سد «قیز قلعه‌سی» بین ایران و جمهوری آذربایجان به زودی افتتاح می‌شود

0
به نقل از ایلنا:


مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: عملیات اجرایی سد «قیز قلعه سی» واقع در نقطه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان حداکثر تا ۲ ماه دیگر به پایان رسیده و به زودی افتتاح می‌شود.

از وزارت نیرو،«یوسف غفارزاده» اظهار کرد: حدود یک ماه آینده بهره‌برداری غیررسمی از این سد که بزرگترین سد بین ایران و جمهوری آذربایجان است، آغاز می‌شود تا برای افتتاح رسمی آماده شود.

وی با بیان اینکه با احداث سد قیز قلعه سی بر روی رودخانه ارس توان تامین ۲ میلیارد مترمکعب آب فراهم می‌شود، سهم هر کدام از کشورهای جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان را ۵۰ درصد اعلام کرد.

وی حجم و ظرفیت مخزن این سد را ۶۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد که در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد خداآفرین و ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز با هزینه و سرمایه گذاری ایران ساخته شده است.

غفارزاده با اشاره به اینکه این سد اراضی کشاورزی و باغی استان آذربایجان شرقی و اردبیل را به صورت آبیاری پیشرفته زیر پوشش قرار خواهد داد، اضافه کرد: عملیات ساخت این سد بزرگ و مهم از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است.

وی طول تاج سد قیز قلعه سی را ۸۴۳ متر و ارتفاع از پی را ۳۷ متر اعلام کرد که توان آبرسانی زیر فشار به ۱۲ هزار هکتار از اراضی پایین دست سد در آذربایجان شرقی و تامین آب شبکه پایاب اردبیل به وسعت ۶۲ هزار هکتار را خواهد داشت.

غفارزاده ادامه داد: با ساخت نیروگاه در محل سد سالانه ۴۰ مگاوات برق تولید و به تثبیت ولتاژ سراسری برق کشور کمک می کند.

نرم افزار موبایل ایلنا

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.