سرمایه گذاران در ایران بالاترین بازده سپرده های بانکی را دریافت می کنند

0

گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حاکی از آن است که بازار پول در سه ماهه اول سال مالی جاری که از ۳۰ اسفندماه آغاز شد، قوی‌ترین عملکرد را به ثبت رساند. بازده سرمایه گذاری.

پس انداز خانوارها به اندازه کافی بزرگ نیست که در بخش های تولیدی و تولیدی مورد استفاده قرار گیرد، اغلب به چهار محل اصلی یعنی بازار پول، سرمایه، طلا و ارز ختم می شود.

به گزارش وب سایت خبری رسمی ICCIMA، سرمایه گذاران طی چند سال گذشته عموماً تمایل بیشتری به سپرده گذاری نزد بانک ها داشته اند.

در این گزارش آمده است: «تحلیل بازدهی بازارهای مالی نشان می‌دهد که در بین بازارهای سرمایه، پول، طلا و ارز، بازار پول بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش ها، در طول سه ماهه اول، بازار پول بازدهی حدود ۵ درصدی را به سپرده گذاران ارائه کرد در حالی که “بازارهای دیگر موفق به ثبت چنین بازدهی بالایی نشده اند”.

پس از بازار پول، بازار سرمایه با میانگین ROI 2.4 درصد بیشترین بازدهی را برای سرمایه گذاران داشته است. با این حال، بازار ارز سرمایه گذاران را با بازدهی منفی شکست داد که با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در بیشتر دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، جای تعجب ندارد.

و با متوسط ​​بازدهی حدود ۱ درصد، بازار سکه طلا “نوسانات محدود” را ثبت کرد.

عملکرد نسبتا خوب بازار سرمایه در سال جاری پس از زیان ۴.۸ درصدی برای سرمایه گذاران در سال گذشته صورت گرفت.

در مورد دلیل تسلط بر بازار پول از نظر بازدهی، این گزارش خاطرنشان می کند که نرخ سپرده بانکی تقریباً دو برابر نرخ تورم تعیین شده است که به سایر بازارها فرصتی برای رقابت نمی دهد.

پس از یک دور گفتگو و بخشنامه شورای پول و اعتبار، بالاترین نهاد تصمیم گیری مالی، نرخ سپرده بانکی در سال گذشته ۱۸ درصد و نرخ وام ۱۵ درصد تعیین شد. بین مسئولان و صاحبنظران اجماع کلی وجود دارد که نرخ‌ها باید به نرخ تورم نزدیک‌تر شود، اما شرایط کلی بازار و کمبود سرمایه در بانک‌ها هنوز اجازه این کار را نداده است.

برای افزایش آسیب، نرخ های فعلی رعایت نمی شود و بسیاری از وام دهندگان نرخ های بهره بالاتر از ۲۰٪ را ارائه می دهند. این در حالی است که اتاق ایران خاطرنشان می کند که “پایبندی به نرخ های بهره تعیین شده توسط MCC می تواند اولین گام در مسیر کاهش نرخ ها باشد”.

بانک مرکزی نرخ تورم دومین ماه منتهی به ۳۱ اردیبهشت را ۹.۸ درصد اعلام کرد. نرخ تورم در سال گذشته به یک رقمی کاهش یافت، اما پیش‌بینی می‌شود که امسال دوباره به منطقه دو رقمی وارد شود.

همانطور که در گزارش ICCIMA مشخص شده است، بازار پول طی چند سال گذشته به طور فزاینده ای برای سرمایه گذاران جذاب شده است و کاهش نرخ تورم و ثبات در بازارهای طلا، ارز و مسکن سرمایه ها را به سمت بانک ها سوق داده است.

در پایان این گزارش آمده است: «این در حالی است که سرمایه‌های کلان زیادی نیز در بانک‌ها مانده است، زیرا تولید در سال‌های اخیر رکورد خوبی نداشته است».

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.