رکورد تولید واگن باری شکست

0

به گزارش ایران اکونومیست، محمدهادی ضیایی‌مهر در نشست خبری که امروز در دهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی برگزار شد، گفت: ما در سال گذشته ۱۵۹۸ دستگاه واگن باری در کشور تولید کردیم که بالاترین رکورد تولید واگن باری در کل سال‌های تولید واگن است. از این تعداد بخش عمده‌ای را واگن‌پارس مپنا تولید می‌کند که از تولیدکنندگان قدیمی حوزه ریلی به‌ویژه واگن بازی هستند.

وی با بیان اینکه ما برای تولید واگن باری در کشور در دو بخش نیازمند واردات قطعات بودیم، گفت: بحث سیستم ترمز بوده که چند کشور در دنیا بیشتر به تولید این قطعه ورود نکردند. در کشور ما در دو سال گذشته توانستیم سیستم ترمز را توسط یکی از تولیدکنندگان داخلی کشور بومی‌سازی کنیم و بخش عمده‌ای از واگن‌هایی که سال گذشته تولید شد، با سیستم ترمز ایرانی بود.

معاون ناوگان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: البته این قطعه به‌لحاظ ظرفیتی نیاز به توسعه داشت که تولیدکننده دوم در مپنا اقدام به کار کردند ‌و در دهمین نمایشگاه صنعت حمل‌ونقل ریلی تولید ترمز واگن باری را رونمایی کردند، هماهنگی‌های قبلی را با راه‌آهن انجام دادند و امیدواریم بتوانیم هرچه سریع‌تر تاییدیه را به آنها بدهیم تا به‌عنوان دومین تولیدکننده سیستم ترمز واگن باری فعال شوند و در ادامه این سیستم در بخش مسافری مورد استفاده قرار گیرد. 

۲۰ هزار چرخ مونوبلوک در کشور نیاز داریم

ضیایی‌مهر گفت: در بخش چرخ مونوبلوک هم ما وابسته بودیم که شرکت اصفهان کفریز ظرف دو سال گذشته تولید چرخ مونوبلوک را آغاز کردند و مجوز لازم را از مجموعه راه‌آهن گرفتند. تقریبا حدود ۲۰ هزار چرخ مونوبلوک در کشور نیاز داریم که حدود ۱۲ هزار عدد مربوط به واگن‌های باری نو و ۸۰۰۰ هم مربوط‌به نگهداشت ۳۰ هزار دستگاه واگن باری موجود شبکه است که امیدواریم این شرکت بتواند ظرفیت تولید خود را افزایش دهد که بتوانیم روی تولید داخل متمرکز باشیم.

وی با بیان اینکه ما از هر تولیدکننده داخلی که در زمینه توسعه ناوگان ریلی کشور کمک کند استقبال می‌کنیم، گفت: تمام تلاشمان ظرف سال‌های اخیر این بوده که بر استفاده حداکثری از تولید داخلی ناوگان ریلی متمرکز باشیم که از سال ۱۳۹۷ هم هیچ ناوگان باری وارد کشور نشده است با همت تولیدکنندگان ناوگان به ویژه ناوگان باری. امروزه چیزی به عنوان ظرفیت در بخش واگن باری نداریم و تلاش‌ شرکت‌ها پاسخگویی به نیاز صنعت ریلی است. 

همچنین علی امام -مدیرعامل حمل‌ونقل مپنا- اظهار کرد: مپنا در سه دهه گذشته تلاش کرده نماد خودباوری برای کشور باشد و نشان دهد تولید داخل با استفاده از ظرفیت علمی و صنعتی کشور در بخش‌های مختلف نیروگاهی، ریلی و نفت‌وگاز امکان‌پذیر است. در حوزه ریلی هم کارخانجات تلاش کردند که این اتفاق بیفتد. اینکه واگن باری چند سال است که وارد نمی‌شود نشان‌دهنده حمایت از شرکت‌های داخلی است. 

وی خاطرنشان کرد: گروه مپنا هم با تامین‌کنندگان داخلی همکاری دارد و این حمایت بیش از گذشته هم اتفاق خواهد افتاد برای اینکه سازندگان داخل هر بخشی را که می‌توانند داخلی‌سازی کنند و امیدواریم در بخش چرخ مونوبلوک همین اتفاق بیفتد. 

تفاهم‌نامه‌ای جهت خرید ۱۵۰۰ قطعه چرخ مونوبلوک

سیامک ابدالی -رییس هیات مدیره اصفهان کفریز- نیز گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای جهت خرید ۱۵۰۰ قطعه چرخ مونوبلوک واگن‌های باری بین شرکت اصفهان کفریز و واگن‌پارس مپنا منعقد شد. با این قرارداد واگن باری عمدتا بومی‌سازی می‌شود. این اولین قرارداد خرید چرخ مونوبلوک داخل در جهت ساخت فرآیند ساخت واگن در کشور است. قرار است این تعداد چرخ امسال به‌صورت کامل تحویل داده شود اما این برنامه ادامه‌دار خواهد بود. این سفارش حدود ۸۰۰ میلیارد ریال نیز  ارزش‌گذاری شده است. 

مرتضی ملانژاد -مدیر عامل شرکت واگن پارس- نیز اظهار کرد: آرزوی ما همیشه این بوده که چرخ داخل کشور تولید شود ‌و امروز این آرزو محقق شده است. ما در کشور برای تولید و نگهداری واگن‌هایمان به ۲۰ هزار چرخ نیاز داریم؛ این بخش اول تولیدات ماست و قرار است ادامه‌دار باشد. با این سفارش اولیه، حداقل نصف نیاز ما در این قرارداد تامین می‌شود و در سال‌های آینده امیدواریم با افزایش ظرفیت کل نیاز ما تامین شود. این قطعه اکنون از کشورهای چین و روسیه تامین می‌شود اما امروز دیگر می‌توانیم از ظرفیت داخلی استفاده کنیم.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.