روابط اتحادیه اروپا: با هدف رشد

0

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز شنبه گفت: اقتصاد داخلی در نقطه عطفی قرار دارد که راه را برای توسعه پایدار باز می کند و به آزادسازی ظرفیت های عظیم کمک می کند.

>

به گزارش ایرنا، وی در دومین همایش تجاری ایران و اروپا در تهران گفت: این گشایش تاریخی می تواند موقعیت اقتصادی ایران را به سطح اقتصادهای نوظهور ارتقا دهد.

ایران از گسترش روابط با اتحادیه اروپا استقبال می‌کند و فضا را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند تا از فرصت‌های منحصربه‌فردی که اکنون اقتصاد ایران ارائه می‌کند استفاده کنند. اقتصاد ایران با سرمایه گذاری و حضور تجار خارجی می تواند سرمایه گذاری را جذب کند و خواهد کرد و روند توسعه و رشد خود را تسریع خواهد کرد.

استاندار با اشاره به کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال 2015، چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال‌های آینده را روشن دانست. او تاکید کرد که اقتصاد در سال 2016 بیش از 5 درصد رشد خواهد کرد. “این باید به عنوان گامی رو به جلو در تحقق رشد و توسعه پایدار باشد.”

 ریسک کاهش یافته است

این مقام ارشد با اشاره به اجرای توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی در ژانویه، گفت: لغو تحریم ها در واقع بزرگترین تغییر در تاریخ اقتصادی اخیر ایران است. تحریم ها یکی از موانع توسعه اقتصادی بود. آنها همچنین بسیاری از کشورها، از جمله اعضای اتحادیه اروپا را از ایجاد همکاری نزدیک با ایران محروم کردند.»

وی در این کنفرانس گفت: اجرای توافق هسته ای باعث بهبود روابط خارجی ایران به ویژه با اروپا شد و همچنین زمینه های جدیدی را برای ایجاد و گسترش همکاری های دوجانبه و چندجانبه باز کرد. «اجرای توافق هسته‌ای ریسک اقتصادی و سیاسی تجارت با ایران را به وضوح کاهش داده است.

به گفته سیف، لغو تحریم‌ها به گسترش تجارت خارجی، پایان دادن به بحران اعتباری و بهبود سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی کمک می‌کند که به سطوح مناسبی از رشد اقتصادی کمک می‌کند.

 اصلاحات

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: تمرکز دولت بر اصلاح سیاست‌های پولی، مالی و ارزی در راستای ثبات و رشد اقتصادی بوده است. “با کنترل پایه پولی و مهار رشد نقدینگی، توانسته ایم تورم را تا حد قابل توجهی مهار کنیم.”

به گفته این مقام ارشد، حفظ ثبات در بازار ارز، به حداقل رساندن نوسانات و تزریق موثر ارز به بازارها و مشاغل از نکات برجسته سیاست CBI در بازار کلیدی ارز بوده است.

وی در خصوص سیاست های مالی گفت: دولت در زمانی که قیمت نفت به پایین ترین حد تاریخی رسیده است، هزینه ها را کاهش داده و کسری بودجه را کاهش داده است. “سیاست مالی دولت ثبات اقتصادی را در اولویت قرار داده است.”

او خواستار اصلاح سیاست و بازنگری ساختارهای اقتصادی به طور همزمان شد و گفت که این دو برای نتایج بهتر اقتصادی مهم هستند.

وابستگی شدید به درآمدهای نفتی یکی از معضلات جدی اقتصاد بوده و هست. «اصلاح ترکیب و ساختار بودجه دولت برای کاهش سهم نفت (درآمدهای صادراتی) و بازنگری در قوانین مالیاتی» از اولویت‌های اعلامی دولت است.

رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد که دولت بر بهبود فضای کسب و کار نیز تمرکز دارد. رتبه ایران برای «سهولت انجام تجارت» بهبود یافته است. اکنون از 130 در سال 2015 به 118 و در سال 2014 به 153 رسیده است.”

کوچک سازی دولت و اصلاح نظام بانکی با آزادسازی اقتصادی و کاهش قوانین و مقررات دست و پاگیر به دنبال خواهد داشت تا زمینه برای اقتصاد رقابتی فراهم شود.

 ارتقا استانداردها

او با اشاره به تحریم‌های بیش از یک دهه بر ایران، گفت که قطع ارتباط بین بانک‌های ایرانی و بانکداری بین‌المللی به صنعت بانکداری آسیب رسانده و به «توسعه نیافتگی» آن کمک کرده است. شکاف نسبتاً گسترده ای بین کیفیت خدمات بانکی در ایران و بانکداری بین المللی وجود دارد.

او یادآور شد که انبوه وام‌های غیرجاری، سطوح پایین CAR، بدهی دولت به بانک‌ها، کمبود منابع بانک‌ها برای وام دادن و استانداردهای منسوخ شده آن‌ها، مشکلات عمده‌ای است که بخش بانکداری داخلی را تهدید می‌کند.

سیف با تاکید بر اهمیت «شفافیت در سرمایه‌گذاری‌های مالی و ترازنامه بانک‌ها به عنوان پیش‌نیاز تجارت عادی بین‌المللی»، از بانک‌های ایرانی خواست تا استانداردها و خدمات خود را ارتقا دهند.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، گام‌های اولیه برای بهبود شفافیت در سیستم بانکی و ارتقای استانداردهای بانکی از طریق «اصلاح ترازنامه بانک‌ها و تطبیق آن‌ها با (استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی (IFRS) و بازل ۲– است. که به میزان خوبی انجام شده است.»

حرکت به سمت دستیابی به استانداردهای بازل III جزو اولویت های CBI است.

بازار بزرگ ایران چشم اندازهای زیادی برای روابط نزدیکتر بین بانک های ایرانی و اروپایی ارائه می دهد. موسسات مالی اروپا می توانند به توسعه زیرساخت های بانکی مانند مدیریت ریسک کمک کنند. سیف گفت: بانک‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند به بازار جدیدی دسترسی پیدا کنند و در ایجاد شعب، دفاتر نمایندگی و بانک‌های مشترک همکاری کنند.

ما از سرمایه گذاران خارجی دعوت می کنیم به ایران بیایند و از فرصت های موجود در اقتصاد ایران استفاده کنند. نیروی کار تحصیل کرده، منابع طبیعی غنی، منابع انرژی ارزان، بازار مصرف بزرگ و دسترسی به بازارهای مصرف خاورمیانه و آسیای مرکزی… از چشم‌اندازهای نوظهور اقتصادی ایران هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.