سرمایه‌گذاران OpenAI در حال بررسی شکایت از هیئت مدیره پس از اخراج آلتمن هستند: منابع

0

بر اساس گزارش‌ها، سرمایه‌گذاران نگران بودند که صدها میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده در این استارت‌آپ فناوری را از دست بدهند.

برخی از سرمایه گذاران در OpenAI، خالق ChatGPT، در حال بررسی توسل قانونی علیه منابع آگاه به این موضوع به خبرگزاری رویترز گفته اند که پس از برکناری مدیر عامل شرکت سام آلتمن و فرار جمعی از کارمندان توسط مدیران شرکت.

منابع گفتند که سرمایه گذاران در حال کار با مشاوران حقوقی برای بررسی گزینه های خود هستند. بلافاصله مشخص نیست که آیا این سرمایه گذاران از OpenAI شکایت خواهند کرد.

سرمایه‌گذاران نگران هستند که صدها میلیون دلار را که در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از دست بدهند.

OpenAI به درخواست نظر پاسخ نداد.

بر اساس منابع آگاه، مایکروسافت مالک ۴۹ درصد از شرکت عامل انتفاعی است. به گفته Semafor، سایر سرمایه گذاران و کارمندان ۴۹ درصد را کنترل می کنند که ۲ درصد آن متعلق به مادر غیرانتفاعی OpenAI است.

طبق یک یادداشت داخلی که رویترز مشاهده کرد، هیئت مدیره OpenAI روز جمعه آلتمن را پس از “قطع ارتباطات” اخراج کرد.

تا دوشنبه، اکثر بیش از ۷۰۰ کارمند OpenAI  تهدید به استعفا مگر اینکه شرکت هیئت مدیره را جایگزین کند.

سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز معمولاً کرسی‌های هیئت مدیره یا قدرت رای در شرکت‌های پرتفوی خود دارند، اما OpenAI توسط شرکت مادر غیرانتفاعی OpenAI Nonprofit کنترل می‌شود، که طبق وب‌سایت OpenAI برای نفع «بشریت، نه سرمایه‌گذاران OpenAI» ایجاد شده است.

ماینور مایرز، استاد حقوق دانشگاه کانکتیکات، گفت: در نتیجه، کارمندان اهرم بیشتری در تحت فشار قرار دادن هیئت مدیره نسبت به سرمایه گذاران خطرپذیر دارند که به تأمین مالی شرکت کمک کردند.

او گفت: “هیچ کس دقیقاً در جایگاه یک سرمایه گذار آسیب دیده قرار ندارد.”

این یک ویژگی است، نه یک اشکال در ساختار OpenAI، که به عنوان یک غیرانتفاعی شروع به کار کرد اما یک شرکت تابعه انتفاعی در سال ۲۰۱۹ برای افزایش سرمایه اضافه کرد. بر اساس وب‌سایت شرکت، حفظ کنترل عملیات به سازمان غیرانتفاعی اجازه می‌دهد «ماموریت اصلی، حاکمیت و نظارت» خود را حفظ کند.

هیئت‌های غیرانتفاعی نسبت به سازمان‌هایی که نظارت می‌کنند تعهدات قانونی دارند. به گفته کارشناسان، اما این تعهدات، مانند وظیفه مراقبت و اجتناب از خودفروشی، آزادی عمل زیادی را برای تصمیم گیری های رهبری باقی می گذارد.

پاول ویتزل، استاد حقوق در دانشگاه نبراسکا، گفت: این تعهدات را می توان در ساختار شرکتی مانند OpenAI، که از یک شرکت با مسئولیت محدود به عنوان بازوی عملیاتی خود استفاده می کرد، محدودتر کرد.

حتی اگر سرمایه گذاران راهی برای شکایت بیابند، ویتزل گفت که آنها “مورد ضعیف” خواهند داشت. شرکت‌ها بر اساس قانون، اختیارات گسترده‌ای برای تصمیم‌گیری تجاری دارند، حتی آنهایی که نتیجه معکوس دارند.

ویتزل گفت: «شما می توانید بنیانگذاران رویایی را اخراج کنید.

اپل به طرز معروفی در دهه ۱۹۸۰ استیو جابز را اخراج کرد، قبل از اینکه حدود یک دهه بعد او را بازگرداند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.