سفیر قطر از کمک ایران یک سال پس از تحریم به رهبری عربستان استقبال کرد

0

علی بن حمد السلیطی، سفیر قطر در ایران، یک سال پس از اعمال تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی علیه قطر توسط عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر، از کمک‌های تهران به دوحه تشکر کرد.

«جمهوری اسلامی ایران در کمک‌ها و کمک‌های بشردوستانه به دولت قطر پیشگام بود و تلاش کرد تا از اثرات منفی محاصره بر شهروندان قطری بکاهد. این کشور حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای قطری باز کرد و به سرعت مواد غذایی ارسال کرد تا کاهش ناگهانی صادرات کالا توسط چهار کشور را جبران کند. سلیمانی روز شنبه در یادداشتی نوشت: این گذرگاهی برای انتقال کالا توسط بسیاری از کشورها به دولت قطر فراهم کرد.

یک سال پس از اعمال تحریم‌ها علیه دوحه، دولت و مردم قطر اقدامات چهار کشور عربی علیه دوحه و کمک کشورهایی که در این بحران در کنار آنها ایستاده‌اند را فراموش نخواهند کرد. سفیر قطر می گوید.

گروه چهارجانبه عربی به رهبری عربستان سعودی در ژوئن گذشته به طور ناگهانی محاصره دیپلماتیک و اقتصادی را علیه قطر اعمال کرد و دوحه را به حمایت و حمایت مالی از تروریسم و ​​دستکاری در امور داخلی کشورهای همسایه خود متهم کرد. دوحه این اتهامات را رد می کند.

حاکم قطر شخصاً در ماه مه از حسن روحانی رئیس جمهور ایران به دلیل حمایت تهران در طول بحران تقریباً یک ساله عربی تشکر کرد

ارزش مبادلات تجاری ایران و قطر در سال مالی گذشته (مارس ۲۰۱۷-۲۰۱۸) به ۲۷۵ میلیون دلار رسید که نسبت به سال قبل از آن ۱۳۷ درصد افزایش داشته است. صادرات ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس به ۲۴۸ میلیون دلار رسید تا ۱۴۰ درصد رشد داشته باشد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.