روند صعودی در معاملات تجاری ایران و ایالات متحده

0

امارات متحده عربی دومین مقصد صادراتی ایران پس از چین در سال گذشته ایران (منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۱۷) بود که ۱۷ درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص داد.

صادرات ایران به این کشور عربی در این مدت ۱۳ هزار و ۳۶۴ تن کالای غیرنفتی (منهای میعانات گازی) به ارزش ۵.۲۸ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب از نظر تناژ و ارزش ۵۵.۷ درصد و ۷.۹ درصد افزایش داشته است. گمرک ایران گزارش داد.

صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی از زمان کمترین میزان صادرات کالا به ارزش ۱.۷۲ میلیارد دلار به ارزش ۳۴۱۴ تن در سال مالی ۲۰۰۶-۲۰۰۷ روندی صعودی داشته است.

در طول سال ها، تجارت سالانه ایران با امارات به طور مداوم با کسری مواجه بوده است. با این حال، بین سال‌های مالی ۲۰۱۱-۱۲ و ۲۰۱۶-۲۰۱۷، این شکاف کمتر شده و به پایین‌ترین حد خود یعنی ۱.۱۲۵ میلیون دلار در سال گذشته رسیده است.

صادرات ایران به امارات متحده عربی در سال مالی ۱۳-۲۰۱۲ به دلیل تحریم های بین المللی اعمال شده علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای آن به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

امارات متحده عربی در طول تحریم ها به عنوان در پشتی غیررسمی ایران عمل کرد و کانال های توزیع و زنجیره تامین هم اکنون در این بازارها ایجاد شده است.

در واقع بندر جبل علی نقش فعالی در تجارت ایران و امارات داشت که بیشتر به صورت صادرات مجدد در سال های تحریم انجام می شد.

میعانات گازی از سال گذشته وارد فهرست صادرات غیرنفتی ایران به این کشور عربی شد. صادرات میعانات گازی ایران به امارات در سال گذشته ۵.۵ میلیون تن به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار بود.

طبق گزارش سازمان تجارت جهانی، امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۶ سهم ۱.۴ درصدی در کل واردات جهانی داشت. این کشور خاورمیانه از سال ۱۹۹۶ عضو سازمان تجارت جهانی بوده است. /p>

درگیری های ادامه دار ایران و عربستان سعودی تا حدی بر روابط تهران و امارات تأثیر گذاشته است.

اعدام شیخ نمر النمر، روحانی ارشد شیعیان عربستان در سال گذشته، موجی از تحولات تلافی جویانه بین تهران و ریاض را برانگیخت و ریاض روابط دیپلماتیک و تجاری و همچنین ترافیک هوایی را متوقف کرد.

بلافاصله پس از آن، گروهی از متحدان عربستان سعودی، از جمله بحرین، سودان، جیبوتی و سومالی، این اقدام را دنبال کردند و روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند، در حالی که کویت و قطر نمایندگان خود را فراخواندند و امارات روابط خود را به کاردار کاهش داد.

اگرچه ایران با بیان اینکه در حال تغییر سیاست تجاری خود به عمان است، واکنش نشان داد، اما مبادلات تجاری با امارات تحت تأثیر قرار نگرفته است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.