سرمایه گذاری خارجی و رشد آینده

0

ایران با شرایط استثنایی مواجه است. بازسازی جسورانه اقتصادش که اگر به درستی انجام شود، می‌تواند به ایران کمک کند که یک چرخش تاریخی داشته باشد و به سرعت رشد کند.

مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور، معتقد است که این یک ضرورت است نه یک گزینه.

چرا؟ خوب، چون ایران در حال نزدیک شدن به یک بحران اشتغال است، در صورتی که این بحران در حال حاضر در یک بحران نبوده است. نزدیک به نیمی از ایرانیان بین 15 تا 34 سال سن دارند و بیشتر آنها بیکار هستند.

به گفته نیلی، 8.5 میلیون نفر در 10 سال گذشته به سن کار رسیده اند – حدود 950000 نفر در سال. از این تعداد، بیش از 6.5 میلیون نفر بیکار هستند.

اقتصاد ایران باید سالانه 655000 شغل ایجاد کند تا بیکاری در سطح فعلی بماند. با این حال، اگر قرار باشد بیکاری به زیر 10 درصد برسد، ایران هر سال به یک میلیون شغل نیاز دارد.

هر ماه هشتاد و سه هزار شغل در یک اقتصاد 400 میلیارد دلاری! ایالات متحده با اقتصاد 17 تریلیون دلاری خود در سال 2015 به طور متوسط ​​هر ماه 221000 شغل ایجاد کرد که بهترین سال برای رشد شغلی ایالات متحده از سال 1999 بوده است.

با این حال، هدف شغل ممکن است آنقدر که به نظر می رسد دور از ذهن نباشد. در دوره دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی از سال 2000 تا 2004، ایران بهترین رشد خود را از زمان پیروزی انقلاب اسلامی 1979 داشته است.

در این دوره، تولید ناخالص داخلی به طور متوسط ​​5.8 درصد در سال رشد کرد. اقتصاد هر سال 700000 شغل در این دوره ایجاد کرد.

با کنار گذاشتن امکان سنجی، ایران باید نحوه تعامل خود با اقتصاد جهانی را تغییر دهد، زیرا برای رشد به سرمایه گذاری خارجی سنگین نیاز دارد. با کاهش 81 درصدی درآمدهای نفتی دولت در چهار سال گذشته و احتمال پایین ماندن نفت برای مدت طولانی‌تر، دلارهای نفتی بادآورده‌ای در انبار وجود ندارد.

در گذشته تعامل ایران با جهان حول محور صادرات نفت خام و سپس واردات کالا با دریافتی بود.

نیلی می گوید: «این اشتباه است.

ایران نیز مانند سایر کشورها باید به سمت جذب سرمایه گذاری خارجی حرکت کند.

امنیت، نیروی کار تحصیل کرده، ذخایر فراوان نفت، گاز و معدنی و جاذبه های گردشگری از مزیت های رقابتی ایران در تلاش برای جذب سرمایه گذار هستند.

اما دولت فکر می کند که ایران چقدر پول نیاز دارد؟ با توجه به هدف رشد تولید ناخالص داخلی 6 درصدی دولت، سالانه به 28 تا 54 میلیارد دلار نیاز دارد. نیلی گفت: برای رسیدن به این هدف، سرمایه گذاری خارجی باید سالانه 13.8 تا 18.9 درصد رشد کند. رکورد فعلی ایران 10% است.

چقدر از این امکان پذیر است؟ خوب، نیلی می گوید ترکیه، کشوری با وسعت مشابه اما بدون منابع طبیعی عظیم ایران، سال گذشته 12 میلیارد دلار جذب کرد. عربستان سعودی، 10 میلیارد دلار به دست آورد.

به گفته نیلی، حتی همسایه کوچکتر ایران، آذربایجان، با 9 میلیون نفر جمعیت، سالانه 5 تا 9 میلیارد دلار جذب کرده است.

بنابراین دولت احتمالاً هدف خود را زیر پا می گذارد، اما این واقعیت را پوشش نمی دهد که ایران پتانسیل زیادی برای سرمایه گذاری دارد.

با این حال، سه نگرانی در مورد مسیری که ایران طی می کند وجود دارد. باز کردن درهای ایران ممکن است راه را برای نفوذ خارجی در عرصه های اقتصادی و سیاسی ایران باز کند.

همچنین، تولیدکنندگانی که به دلیل تحریم ها پیشرفت کردند، پس از افزایش رقابت، محو خواهند شد.

ثالثاً، ایران ممکن است از شرکت‌های خارجی وام‌های بسیار سنگینی بگیرد و به بحران بدهی دولتی منجر شود.

نیلی می‌گوید این نگرانی‌ها عمدتاً بی‌اساس هستند، اما باید احتیاط کرد تا از تبدیل یک فرصت به تعهد جلوگیری شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.