روسیه پیشنهاد می کند منطقه تجارت آزاد ایران و آرمنیا را بپیوندد

0

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه روز سه شنبه پس از دیدار با کارن کاراپتیان، همتای ارمنی خود در ایروان گفت: روسیه آماده مشارکت در توسعه منطقه آزاد تجاری در مرز ارمنستان با ایران است.

وی گفت: ما روابط خوبی با ایران داریم. خبرگزاری آرکا روز چهارشنبه به نقل از وی گفت: «بنابراین، اگر دوستان و شرکای ما در اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک منطقه آزاد اقتصادی با ایران ایجاد کنند، از جمله با دعوت از بازرگانان روسی در آنجا، آماده مشارکت هستیم.

به گفته وی، همکاران ارمنی انواع دیگری از سرمایه گذاری مشترک را پیشنهاد کرده اند.

مدودف گفت: شرکای ما انواع دیگری از سرمایه گذاری مشترک را به ما پیشنهاد کرده اند. ما به چگونگی نهایی کردن آنها فکر خواهیم کرد، شاید از طریق استفاده از موسسات توسعه روسیه، مانند صندوق سرمایه گذاری مستقیم، Vnesheconombank و Rostexportcenter. نتیجه چیزی است که در اینجا مهم است.”

کارن کاراپتیان گفت که اخیراً جلسات مکرر، دوره ای و سازنده ای برگزار شده است که می تواند به اقدامات مورد توافق شتاب دهد.

وی گفت: ما معتقدیم که منطقه آزاد اقتصادی بستر مناسبی برای سرمایه‌های روسیه و کسب‌وکارهای علاقمند به بازار ایران است. علاوه بر این، ما بسیار باز و آماده برای همکاری نه تنها در زمینه استقرار مشاغل روسی در منطقه آزاد اقتصادی، بلکه در زمینه راه اندازی همکاری های سرمایه گذاری هستیم. من معتقدم که در آینده نزدیک، مذاکرات گسترده در حال انجام برای استفاده عملی نهایی خواهد شد.”

ارمنستان قرار است در ماه نوامبر منطقه آزاد اقتصادی در مرز خود با ایران را باز کند. هزینه ساخت ۳۲ میلیون دلار برآورد شده است که ۲۸ میلیون دلار آن هزینه سرمایه است.

این یکی از مهمترین مذاکرات وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان است. منطقه آزاد اقتصادی در زمینی به مساحت ۱۰-۱۵ هکتار با امکان توسعه به ۴۵-۵۰ هکتار برنامه ریزی شده است.

اگرچه این منطقه هنوز ساخته نشده است، اما در حال حاضر پیشنهادهایی از سوی ۱۰ شرکت از روسیه، ایران و اروپا وجود دارد که تمایل خود را برای شروع ساخت این منطقه اعلام کرده اند.

وزارت اقتصاد ارمنستان می گوید این منطقه ایجاد ۲۵۰۰ شغل جدید و افزایش ۳۰ درصدی صادرات از ارمنستان را ممکن می سازد.

انتظار می رود حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ شرکت در آنجا فعالیت کنند. تخمین زده می شود که درآمد ۱۰ ساله آنها بالغ بر ۵۲ میلیون دلار باشد و محصولات آنها به ایران، کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ترکمنستان و کشورهای خاورمیانه صادر شود.

کل سرمایه گذاری همه شرکت ها در طول یک دهه به ۳۵۰-۴۰۰ میلیون دلار تخمین زده می شود.

عملیات این منطقه قبلاً در کد گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ثبت رسیده است. هفت منطقه مشابه در فضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سیستم معاف از گمرک فعالیت خواهند کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.