سرعت اینترنت، خدمات در کانون توجه

0

بر اساس دستور جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات ایران، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی موظف به گسترش پهنای باند و بهبود کیفیت خدمات شده اند.

CRA اعلام کرده است که پهنای باند ارائه شده توسط ISP ها نظارت خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر در ۱۳ شهریور، در صورت مشاهده تخلف از قرارداد با مشترکان، مجوز ارائه خدمات شرکت ها لغو می شود.

به دلیل برخی ابهامات قانونی، ISPها به جای اختصاص پهنای باند مشخص شده در قراردادها به هر مشترک، پهنای باند را به طور همزمان بین چند کاربر تقسیم می کنند و خدماتی با کیفیت پایین تر از آنچه در ابتدا وعده داده شده است، ارائه می دهند.

این موضوع باعث ایجاد حیرت مشترکان اینترنتی شده است که مبالغ هنگفتی را برای بسته های اینترنتی می پردازند.

بر اساس بخشنامه جدید، ISPها موظفند بندهای قرارداد خود را در مورد پهنای باند رعایت کنند و خدمات را مطابق با تعهدات قانونی خود ارائه دهند.

حسین فلاح جوشقانی، معاون CRA گفت: قیمت خدمات توسط CRA تعیین نمی شود، اما برای حفظ حقوق مصرف کنندگان، کیفیت خدمات را رصد می کند.

به گفته این مقام مسئول، حداقل پهنای باند به ازای هر کاربر توسط CRA برای ارائه دهندگان ارتباطات ثابت تعیین شده است و به زودی فعالیت ارائه دهندگان خدمات اینترنت سیار نیز تنظیم می شود.

جوشقانی در بیانیه ای گفت: رگولاتوری هیچ گونه ممنوعیتی برای خدمات اینترنت نامحدود صادر نکرده است و اپراتورها موظفند مطابق با نیاز مشترکین خدمات ارائه دهند.

این به دنبال توسعه اجرای یک طرح اخیر توسط شرکت زیرساخت مخابرات ایران است که گزارش‌های توافقنامه سطح خدمات را فوراً به مشترکین ارائه می‌دهد.

در Stats.tic.ir، کاربران می‌توانند فوراً به گزارش SLA در مورد تأخیر، از دست دادن بسته‌ها و جیتر دسترسی داشته باشند.

با مراجعه به وب سایت، کاربران می توانند تشخیص دهند که منبع مشکل شبکه کجاست. بر این اساس، نهادی که تعهدات خود را نقض می کند، باید جریمه ای بپردازد.

در حال حاضر این سرویس فقط به زبان فارسی در دسترس است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.