سازوکار اتحادیه اروپا برای تجارت ایران اهداف بلندمدت را دنبال می کند

0

وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در مورد ایجاد یک ابزار ویژه (SPV) گفت که اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان تجارت با ایران برای کمک به اتحادیه اروپا برای جلوگیری از دسترسی فراسرزمینی قوانین ایالات متحده است.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. ، در سپتامبر گفت که مکانیسم جدید تا نوامبر اجرا خواهد شد زیرا به دنبال حفظ جریان تجارت است، حتی اگر تحریم های جدید ایالات متحده علیه تهران از ۴ نوامبر اجرایی شود.
ایده دور زدن تحریم هایی است که واشنگتن بر اساس آن اعمال می کند. می‌تواند هر بانکی را که معامله نفت با ایران را تسهیل می‌کند از سیستم مالی ایالات متحده قطع کند.
تا پیش از این، به نظر می‌رسید که SPV فقط بر ایران تمرکز می‌کرد. اما وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به رویترز گفت که ایده این است که SPV از ایران فراتر رفته و دامنه وسیع تری از تجارت اتحادیه اروپا را پوشش دهد.
«کار در حال انجام بر روی ابزار هدف ویژه باید تراکنش های مالی را برای شرکت ها تسهیل کند. اگنس فون در موهل، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت که مایل به حفظ روابط تجاری با ایران مطابق با قوانین اروپا است.
هدف آن ایجاد یک ابزار حاکمیت اقتصادی برای اتحادیه اروپا فراتر از این یک مورد است. بنابراین، این یک برنامه بلندمدت است که از شرکت های اروپایی در آینده در برابر تأثیر تحریم های غیرقانونی فراسرزمینی محافظت می کند.” ایالات متحده می تواند قوانین تحریمی خود را اصلاح کند تا خود SPV را هدف قرار دهد.
برایان هوک، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که تلاش های اروپا برای جلب توجه با توجه به تقاضای اندک پس از بیش از ۱۰۰ شرکت، با مشکل مواجه خواهد شد. از ایران خارج شده بود.
با در نظر گرفتن سیل شرکت ها، تمرکز اتحادیه اروپا برای غلبه بر این تصور که سیاست اروپا در گروگان خزانه داری ایالات متحده است به بلندمدت تغییر کرده است.
کمیسیون اروپا رئیس جمهور ژان کلود یونکر پیشنهاد کرده است که یورو به عنوان یک ارز جهانی برای به چالش کشیدن دلار معرفی شود و به طور بالقوه امکان قیمت گذاری نفت در بازارهای جهانی به یورو فراهم شود.
اظهارات این وزارتخانه پس از آن بیان شد که برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه اخیراً گفت تحریم ها اعمال شده است. در مورد ایران توسط ایالات متحده فرصتی برای اروپا فراهم می کند تا موسسات مالی مستقل خود را توسعه دهد
«من متقاعد شده ام که نتیجه آن بحران با ایران فرصتی برای اروپا خواهد بود تا مؤسسات مالی مستقل خود را داشته باشد تا ما بتوانیم با هرکسی که می‌خواهیم تجارت کنیم. به نقل از رویترز.
SPV علاوه بر قانون مسدودکننده ای که بروکسل در ماه اوت گذشته تصویب کرد، عمل خواهد کرد و شرکت های اروپایی را از تبعیت از تحریم های ایالات متحده باز می دارد مگر اینکه از کمیسیون اروپا مجوز داشته باشند.
قانون مسدود کردن برای هر کسی، اعم از خارجی یا غیر خارجی، که مقیم اتحادیه اروپا باشد و همچنین در ایران تجارت کند، اعمال می‌شود. این شامل شرکت‌هایی می‌شود که در اتحادیه اروپا ثبت شده‌اند و کشتی‌های ثبت‌شده در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا دارای پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند.
این اساسنامه همچنین اثرات اقدامات دادگاه ایالات متحده در اروپا را مسدود می‌کند و به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد تا خسارات ناشی از تحریم‌ها را جبران کنند. هر کسی که باعث آنها شود.
آخرین داده های یورواستات نشان می دهد تجارت بین ایران و ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۸ بیش از ۸.۳ میلیارد یورو بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۲.۸ درصد کاهش داشته است. .

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.