رابط تورم-فورکس برای کمک به افزایش صادرات

0

یک مقام ارشد از بانک مرکزی ایران خواسته است که نرخ ارز را هر ماه متناسب با تفاوت نرخ تورم خارجی و داخلی تعدیل کند تا تولید و صادرات ایران رونق بگیرد.

محمد لاهوتی، رئیس جمهوری ایران گفت: اجرای این طرح از نوسانات ناگهانی بازار ارز نیز مانند سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ جلوگیری می کند، اما همچنان دولت و بانک مرکزی در سال های اخیر توجه خاصی به این سیاست نداشته اند. کنفدراسیون صادرات نیز به نقل از IBENA اعلام کرد.

تعدادی از کارشناسان اقتصادی معتقدند اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نوسانات بازار ارز و کاهش نرخ ها به صادرکنندگان و واحدهای تولیدی داخلی لطمه زده است.

لاهوتی خاطرنشان کرد: پایین نگه داشتن نرخ ها با تزریق ارز در بازار و جلوگیری از افزایش نرخ ها همزمان با نرخ تورم عملا باعث کاهش صادرات کشور می شود.

وی گفت: این در حالی است که تخصیص ارز ارزان و یارانه ای از سوی دولت به واردات و حجم انبوه کالای قاچاق به کشور وضعیت را به شدت بدتر می کند.

نتیجه عوامل مذکور پایین‌تر بودن قیمت کالاهای وارداتی نسبت به تولیدات داخلی است و دلیل آن نیز روشن است: نرخ تورم بر تولید داخلی تأثیر می‌گذارد در حالی که کالاهای وارداتی با این مشکل مواجه نیستند.

این مقام مسئول توضیح داد که نرخ تورم در بازارهای باثبات جهان کمتر از ۵ درصد است و نرخ‌های ارز معمولاً ثابت است.

او گفت: “در حالی که آنها نوسانات زیادی را تجربه نمی کنند، دقیقاً به این ترتیب سرمایه گذاری های خارجی را جذب می کنند.”

لاهوتی در ادامه گفت: دولت ایران پس از ۲۶ سال توانست به نرخ تورم تک رقمی دست یابد، اما باید این واقعیت را بپذیریم که پایین نگه داشتن نرخ تورم به طور قابل توجهی به بازارهای داخلی آسیب می زند که منجر به رکود شد که با اثرات تک رقمی مقابله کرد. نرخ تورم».

دولت ایران با اعمال تعرفه های بالا بر واردات به تولیدکنندگان داخلی کمک می کند و عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی نیز به نفع آنهاست. اما در واقعیت، سیاست‌های صادرات و واردات (به‌ویژه زمانی که به اقدامات ارزی مربوط می‌شود) نه تنها غیراقتصادی بود، بلکه برای تولید داخلی نیز مضر بود.

بر اساس گزارش موسسه مطالعات و تحقیقات بازرگانی (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت)، تعرفه واردات در سال گذشته (منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶) بالغ بر ۱۱۵.۵ تریلیون ریال (۳.۱ میلیارد دلار) بوده است. که ۱۴.۶ درصد از کل درآمد مالیاتی دولت، ۱۰.۳ درصد از کل درآمد کشور و ۵.۵ درصد از بودجه دولت را به خود اختصاص داده است. نسبت درآمد تعرفه واردات به ارزش کل واردات ۷.۴ درصد بود.

در این مدت ارزش کالاهای قاچاق به ایران به ۱۵ میلیارد دلار رسید که معادل ۲۲ درصد کل واردات (اعم از قانونی و قاچاق) به کشور است و این نسبت را از ۷.۴ درصد به ۵.۷ درصد کاهش می دهد.

در آن زمان، شکاف بین نرخ ارز رسمی و بازار آزاد حدود ۴۹۲۱ ریال (۰.۱۳ دلار) بود. اگر تنها نیمی از کل واردات از نرخ رسمی بهره می‌برد، میزان یارانه ارزی که طی دوره ۱۲ ماهه خرج شده بود، به ۱۲۹ تریلیون ریال (۳.۴۴ میلیارد دلار) می‌رسید که ۱۲ درصد بیشتر از کل درآمدهای وارداتی در آن سال بود.

>

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (نام رسمی توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی)، بانک مرکزی متعهد شد که تا پایان سال گذشته نرخ‌های ارز دوگانه را یکسان کند. توانست به دارایی های خارجی مسدود شده خود دسترسی پیدا کند اما این واقعیت که یکسان سازی نرخ صورت نگرفت نشان می دهد که میزان دارایی های آزاد شده برای پوشش این اقدام کافی نبوده است.

اگر کشور از نرخ یکپارچه ارز مبتنی بر واقعیت های اقتصادی بهره مند شود و بانک مرکزی هر ماه بر اساس تفاوت نرخ تورم خارجی و داخلی نرخ را افزایش دهد، قطعا به تولید و صادرات داخلی کمک می کند و از میزان غیرقانونی نیز کاسته می شود. واردات،» او گفت.

لاهوتی خاطرنشان کرد: اگر بانک‌ها نوسانات ارز را به صورت‌های مالی خود اضافه کنند، می‌تواند اثرات مثبت یا منفی بر ترازنامه آنها داشته باشد، اما در نهایت نتیجه مثبت خواهد بود زیرا شفافیت آنها را بهبود می‌بخشد و ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را کاهش می‌دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.