راهکارهای افزایش تأمین زمین برای تسریع در نهضت ملی مسکن

0

ابراهیم نجفی در گفت‌وگو با ایران اکونومیست درباره طرح مردمی‌سازی نهضت ملی مسکن و ساخت خانه توسط مردم، اظهار داشت: در این زمینه ۳ تا ۴ مبحث مطرح است، یک بحث این است که خود دولت مسکن بسازد یعنی بر اساس قانون جهش تولید مسکن همه دستگاه‌های اجرایی موظف شده بودند همه اموال مازاد خود را در سامانه بارگذاری کنند و به صورت رایگان این زمین‌ها را به وزارت راه و شهرسازی بدهند و به محدوده شهرها الحاق کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: ما در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ ماده‌ای را گنجاندیم  که اگر بانک ها به تکالیف خود عمل نکنند باید سازمان امور مالیاتی به اندازه ۲۰ درصد از تعهدات انجام نشده آنها را جریمه کند.

وی بیان کرد: همه بانک‌ها مخصوصا بانک‌های تخصصی موظف شده بودند بر اساس قانون جهش تولید مسکن در سال اول ۳۶۰ هزار میلیارد تومان پول برای دادن تسهیلات ساخت مسکن تامین کنند، در سال اول عملا بانک‌ها زیر بار نرفتند و از ۳۶۰ هزار میلیارد فقط ۲۰ هزار میلیارد وام دادند.‌

نجفی بیان کرد: راه دیگر این است که دولت زمین رایگان به مردم بدهد و به هر دو تا سه نفر یک قطعه زمین بدهد و مردم خودشان تسهیلات و پروانه ساخت بگیرند و خودشان خانه بسازند، در خیلی از استان‌ها این امر عملیاتی شده و در شهرهایی که زمین وجود دارد این پروژه خود مالکی اجرایی شده است‌ و در این خود مالکی به خود افراد زمین رایگان می‌دهند تا شروع به ساخت و ساز شود.

 این عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: روش چهارم این بود که در داخل محدوده روستاها به مردم تسهیلات بدهیم و کمیته‌های تغییر کاربری با درخواست آنها موافقت کنند و کمک شود در آنجا بحث صدور مجوز تسهیل شود تا در روستا افراد با زمین خودشان و تسهیلات بانک ها ساخت و ساز کنند.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: آخرین بحث که طرح خودم بوده در صحن بررسی یک فوریت آن رای آورد و مرکز پژوهش بنیاد مسکن و کمیسیون عمران بررسی شد و در دستور کار بررسی صحن علنی قرار گرفت که فعلا به دلیل بررسی برنامه هفتم از دستور خارج شده است، اگر این طرح تصویب شود شرایط به نسبت بهتر می‌شود. در این طرح بر اساس کد ملی به افراد در محدوده طرح هادی روستایی که زیر ساخت آب و برق گاز وجود داشته باشد پروانه ساخت داده می‌شود. چون معمولا کمیسیون‌ها با تغییر کاربری زمین زراعی و باغ و شالیزار مخالفت می‌کنند ولی اگر این طرح تصویب شود شرایط تسهیل می‌شود.

وی در ادامه درباره عملکرد سازمان ملی زمین و مسکن و شورای عالی معماری و شهرسازی ادامه داد: قولی که رئیس‌جمهور برای  ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال داده، خیلی کند است و عملکرد آنها حدود ساخت سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحد است و عملکرد آنها تا ساخت سالانه یک میلیون خیلی فاصله دارد، همین موجب می‌شود عملکرد دستگاه‌ها در حوزه مسکن خوب ارزیابی نشود زیرا ما می‌توانیم میزان زمین تامین‌ شده را افزایش دهیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: حتما قرار نیست در حوزه زمین این زمین‌ها را از طریق زمین‌های دولتی تامین شود، می توان از ظرفیت بخش خصوصی هم برای تامین مسکن استفاده کرد، به عنوان مثال می توان از زمین های داخل طرح هادی و خارج از محدوده طرح هادی استفاده کرد.

به گزارش فارس، تاکنون ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها شناسایی شده است. همچنین شناسایی ۵۰ نقطه برای شهرک‌سازی که تا پیش از این در هیچ دولتی به آن توجه نشده بود، در دستور کار قرار گرفته که از این تعداد تاکنون برای ۲۷ شهرک کارگروه‌های مختلفی برده شده که پیش پروانه ۹ شهرک اخذ شده و مراحل تهیه طرح های جامع و تفضیلی آنها به سرعت در حال پیش رفتن است.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.