سازمان ملل متحد: زمین تا ۲.۹ درجه سانتیگراد گرم می شود حتی با وعده های فعلی آب و هوا

0

سازمان ملل متحد پیش از نشست COP28 در دبی، به جهان برای محدود کردن گرمایش به ۱.۵ درجه سانتیگراد هشدار می دهد.

تعهدات جهان برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به اندازه کافی برای مهار اثرات تغییرات آب و هوایی، با زمین در سازمان ملل هشدار داده است که مسیر گرمایش بالقوه فاجعه بار ۲.۹ درجه سانتیگراد (۵.۲ فارنهایت) در این قرن.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) شکاف انتشار گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد، وعده‌های کشورها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را در برابر اقدامات مورد نیاز ارزیابی می‌کند.

انتظار می‌رود امسال داغ ترین در تاریخ بشر.

UNEP گفت: “جهان شاهد شتاب نگران کننده ای در تعداد، سرعت و مقیاس رکوردهای آب و هوایی شکسته شده است.”

این گزارش نشان می‌دهد که اگر دولت‌ها اقدامات تهاجمی‌تر اقلیمی انجام ندهند، جهان با گرم شدن بین ۲.۵ درجه سانتیگراد (۴.۵ فارنهایت) و ۲.۹ درجه سانتیگراد (۵.۲ فارنهایت) بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن در تعهدات فعلی مواجه است.

در آن سطح از گرم شدن، دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که جهان می‌تواند از چندین نقطه فاجعه‌بار و بدون بازگشت عبور کند، از ذوب فراری ورقه های یخی به جنگل های بارانی آمازون در حال خشک شدن هستند و بخش های وسیعی از این سیاره را اساساً برای انسان غیرقابل سکونت می گذارند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در مذاکرات آب و هوایی COP28 که در ۳۰ نوامبر در دبی آغاز می شود، خواستار “اقدامات آب و هوایی چشمگیر” شد.

او شکاف انتشار را به یک دره تشبیه کرد.

«رهبران نمی‌توانند بیشتر از این به قوطی ضربه بزنند. او گفت: «ما از جاده خارج شده‌ایم» و «شکست رهبری، خیانت به آسیب‌پذیرها و یک فرصت بزرگ از دست رفته» را محکوم کرد.

گوترش گفت که جهان “باید مسیر خود را معکوس کند” و حرکتی قاطع از آلودگی زغال سنگ، نفت و گاز انجام دهد.

زمان “گام به بالا”

موافقتنامه پاریس در سال ۲۰۱۵ باعث شد کشورها موافقت کنند که گرمایش جهانی را به میزان “بسیار کمتر از” ۲ درجه سانتیگراد (۳.۶ فارنهایت) بالاتر از زمان های پیش از صنعتی شدن محدود کنند – در صورت امکان، با محدودیت ایمن تر ۱.۵ درجه سانتیگراد (۲.۷ فارنهایت).

تقریباً ۱.۲ درجه سانتیگراد (۲.۲ فارنهایت) گرمایش جهانی تاکنون موج فزاینده ای از خطرات مرگبار را ایجاد کرده است – از تشدید طوفان به سیل و موج گرمای مرگبار – در سراسر سیاره.

UNEP گفت که دمای هوا برای بیش از ۸۰ روز در سال جاری به بالای ۱.۵ درجه سانتیگراد (۲.۷ فارنهایت) افزایش یافته است، اگرچه آستانه گرمایش پاریس به عنوان میانگین طی چند دهه اندازه گیری خواهد شد.

گزارش می‌گوید که انتشار گازهای گلخانه‌ای که باعث گرم شدن سیاره می‌شوند باید تا سال ۲۰۳۰ تا ۴۲ درصد کاهش یابد تا گرمایش در دمای ۱.۵ درجه سانتی‌گراد (۲.۷ فارنهایت) حفظ شود.

اما حتی در خوشبینانه ترین سناریو انتشار گازهای گلخانه ای، شانس محدود کردن گرمایش به ۱.۵ درجه سانتیگراد (۲.۷ فارنهایت) فقط ۱۴ درصد بود.

این گزارش می‌گوید جهان همچنان به پمپاژ رکوردهای گازهای گلخانه‌ای به جو ادامه می‌دهد، با انتشار ۱.۲ درصدی از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، و به رکورد ۵۷.۴ گیگا تن معادل دی اکسید کربن رسیده است. این افزایش عمدتاً ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و فرآیندهای صنعتی بود.

اینگر اندرسن، رئیس UNEP گفت که بسیار مهم است که کشورهای G20 – ثروتمندترین اقتصادهای جهان، که مجموعاً مسئول حدود ۸۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای هستند – «افزایش بیشتری به خرج دهند» و کاهش را پیش ببرند، اما ابراز تاسف کرد که برخی در «حالت چرت زدن» هستند.

گزارش می گوید که هیچ یک از کشورهای G20 میزان انتشار گازهای گلخانه ای را مطابق با اهداف خود کاهش نداده اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.