رشد ۶۰ ٪ در فروش آنلاین ایران

0

وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران گزارش جدیدی از زیرساخت اینترنت ایران منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر ۳۱ میلیون ایرانی به صورت آنلاین متصل هستند که از این تعداد ۲۲ میلیون از طریق اینترنت موبایل و بقیه از خدمات سنتی ADSL استفاده می کنند.

این نشان دهنده افزایش ۲۶ درصدی تعداد ایرانیان دسترسی به اینترنت پرسرعت نسبت به سال گذشته (منتهی به ۳۰ اسفند) است.

شبکه ارتباطی ایران در حوزه‌های مختلفی از جمله تعداد اتصالات تلفن ثابت فروخته‌شده، ضریب نفوذ تلفن ثابت، سیم‌کارت‌های فروخته‌شده و فعال، ضریب نفوذ تلفن همراه، تلفن‌های عمومی، روستاهای دارای دسترسی به شبکه مخابراتی و مشترکین ADSL و اینترنت همراه بررسی شده است.

ایران ۳۰.۳ میلیون مشترک تلفن ثابت دارد. حدود ۱۵۰.۵ میلیون سیم کارت فروخته شده و ۷۷.۵ میلیون از آنها فعال هستند. این امر ایران را بالاتر از ایتالیا و بریتانیا در جایگاه چهاردهم از نظر استفاده از تلفن همراه قرار می دهد.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد ۴۸ هزار روستا دارای تلفن ثابت هستند و ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۸.۱۳ درصد است. این در حالی است که ضریب نفوذ تلفن ثابت در آلمان و فرانسه به ترتیب ۹۱.۵٪ و ۹۵٪ است.

مرتضی براری قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با مدیران شعب استانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این وزارتخانه از نزدیک بر حوزه ICT نظارت دارد، گفت: بخش ICT ایران به سرعت در حال گسترش است، بنابراین زیرساخت‌های مخابراتی باید به گونه‌ای توسعه یابد که همگام با آن باشد. تقاضای بازار.

ارزش بازار براری یکی از شاخص های اصلی در بررسی رشد این بخش است و گفت: در برنامه پنج ساله ششم توسعه (۹۵-۱۳۹۵)، رشد ۲۰۰ درصدی بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران پیش بینی شده است. >

در دهه اخیر تجارت الکترونیک یکی از موضوعات داغ در این بخش بوده است. از اواخر دهه ۱۹۹۰، تجارت الکترونیک در سطح جهانی گسترش یافته است و در چند سال اخیر با افزایش ناگهانی ضریب نفوذ اینترنت در ایران، تجارت الکترونیک نیز به همان نسبت رشد کرده است. به گفته این وزارت، اگرچه برخی از شهروندان هنوز نسبت به خرید کالا از طریق اینترنت محتاط هستند، اما این بخش در سال گذشته رشد ۶۰ درصدی را ثبت کرد.

با بیش از ۲۰۰۰۰ فروشگاه اینترنتی فعال در تهران، خرید آنلاین در تمام شهرهای بزرگ مرسوم شده است و ارزش کالاهای خریداری شده از طریق اینترنت در سال ۲۰۱۵ به ۱۷.۴ میلیارد دلار رسیده است.

با توجه به سهم ۱۴۷۱ میلیارد دلاری تجارت الکترونیک در اقتصاد بین‌الملل، ایران هنوز راه زیادی در پیش دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.