رهبران TSE H1 ، LaGgards

0

در حالی که خودروسازان و تولیدکنندگان مواد شیمیایی متحمل ضرب و شتم شدند، ارزش سهام در بورس اوراق بهادار تهران در نیمه اول سال از ۲۹ اسفند تا ۳۰ شهریور کاهش یافت.

بر اساس وب سایت آن، شاخص اصلی بورس، TEDPIX، ۴.۷ درصد از دست داد و نیمه اول سال را در ۷۶۴۵۰.۹۰ واحد به پایان رساند.

شش صنعت از ۱۰ صنعت عمده فهرست شده در بورس اوراق بهادار در این دوره افت کردند در حالی که چهار صنعت رشد کردند.

خودروسازان با بیشترین ضرر مواجه شدند. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط هفته نامه فارسی تجارت فردا، این بخش در مجموع ۳۱.۷ درصد در دوره شش ماهه کاهش یافته است. پس از لغو تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران در ژانویه، خودروسازان این رالی را رهبری کردند که با شایعات مربوط به معاملات با همتایان خارجی تقویت شد.

به گفته تحلیلگران، این اصلاح به دلیل این بود که این بخش هیچ چیز مشخصی برای آنها نداشت. خودروسازان صرفاً با تبلیغات تبلیغاتی جمع شده بودند.

پس از اجرای توافق بین ایران و ۱+۵ – آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه و آلمان – TEDPIX 35 درصد افزایش یافت. سرمایه گذاران رونق سرمایه گذاری خارجی و فعالیت اقتصادی ناشی از عادی سازی روابط بین المللی ایران را پیش بینی می کردند.

با این حال، ترس از رویارویی با اداره کنترل دارایی های خارجی ایالات متحده، که بر اجرای تحریم های ایالات متحده علیه ایران نظارت می کند، بانک ها و شرکت های بزرگ اروپایی را دور نگه داشته است. اگرچه تمام تحریم‌های اعمال شده علیه فعالیت‌های هسته‌ای تهران در ژانویه لغو شد، اما تعداد بی‌شماری از تحریم‌های آمریکا که به دلایل دیگر اعمال شده‌اند، همچنان پابرجا هستند.

بنابراین هنگامی که رویاهای رونق در فعالیت های اقتصادی از بین رفت و سرمایه گذاران دریافتند که اتصال مجدد با اقتصاد جهانی کند خواهد بود، واقعیت های اقتصادی شکل گرفت و افزایش قیمت بورس اوراق بهادار به پایان رسید. بدون تغییر در ثروت، اکثر شرکت های فهرست شده در بورس اوراق بهادار به دلیل تقاضای پایین مصرف کننده و تنگنای اعتباری ناشی از افزایش بدهی های سمی در ترازنامه بانک ها با مشکل مواجه می شوند.

دو گروه بزرگ در بازار، تولیدکنندگان مواد شیمیایی و وام دهندگان، مجموعا یک سوم TSE را تشکیل می دهند که طی شش ماه اول سال سقوط کرد. تولیدکنندگان مواد شیمیایی که ۲۱.۲ درصد از کل بازار TSE را تشکیل می دهند، ۱۱.۷ درصد را از دست دادند. در حالی که بانک ها و موسسات اعتباری طی دو سه ماهه ۴.۵ درصد کاهش یافتند.

همه صنایع جایگاه خود را از دست ندادند. لغو تحریم ها هزینه های تجاری را به میزان قابل توجهی کاهش داده و به دولت در ایجاد ثبات در اقتصاد بحران زده ایران کمک کرده است. مخابرات، تولیدکنندگان فلزات اساسی، داروسازی و ارائه دهندگان خدمات آب و برق روند را شکستند و در طول دوره پیشرفت کردند.

تا کنون بیشترین رشد مربوط به صنعت داروسازی است که از هزینه های واردات کمتر در نتیجه رفع تحریم ها سود می برد. داروسازان روندهای بازار را نادیده گرفتند و در دوره شش ماهه ۱۸.۱ درصد افزایش یافتند.

مخابرات و شرکت های آب و برق به ترتیب ۱۱.۶% و ۱۰.۸% افزایش یافتند، در حالی که فلزات اساسی فقط ۷% در این دوره افزایش یافتند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.