سئول 5 میلیارد یورو بیشتر برای روابط تجاری تهران متعهد می شود

0

کره جنوبی آخرین کشوری است که سهم خود را در اقتصاد ایران افزایش داده است و متعهد شده است 5 میلیارد یورو به پروژه های این کشور اختصاص دهد.

به گزارش گلوبال ترید ریویو، این معامله به دنبال توافق‌های مشابه بین Kexim – آژانس اعتبار صادرات کره جنوبی – و دولت ایران به ارزش 8 میلیارد یورو انجام می‌شود و طبق گفته منابع در ایران، قرار گرفتن کره در ایران به بیش از 13 میلیارد دلار می‌رسد.

کره جنوبی مشتاق سرمایه گذاری در صنعت خودروسازی ایران، بخش گردشگری و پروژه های انرژی است. سئول در حال حاضر به واردات انرژی متکی است و کارخانه های خودروسازی پراکنده در سراسر آسیا دارد و هیوندای، کیا و سایر خودروهای با مارک کره ای را برای مصرف محلی می سازد.

وزارت بازرگانی کره جنوبی انتظار دارد تجارت دوجانبه سالانه طی دو سال آینده 11 میلیارد دلار نسبت به سطح سال 2012 افزایش یابد.

جو هیونگ هوان وزیر صنعت و انرژی می گوید: «ما روابط خود را با ایران در دوران تحریم ها حفظ کردیم و مایلیم مرحله جدیدی از همکاری را در دوران پس از تحریم ها آغاز کنیم.

علیرغم روابط نزدیک با ایالات متحده و اتحادیه اروپا، کره جنوبی همواره رویکرد دیپلماتیک مستقلی را در قبال ایران به ویژه در شرایط تجاری دنبال کرده است. ایران همچنان سومین بازار بزرگ صادراتی آن در منطقه است و سال گذشته Kexim ابراز امیدواری کرد که شرکت‌های کره‌ای بتوانند در پروژه‌های انرژی نزدیک به 60 میلیارد دلار مشارکت داشته باشند.

این کشورها همچنین با یک پیمان دریایی که کشتیرانی و شیلات را پوشش می دهد، موافقت کردند. این امر به کشتی‌های هر کشور مربوطه اجازه عبور آزادتر از آب‌های کشور دیگر را می‌دهد و همچنین ممکن است به شرکت‌های کره‌ای – که تخصص مشهوری در پروژه‌های دریایی دارند – به مجموعه‌ای از طرح‌هایی که انتظار می‌رود به زودی توسط دولت ایران اعلام شود، دسترسی داشته باشند.

غول فولادی پوسکو پیش از این تفاهم نامه ای برای کمک به ساخت کارخانه فولاد 1.6 میلیارد دلاری در بندر جنوب شرقی ایران، چابهار امضا کرده است. به گزارش مطبوعات ایران، این شرکت امیدوار است در سال 2017، با هدف تولید فولاد نورد سرد و گالوانیزه تا سال 2019، این پروژه را آغاز کند.

چابهار یک بندر مهم استراتژیک ایران است که بهترین دسترسی خود را به اقیانوس هند فراهم می کند. برنامه هایی برای ایجاد یک مرکز تجاری بزرگ در مجاورت در حال انجام است.

 صادرات کاهش می یابد

بر اساس گزارش تجارت ماهانه منتشر شده در روز سه شنبه توسط وزارت بازرگانی، صادرات کره جنوبی در ماه فوریه 12.2 درصد نسبت به سال قبل در چهاردهمین ماه متوالی کاهش سال به سال کاهش یافت که طولانی ترین رکود در تاریخ مدرن این کشور است. صنعت و انرژی.

این کاهش به دلیل کاهش قیمت نفت و تضعیف اقتصاد جهانی به ویژه چین است. در مقاله فوربس آمده است که صادرات به دومین اقتصاد بزرگ در ماه فوریه 12.9 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که برای کره جنوبی نگران کننده است زیرا چین از سال 2004 بزرگترین شریک تجاری این کشور بوده است و حدود 25 درصد از کل صادرات آن را به خود اختصاص داده است.

با توجه به اینکه انتظار می رود روند کندی چین همچنان کند شود، کره جنوبی به دنبال شرکای تجاری دیگر است. یکی از آنها دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه است که اخیراً تحریم های آن برداشته شده است – ایران.

ایران و کره جنوبی روابط تجاری سالمی دارند و اخیراً ابتکارات جدیدی را برای توسعه بیشتر شراکت خود به اجرا گذاشته اند.

روز دوشنبه، شرکت توسعه تجارت کره (KOTRA) و سازمان توسعه تجارت ایران (ITTO) یادداشت تفاهمی را امضا کردند که معمولاً اولین مرحله از تشکیل یک قرارداد رسمی، برای ترویج تجارت دوجانبه است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.