سرمایه گذاری ایران در آذربایجان با قیمت ۱.۲ میلیارد دلار

0

رفت ممدوف، رئیس بنیاد توسعه صادرات و سرمایه گذاری آذربایجان گفت: سرمایه گذاری ایران در اقتصاد آذربایجان نزدیک به ۱.۲ میلیارد دلار است که ۱۴۵ میلیون دلار آن در بخش غیرنفتی این کشور سرمایه گذاری شده است. .

وی این بیانیه را روز پنجشنبه در کنفرانس “فرصت های سرمایه گذاری آذربایجان و ایران” در باکو بیان کرد

به گزارش خبرگزاری ترند، وی گفت ۴۵۰ شرکت ایرانی در حال حاضر در آذربایجان فعالیت می کنند.

ممدوف گفت: “ما معتقدیم که می توانیم حجم سرمایه گذاری های متقابل را افزایش دهیم.” ما همه فرصت ها را برای آن داریم. آذربایجان در سال های اخیر کارهای قابل توجهی برای بهبود فضای سرمایه گذاری در کشور انجام داده است و امروزه پیشنهادات ملموسی برای سرمایه گذاران ایرانی داریم. این فقط در مورد سرمایه گذاری برای شرکت های بزرگ نیست، بلکه برای شرکت های کوچک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.”

بیش از ۱۰۰ تاجر از ایران و آذربایجان فعال در حوزه‌های حمل‌ونقل، انرژی، صنعت، بهداشت، مالی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و گردشگری در کنفرانس دو روزه باکو که روز جمعه به پایان رسید، شرکت کردند.

این رویداد با مشارکت سازمان سرمایه گذاری، کمک های اقتصادی و فنی ایران، بنیاد توسعه صادرات و سرمایه گذاری آذربایجان، وزارت امور خارجه آذربایجان، سفارت ایران در باکو و آکادمی بین المللی علوم گرجستان برگزار شد.

محمداف گفت: ایران و آذربایجان در حال ایجاد کارخانه های مشترک برای تولید خودرو و دارو هستند. این به نوبه خود نشان دهنده اعتماد بالای سرمایه گذاران ایرانی به آذربایجان است. تجار کشور نیز در ایران فعالانه فعالیت می کنند و در مجموع علاقه زیادی به این بازار دارند.

ووگار زینالوف، نایب رئیس کنفدراسیون کارآفرینان آذربایجان، در همین کنفرانس، اعلام کرد که دو همایش تجاری آذربایجان-ایرانی در ماه دسامبر در ایران برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اولین همایش تجاری ۲۷ آذر در اردبیل و دومین همایش ۲۸ آذر در تبریز برگزار می شود.

بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، ایران در سال گذشته (اسفند ۹۵-۱۳۹۴) به ارزش ۲۳۲ میلیون دلار کالا به آذربایجان صادر کرده است که نسبت به سال قبل ۴۷ درصد کاهش داشته است. واردات به ۳۲.۳ میلیون دلار رسید که ۴۳.۶ درصد افزایش داشت.

آخرین آمار ایریکا نشان می دهد که ایران در نیمه اول سال جاری ۷۷۱ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۳۰۰.۲ میلیون دلار به آذربایجان صادر کرده است که نشان دهنده افزایش ۱۲۶ درصدی ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

گاز، مواد شیمیایی، سیمان، شکلات، کاشی، سیب زمینی، خرما و نوشیدنی از جمله کالاهای اصلی صادراتی بودند.

بیش از ۸۸ هزار تن کالا به ارزش ۲۸.۶ میلیون دلار شامل شمش فولاد، چوب، وسیله نقلیه، ارزن، کیک روغنی، پنبه، سردر جاده و بیل مکانیکی از کشور همسایه وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶۷ درصد افزایش داشت.

>
منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.