارس است.

در خصوص منطقه ویژه اقتصادی نیز ۷۷ میلیارد دلار کالا در این مدت صادر شده است.

علاوه بر این، ۱۸ میلیارد دلار کالا از طریق FTZs و SEZs در چهار سال وارد شد.

عمده واردات شامل مواد خام، پتروشیمی و فولاد بوده است.

اصطلاح منطقه ویژه اقتصادی معمولاً به عنوان یک نام عمومی برای اشاره به هر منطقه اقتصادی مدرن، جایی که قوانین تجاری و تجاری با سرزمین اصلی متفاوت است، استفاده می‌شود.

به طور کلی، مناطق SEZ در داخل مرزهای ملی یک کشور واقع شده اند – برخلاف مناطق آزاد تجاری در لبه ها – و هدف آنها افزایش تجارت و سرمایه گذاری، ایجاد شغل و بهبود مدیریت است.

برای تشویق کسب‌وکارها به راه‌اندازی در مناطق اقتصادی، سیاست‌های لیبرال برای ترویج سرمایه‌گذاری، رژیم‌های مالیاتی، تجارت، سهمیه‌بندی، مقررات گمرکی و کار وضع شده است.

ایجاد مناطق ویژه اقتصادی نیز با انگیزه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی صورت گرفت. از مزایای شرکت های مستقر در چنین مناطقی می توان به تولید و فروش کالا با قیمت های رقابتی جهانی اشاره کرد. تعریف عملیاتی یک منطقه اقتصادی به صورت جداگانه توسط هر کشور تعیین می شود.

به گزارش ایسنا، در آبان ماه، شورای عالی مناطق آزاد و سازمان سرمایه گذاری، کمک های اقتصادی و فنی ایران تفاهم نامه ای برای تقویت سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مناطق آزاد تجاری امضا کردند. ارتقای توان اقتصاد ملی با استفاده از ظرفیت همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی در پروژه های اقتصادی در مناطق آزاد با هدف تسهیل و توسعه تولید و صادرات، انتقال فناوری و تامین منابع برای استفاده بهینه از فرصت های سرمایه گذاری.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.