روز ملی صادرات ایران: کسری تجاری بررسی شد

0

روز ملی صادرات ایران روز شنبه در مراسمی در تهران برگزار شد.

در این مراسم اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمد شریعتمداری وزیر صنایع، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، غلامحسین شافعی، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج و دیگر مقامات کشوری حضور داشتند. و نمایندگانی از بخش خصوصی ایران.

با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های کشور اعم از جوانان تحصیل کرده، مهندسان، تکنسین ها، نیروی کار ماهر، ذخایر معدنی فراوان، موقعیت ژئوپلیتیک منحصر به فرد، مرزهای وسیع دریایی و دسترسی به آب های آزاد، چندان دور از ذهن نیست که بگوییم سهم ایران از تجارت جهانی باید حداقل یک درصد در سال باشد. به این ترتیب دولت قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ صادرات خود را به ۱۸۰ میلیارد دلار افزایش دهد.

در حال حاضر ایران ۰.۳۴ درصد (با احتساب نفت) و ۰.۲۴ درصد (به استثنای نفت) تجارت سالانه جهان را به خود اختصاص داده است.

به گفته شریعتمداری، ارزش ۱۰ کالای صدر فهرست صادرات ایران در سال گذشته ۲۳.۸ میلیارد دلار و صادرات به ۱۰ مشتری برتر ما ۳۵.۸ میلیارد دلار بوده است.

به گفته وی، طی سه دهه گذشته تغییر قابل توجهی در تنوع محصولات صادراتی ایران و تعداد مقاصد صادراتی صورت نگرفته است.

علیرغم تمام کارهایی که انجام شده، تجارت خارجی ما در شش ماهه نخست سال جاری (از ۲۱ اسفند تا شهریور ۱۳۹۶) حدود ۴۵ میلیارد دلار بوده است. ۲۲). این نشان می دهد که سهم اقتصادی ما هنوز کم است. این ما را از گسترش اندازه بازار یا افزایش تولید خود ناتوان می‌کند.

وی ادامه داد: مشکل تجارت امروز ما عدم اعتقاد و عزم ملی هم در صاحبان مشاغل و هم در بین افراد غیرمتخصص برای صادرات به عنوان راه حل مشکلات اقتصادی ماست. در نهایت مشکل صندوق توسعه ملی است که اعضای هیئت مدیره آن افزایش سرمایه در گردش کسب و کارها یا سرمایه گذاری های جدید در تولید صادرات محور را در اولویت قرار نمی دهند.

شریعتمداری اعطای مشوق های صادراتی، بهبود فضای کسب و کار، رفع مقررات بازدارنده و متناقض و گسترش زیرساخت های مربوطه را از جمله اقداماتی دانست که باید انجام شود.

 نیاز به افزودن ارزش به صادرات است

شافعی، رئیس ICCIMA نیز گفت: سهم شیر از صادرات ایران را محصولات کشاورزی و مواد خام تشکیل می‌دهد.

وی افزود: باید بدانیم در سال‌های آینده به دلیل بحران آب در کشور و رقابت‌پذیری بالا در بازار مواد اولیه، ممکن است در بازار جهانی این محصولات موفقیت چندانی نداشته باشیم. بنابراین، ما باید نگاه خود را به بخش تولید تغییر دهیم و صادرات محصولات صنعتی را انتخاب کنیم.

شافعی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی، میانگین ارزش کالاهای صادراتی و وارداتی به ایران به ترتیب ۳۴۱ دلار و ۱۳۰۸ دلار است که نشان دهنده ارزش افزوده پایین محصولات ایرانی در مقایسه با ایران است.

این تاجر باتجربه از قیمت نهایی بالای محصولات، ماشین‌آلات فرسوده، مصرف بالای انرژی و عقب ماندن محصولات ایرانی از نظر فناوری در مقایسه با خارجی‌ها به عنوان اصلی‌ترین معضل پیش روی صادرکنندگان صحبت کرد.

«نیاز به امضای قراردادهای تجارت آزاد یا ترجیحی با سایر کشورها وجود دارد. از آنجایی که ما عضو سازمان تجارت جهانی نیستیم، مجبوریم تا ۲۰ درصد تعرفه بپردازیم. FTA و PTA می توانند به ما در عبور از این مانع کمک کنند.

ایران در سال ۲۰۰۵ به عضویت ناظر سازمان جهانی درآمد، اما سازمان تجارت جهانی به دلیل مخالفت ایالات متحده که از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ تاکنون با ایران خصمانه بوده است، رئیس گروهی را برای بحث درباره رژیم تجارت خارجی ایران تعیین نکرد. >

مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، در مرداد ماه گفت که در بحبوحه سیاست تهاجمی آمریکا در قبال ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، پیوستن به سازمان تجارت جهانی دیگر اولویتی برای کشور نیست.

وی گفت: “الویت ما اکنون افزایش همکاری با کشورهای همسایه و کشورهای منطقه است که بیشترین مزیت را برای ما دارند.”

ایران که عضو سازمان تجارت جهانی نیست، قراردادهای تجارت آزاد یا ترجیحی را با کشورهایی که با آنها روابط تجاری قوی اقتصادی دارد، بسته است. قرارداد PTA با ترکیه در اوایل سال ۲۰۱۵ اجرا شد و انتظار می‌رود قراردادهای مشابهی با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از جمله، امضا شود.

شافعی افزود: تجارت یک جاده دو طرفه است و بدون واردات چیزی نمی توان محصولات را صادر کرد.

او گفت: “همه کشورها به دنبال منافع خود هستند و ما چاره ای جز پذیرش این اصل تجارت نداریم.”

اعداد برای خودشان صحبت می کنند

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، تجارت خارجی غیرنفتی ایران در نیمه اول سال جاری (شروع از ۳۰ اسفندماه) به ۴۴.۱۳ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد افزایش را نشان می دهد.

>

صادرات غیرنفتی در این دوره به ۵۸.۶۳ میلیون تن به ارزش ۲۰.۵۴ میلیارد دلار رسید که نشان دهنده کاهش ۳.۲ درصدی نسبت به سال قبل است.

واردات غیرنفتی به ۱۷.۱۹ میلیون تن به ارزش ۲۳.۵۹ میلیارد دلار رسید که ۱۵.۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت.

پتروشیمی ها (۷ میلیارد دلار)، میعانات گازی (۳.۵۲ میلیارد دلار)، پلی اتیلن (۷۵۰ میلیون دلار)، پروپان مایع (۶۸۶ میلیون دلار)، نفت خام سبک بدون احتساب بنزین (۶۳۸ میلیون دلار) و متانول (۵۹۳ میلیون دلار) عمده ترین کالاهای صادراتی بوده اند. .

واردات عمدتاً شامل برنج (۹۹۶ میلیون دلار)، ذرت مزرعه (۷۹۹ میلیون دلار)، وسایل نقلیه با حجم موتور بین ۱۵۰۰ سی سی تا ۲۰۰۰ سی سی (۵۸۲ میلیون دلار)، قطعات خودرو (۵۵۱ میلیون دلار) و سویا (۴۵۶ میلیون دلار) بود.

چین با صادرات ۴.۳۱ میلیارد دلاری کالا به این کشور آسیایی در ۶ ماهه امسال، ۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته، مشتری اصلی محصولات ایرانی بوده است.

سایر مقاصد عمده صادرات شامل عراق با ۳.۱۸ میلیارد دلار، امارات (۲.۹۵ میلیارد دلار)، کره جنوبی (۲.۰۶ میلیارد دلار) و هند (۱.۳۳ میلیارد دلار) بود. صادرات به عراق و کره جنوبی نسبت به سال گذشته به ترتیب ۵.۴۷ درصد و ۱۲.۸۶ درصد افزایش یافت، اما امارات و هند ۱۷.۱ درصد و ۶.۵۲ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته از ایران وارد کردند.

صادرکنندگان عمده به ایران عبارتند از: چین (۵.۶۹ میلیارد دلار)، امارات (۴ میلیارد دلار)، ترکیه (۱.۶۷ میلیارد دلار)، کره جنوبی (۱.۵۱ میلیارد دلار) و هند (۱.۳۵ میلیارد دلار).

۱۵ کشور همسایه ایران ۹.۹ میلیارد دلار از ۲۰.۵۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ایران را در نیمه اول سال به خود اختصاص داده اند.

عراق با ۳.۲ میلیارد دلار در صدر فهرست واردات کشورهای همسایه از ایران در این مدت قرار داشت. امارات متحده عربی و افغانستان به ترتیب با ۳ میلیارد دلار و ۱.۲۶ میلیارد دلار واردات از ایران دنبال می‌شوند.

در بین کشورهای همسایه، قطر و روسیه بیشترین رشد را در واردات از ایران داشتند (به ترتیب ۷۱ و ۷۰ درصد).

رشد صادرات به قطر در حالی صورت می‌گیرد که عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود را قطع کرده و ارتباط زمینی، دریایی و هوایی با دوحه را از ژوئن قطع کرده‌اند. ایران و ترکیه برای تامین بازار قطر وارد عمل شده اند.

واردات قطر از ایران در دوره مورد بررسی ۹۱ میلیون دلار بوده است. صادرات ایران به روسیه در مدت مشابه ۱۲۳.۶ میلیون دلار بوده است.

شایان ذکر است، بر اساس گزارش یورواستات، صادرات ایران به ۲۸ کشور اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۷ از مرز ۵ میلیارد دلار گذشت که نشان دهنده افزایش ۲۲۷ درصدی نسبت به سال قبل است.

نفت، فرآورده های نفتی و مواد مرتبط با ارزش کل ۴.۴ میلیارد یورو، بیشترین صادرات ایران به اتحادیه اروپا را در این دوره به خود اختصاص داده است.

ایتالیا با خرید ۱.۵۴ میلیارد یورو کالای ایرانی در این دوره، بزرگترین واردکننده از ایران در H1 در بین تمام کشورهای اروپایی بود. فرانسه، یونان و اسپانیا به ترتیب با ۱.۲۶ میلیارد یورو، ۶۳۸.۵ میلیون یورو و ۶۰۹.۴ میلیون یورو واردات داشتند.

ایران در مدت مشابه ۴.۹۴ میلیارد یورو کالا از اتحادیه اروپا وارد کرد که نسبت به سال قبل ۳۸.۵ درصد افزایش داشت. واردات عمدتاً شامل کالاهای تولیدی و مواد شیمیایی بود. آلمان با ارسال ۱.۳۹ میلیارد یورو کالا به جمهوری اسلامی در صدر فهرست صادرکنندگان به ایران قرار دارد. ایتالیا با ۸۴۹.۶ میلیون یورو دوم شد و فرانسه با ۷۶۳.۷ میلیون یورو پس از آن قرار گرفت.

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، بلوک اروپا در سال ۲۰۱۶ به ارزش ۵.۵ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده است که ۳۴۴.۸ درصد رشد نسبت به سال گذشته داشته است. واردات عمدتاً مربوط به انرژی بود، از جمله سوخت معدنی (۴.۲ میلیارد یورو)، کالاهای تولیدی (۰.۴ میلیارد یورو) و مواد غذایی (۰.۳ میلیارد یورو).

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ بیش از ۸.۲ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرد که نسبت به سال قبل ۲۷.۸ درصد رشد داشت. صادرات عمدتاً شامل ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل (۳.۸ میلیارد یورو، ۴۶.۲٪)، مواد شیمیایی (۱.۸ میلیارد یورو، ۲۲.۲٪) و کالاهای تولیدی (۰.۷ میلیارد یورو، ۸.۸٪) بود.

صادرات کالاهای غیرنفتی ایران در سال گذشته (اسفند ۱۳۹۵-۲۶) بالغ بر ۱۲۹.۶۴ میلیون تن به ارزش کل ۴۳.۹۳ میلیارد دلار بوده است. صادرات پتروشیمی در سال ۹.۵۵ میلیارد دلار بوده است.

بانک مرکزی ایران گزارش داد که در مورد صادرات نفت، ایران بیش از ۲۳ میلیارد دلار از فروش نفت خام در طول ۶ ماه درآمد داشته است، زیرا این کشور به طور میانگین روزانه بیش از ۲.۶ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی ارسال کرده است.

آخرین آمار حاکی از آن است که ایران در بازه زمانی ۲۱ مارس تا مرداد ۴.۶ میلیارد دلار از صادرات پتروشیمی درآمد داشته است. ۲۲.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.