رشد نرخ تسعیر، شاخص بورس را بالا کشید

0

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران ۲۴ هزار و ۴۹۳ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار و ۱۴۲ واحد رسید. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افزایش ۷ هزار و ۲۶۳ واحد در رقم ۷۲۰ هزار و ۹۰۳ واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۲۱۸ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۵۷۲ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افزایش هزار و ۲۱۱ واحدی به سطح ۱۲۹ هزار و ۴۵۵ واحد رسید. 

نامه رئیس کل بانک مرکزی

امروز محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، در نامه به وزیر نفت نوشت «در خصوص نرخ تسعیر ارز محاسبه قیمت خوراک و محصولات شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی، خواهشمند است ترتیبی اتخاذ نمایند تا نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه بورس کالا قرار گیرد.»

بدین ترتیب نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی کنار گذاشته شد و نرخ ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومانی جایگزین آن شد. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ بورس و فرابورس

امروز نمادهای تاپیکو، شستا، شپنا، فولاد، نوری، شبندر و شتران نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل شسپا، همراه و ثفارس از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای آریا، صبا و وسپهر بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای شگویا، گلدیرا و نیان بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد تکاردان بیشترین تراکنش را داشت و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز دی، بمولد و کرمان بیشترین تراکنش را داشتند.  

رشد ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۳۸ هزار و ۷۹۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۲۶ هزار و ۸۰۹ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۲۸ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۶ هزار و ۶۰۶ میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات دوشنبه، ۱۰۰ نماد صف خرید داشتند و ۴۰۰ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۱۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۳۵۹ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۷ درصدی به ۳۱۴ میلیارد تومان رسید.

 

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.