سازندگان با تمرکز بر مناطق پریشانی تهران

0

شرکت‌های ساختمانی برتر ایران بیشتر به ساخت آپارتمان‌ها، ویلاها و مراکز خرید لوکس در مناطق شمالی تهران شهرت دارند، اما بازار کسادی واحدهای مسکونی گران قیمت، آنها را مجبور کرده است که در سیاست‌های خود تجدید نظر کنند و بخشی از فعالیت‌های خود را به محله‌های محقرتر منتقل کنند. تمرکز بیشتر بر مناطق آسیب دیده شهر.

بخشی از دلایل این روند جدید، بازار داغ معاملات ملکی در مناطق ارزان‌تر است. دلیل این امر می‌تواند به این دلیل باشد که دولت بسته‌های محرک برای سازندگان و وام‌های ارزان قیمت برای خریداران در نظر گرفته است تا بازار مسکن در مناطق آسیب‌دیده را ارتقا دهد.

بانک مسکن به متقاضیانی که قصد خرید آپارتمان در مناطق آسیب‌دیده را بدون شرایط معمول خرید خانه برای اولین بار دارند، وام‌های حساب پس‌انداز مسکن تا سقف ۱.۶ میلیارد ریال (۴۲۱۰۵ دلار) ارائه می‌کند.

بانک عامل بخش مسکن همچنین وام بدون سپرده تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال (۱۳۳۰۰ دلار) را برای ساخت و ساز در مناطق قدیمی تهران اختصاص می دهد در حالی که این وام ها دیگر در سایر نقاط شهر وجود ندارد.

این در حالی است که بسته تشویقی شهرداری تهران که شامل جوایز پروانه ساخت، معافیت ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی مالیات ساخت و ساز شهرداری، مزایای ویژه پارکینگ و تخفیف در حق الزحمه خدمات مهندسی می شود، ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه ساخت را کاهش می دهد و سرمایه گذاری در این مناطق را بیشتر می کند. پردرآمدتر از سایر نقاط شهر است.

بر اساس گزارشی که شهرداری تهران از آمار ساخت و ساز در پایتخت منتشر کرده است، طی دو ماهه نخست سال جدید منتهی به ۳۱ اردیبهشت، تعداد آپارتمان‌های نوساز در ۱۲ منطقه قدیمی شهر تهران نسبت به مدت مشابه ۵۶ درصد جهش داشته است. سال گذشته در حالی که ساخت و ساز در کل شهر در طول دوره ۱۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

پروژه های عمرانی در محله های فرسوده تهران طی ماه منتهی به ۳۱ خرداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۵ درصد رشد داشته است. روزنامه دنیای اقتصاد، خواهر فایننشال تریبون گزارش داد که در آن مدت، مجوز ساخت بیش از ۱۲۰۰ واحد مسکونی در این مناطق صادر شد.

همه این عوامل سازندگان بزرگ و شرکت های ساختمانی را متقاعد کرده است که بخشی از سرمایه گذاری و منابع خود را به ساخت و ساز در مناطق آسیب دیده اختصاص دهند.

اخیراً، برخی از شرکت‌های ساختمانی معروف رسماً از صاحبان خانه‌های قدیمی در مناطق آسیب‌دیده خواستند تا در ساخت و ساز مشارکت کنند.

مالکان همچنین ترجیح می دهند به جای کارگزاران کوچک که تمایل دارند املاک خود را با قیمت های بسیار پایین تر از ارزش واقعی آنها خریداری کنند، با شرکت های معتبر معامله کنند.

یکی از مدیران ارشد شرکت ساختمانی لیمان به فایننشال تریبون گفت که شرکت‌ها از مالکان خانه‌ها خواسته‌اند تا پتانسیل سرمایه‌گذاری‌های مشترک در آن محله‌ها را ارزیابی کنند و به آنها گفته‌اند که آماده راه‌اندازی پروژه‌ها به محض انجام ارزیابی هستند.

“بیشتر شرکت ها به دنبال بهترین املاک هم از نظر موقعیت مکانی و هم از نظر ویژگی ها هستند. آنها همچنین ترجیح می دهند تعدادی خانه قدیمی بخرند و آنها را به یک مجتمع مسکونی بزرگ تبدیل کنند تا سود بیشتری کسب کنند.

اقدامات حمایتی

در دوره چهار ساله دولت قبل، وزارت راه و شهرسازی به رونق روند نوسازی مناطق فرسوده کمک کرد.

به گفته یکی از معاونان وزیر در MRUD، طرحی برای احیای محلات قدیمی برای اولین بار در ایران اندیشیده و تصویب شده است که در آن برای ۲۷۰۰ منطقه آسیب دیده کشور سیاست مشخصی در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایلنا، محمدسعید ایزدی همچنین گفت: با وجود تنگنای مالی دولت، توانستیم منابع قابل توجهی را برای احیای مناطق آسیب‌دیده فراهم کنیم.

ایزدی که مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی شهری وابسته به وزارت راه نیز هست، افزود: چهار سال پیش بودجه نوسازی محله های قدیمی ۳۷۰ میلیارد ریال (۹.۷ میلیون دلار) بود اما امروز این رقم به ۶.۴ تریلیون ریال رسیده است. (۱۶۸.۴ میلیون دلار)

وی ادامه داد: من همچنان معتقدم بودجه ما حتی به اندازه کافی نیست و این در حالی است که تاکنون تنها ۲۵ درصد از منابع در قالب اوراق اسلامی به ما اختصاص یافته است.

ایزدی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی ایران ۱۰ تریلیون ریال (۲۶۳ هزار دلار) خط اعتباری پروژه مسکن مهر را به عنوان وام به سازندگانی که در مناطق آسیب دیده سرمایه گذاری می کنند، ارائه می کند.

وی گفت: «مهمترین اقدام MRUD برای نوسازی محلات قدیمی مربوط به بیش از ۸۶۰ پروژه در دست اجرا در ۳۵۲ منطقه است که از این تعداد ۱۶۸ پروژه اجرا شده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.