رشد ۲۹ درصدی تولید آهن در ۵ ماه نخست امسال

0

به گزارش ایران اکونومیست تولید فولاد میانی شامل (بیلت و بلوم) و (اسلب) در ۵ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد رشد داشته است به‌طوری که در ۵ ماه ابتدای سال گذشته ۱۲ میلیون و ۶۵۱ هزار تن فولاد میانی در کشور تولید شده بود که با رشد ۳ درصدیی تولید این محصولات به ۱۳ میلیون و ۲۵ هزار تن افزایش یافته است. 

براساس آمار انجمن فولاد ایران مجموع تولید محصولات تخت و طویل هم در ۵ ماهه امسال نسبت به ۵ ماهه سال گذشته ۴ درصد افزایش پیدا کرد و به ۹ میلیون و ۴۲۰ هزار تن رسیده است.

در میان محصولات طویل تولید تیرآهن در این مدت ۲۸.۹ درصد و تولید میلگرد۱.۴ درصد رشد داشت به این ترتیب که تولید تیرآهن از ۴۹۹ هزار تن در پنج ماهه سال گذشته به ۶۴۳ هزار تن در پنج ماهه سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

 

تولید آهن اسفنجی، فولاد میانی و کل محصولات فولادی در پنج ماه نخست سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ (واحد هزار تن) 

 

تولیدکنندگان آهن اسفنجی نیز در پنج ماهه امسال ۱۵ میلیون و ۶۹۴ هزار تن تولید داشتند که با توجه به تولید ۱۴ میلیون و ۶۵۳ هزار تن در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۱ در تولید این محصول ۷.۱ درصد رشد داشته اند. 

براساس این گزارش کل مقاطع طویل فولادی شامل تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۲ درصد رشد داشته است به‌طوری که در ۵ ماهه ابتدای سال گذشته ۵ میلیون و ۱۸۱ هزار تن از این محصولات تولید شده بود که در ۵ ماهه ابتدای امسال به ۵ میلیون و ۳۹۹ هزار تن رسیده است.

مصرف ظاهری تیرآهن در ۵ ماهه اول سال گذشته ۴۶۰ هزار تن بوده که در ۵ ماهه ابتدای امسال به ۵۷۱ هزار تن رسیده است و بنابراین به میزان ۲۴ درصد رشد داشته است. 

مصرف ظاهری آهن اسفنجی هم از ۱۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تن در ۵ ماهه سال گذشته به ۱۴ میلیون و ۹۸۶ هزار تن در ۵ ماهه ابتدای امسال رسیده که بر این اساس مصرف ظاهری آهن اسفنجی رشد حدود ۴ درصدی داشته است. 

 

مصرف ظاهری فولاد میانی و محصولات فولادی در ۵ ماهه سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ (واحد هزار تن)

 

مصرف ظاهری کل محصولات فولادی در ۵ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۳ رشد داشته است به‌طوری که در ۵ ماهه ابتدای سال گذشته در مجموع ۸ میلیون و ۱۷۰ هزار تن محصولات فولاد تولید شده بود که با رشد ۵.۳ درصدی تولیدی این محصولات به ۸ میلیون و ۶۰۴ هزار تن افزایش یافته است.

به گزارش فارس‌، انجمن جهانی فولاد در گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ ، ششمین ماه سال جاری میلادی برابر با خرداد ماه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱۷.۴ درصدی به ۳.۲ میلیون تن رسیده است.

در حالی که ۵ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در ماه ژوئن با کاهش تولید مواجه شده‌اند، ایران، چین، هند، آمریکا و روسیه افزایش تولید داشتند.

همچنین ایران بیشترین افزایش تولید و ترکیه بیشترین کاهش تولید را در ماه ژوئن ۲۰۲۳ به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.

در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.

ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرده است.

پایان پیام/ 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.