رشد شاخص فرابورس در ۴ روز معاملاتی هفته گذشته

0

به گزارش ایران اکونومیست از فرابورس ایران، طی هفته منتهی به ۱۷ شهریورماه آیفکس با رشدی ۳۸۱ واحدی معادل ۱.۴۴ درصد، همراه شد و در سطح ۲۶ هزار و ۷۷۷ واحد قرار گرفت.

گفتنی است طی این مدت ارزش بازار فرابورس هم نزدیک به یک درصد بالا رفت.

بررسی آمار معاملات فرابورس در چهار روز معاملاتی هفته گذشته نشان می‌دهد طی این مدت بیش از ۲۶ میلیارد و ۱۷۲ میلیون برگه انواع دارایی مالی به ارزشی بالغ‌بر ۲۵۶ هزار میلیارد تومان در بیش از یک‌میلیون نوبت معاملاتی، دادوستد شده است.

در این مدت با توجه به کاهش یک روز معاملاتی، ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل یک درصد و حجم معاملات ۱۷ درصد کاهش را ثبت کرد.

ارزش معاملات به تفکیک بازارها نشان می‌دهد در میان بازارهای سهامی فرابورس، بیشترین ارزش معاملات متعلق به بازار دوم بود. در این مدت بازار دوم شاهد جابه‌جایی بیش از ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان سهام بوده است که کاهشی ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین در بازار اول هم نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دادوستد انجام شد که نسبت به مدت مشابه هفته ماقبل، کاهشی ۲۰ درصدی داشت.

بازار پایه با دادوستد ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی رتبه سوم را در میان بازارهای سهامی فرابورس در هفته گذشته داشت.

همچنین در بازار ابزارهای مشتقه نیز بیش از ۳۴ میلیارد تومان دادوستد انجام شد. تابلو معاملات شرکت‌های کوچک و متوسط هم در هفته گذشته دادوستدی هفت میلیارد تومانی را ثبت کرد.

این گزارش حاکی است طی این مدت در بازار ابزارهای نوین مالی نیز ۲۴۹ هزار میلیارد تومان دادوستد انجام شد که نسبت به هفته ماقبل تفاوت قابل‌توجهی نداشت و افت یک درصدی را تجربه کرد.

در این بازار هفته گذشته بیش از ۱۱ میلیارد تومان واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، مورد دادوستد قرار گرفت.

در پایان هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام بیش از ۶ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان بود که نیمی از این معاملات متعلق به پنج صنعت است.

به این ترتیب که گروه‌های سرمایه‌گذاری‌ها، بانکی‌ها، محصولات شیمیایی، انبوه‌سازی، خودرو و گروه بیمه و صندوق بازنشستگی طی این مدت نزدیک به ۵۰ درصد ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دادند.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.