رشد به گسترش مسکن وابسته است

0

رشد اقتصادی ۵ ٪ برای سال بعدی ایران (از ۲۱ مارس) پیش بینی شده است و از آنجا رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: باید گسترش یابد

غلامرضا تاجگردون همچنین در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: مجلس در بودجه سال ۹۶-۹۶ حدود ۷۰ تریلیون ریال (۱۸.۵ میلیارد دلار) به پروژه‌های عمرانی اختصاص داده است که این رقم برای رشد ۵ درصدی اقتصاد باید چند برابر شود. توسط وب سایت Eximnews.

اعضای کمیسیون توسعه مجلس پیش از این گفته بودند که سهم بودجه مسکن در سال ۹۷-۹۶ در صورت تحقق کامل آن کافی خواهد بود و برخی دیگر نسبت به روزهای تیره تر برای بخش تحت محاصره هشدار داده بودند.

در مجموع ۸.۱۴ تریلیون ریال (۲۰۶.۹ میلیون دلار) برای بخش مسکن در نظر گرفته شده است که کمتر از ۱۰ درصد از کل بودجه اختصاص یافته به وزارت راه و شهرسازی را تشکیل می دهد.

بخش مسکن چند سالی است که از رکود عمیق رنج می برد. طرح‌های دولتی مانند ایجاد حساب پس‌انداز مسکن برای ارائه وام‌های مسکن ارزان‌قیمت به خریدارانی که برای اولین‌بار خانه دارند، به احیای این بخش کمکی نکرده است.

طرحی توسط سازندگان برای فروش اقساطی خانه‌ها نیز با تقاضای کم مواجه شد.

تاجگردون خاطرنشان کرد: کمبود منابع با جذب سرمایه گذاری، انتشار اوراق قرضه و هدایت منابع مالی به سمت بخش تولید قابل جبران است. وی افزود: پیش‌بینی می‌شود درآمد مالیاتی در بودجه سال آینده از درآمد نفتی پیشی بگیرد زیرا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گفته این مقام مسئول، در بودجه جدید هیچ افزایش قیمتی پیش‌بینی نمی‌شود در حالی که اقشار آسیب‌پذیر مورد توجه ویژه قرار گرفته‌اند و نظام بازنشستگی عادلانه‌تر می‌شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.