سنای آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی قریب الوقوع دولت، اقدامی را متوقف می کند

0

رهبران سنای ایالات متحده با یک اقدام توقف طراحی شده برای جلوگیری از یک تعطیلی دولت به دلیل قانون بودجه.

این توافق که بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها منعقد شد، دولت را باز نگه دارید برای شش هفته دیگر. همچنین حدود ۶ میلیارد دلار بودجه کوتاه مدت برای اوکراین در نظر می گیرد تا از تهاجم روسیه جلوگیری کند.

اما در صورت تصویب کامل این توافق در سنا، احتمالاً با موانع قابل توجهی در مجلس نمایندگان مواجه خواهد شد، جایی که جمهوری خواهان راست افراطی قول داده اند در صورت رسیدن به زمین، آن را ساقط کنند.

به نظر می رسد که انتظار انتقاد از جناح تندرو حزب خود را دارد، میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا، در سخنرانی روز سه شنبه از راه حل کوتاه مدت دفاع کرد.

سناتور جمهوری‌خواه گفت: «تأخیر در اقدام برای تأمین مالی کوتاه‌مدت دولت، به هیچ‌وجه اولویت‌های سیاستی را پیش نمی‌برد».

«تعطیلی دولت به دلیل اختلافات داخلی دولت، موقعیت سیاسی کسی را تقویت نمی‌کند. این فقط پیشرفت مهمی را روی یخ قرار می دهد و میلیون ها آمریکایی را در معرض خطر قرار می دهد.»

دولت ایالات متحده کمتر از پنج روز تا مهلت خود برای تصویب قانون بودجه در نیمه شب ۳۰ سپتامبر (۰۴:۰۰ به وقت گرینویچ روز یکشنبه) فاصله دارد.

اگر این کار را انجام ندهد، بسیاری از دولت همه کارکردهای غیر ضروری را متوقف می‌کند و خدمات فدرال را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد و میلیون‌ها کارمند را بدون چک حقوقی خود می‌گذارد.

این احتمال می‌تواند بیشتر رتبه اعتباری ایالات متحده را کاهش داده و در نتیجه دولت را مجبور به پرداخت نرخ های بهره بالاتر می کند.

در حال حاضر، در ماه اوت، یکی از آژانس های رتبه بندی اعتباری مهم، Fitch Ratings، امتیاز ایالات متحده را از AAA – بالاترین – به AA+ کاهش داد، با استناد به “وخامت مداوم در استانداردهای حکمرانی”. تحلیلگران مؤسسه اعتباری دیگر، مودی، روز دوشنبه هشداری صادر کردند مبنی بر اینکه اگر بن بست بودجه حل نشود، می تواند از این روند پیروی کند.

اما جمهوری‌خواهان، به‌ویژه در جناح راست افراطی، از سطوح فعلی هزینه‌های دولت عقب نشینی کرده‌اند و خواستار کاهش شدید هزینه‌هایی مانند کمک به اوکراین.

«این قطعاً منجر به تعطیلی دولت خواهد شد»، سناتور جمهوری‌خواه JD Vance از اوهایو گفت در پاسخ به ۶ میلیارد دلار برای اوکراین در پیشنهاد توقف موقت.

اگر طرح توقف در روزهای آینده به طور کامل در سنا تصویب شود، همانطور که انتظار می‌رود، کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان – جمهوری‌خواه ارشد در مجلس پایین‌تر – می‌تواند این قانون را به صحن علنی کند.

اما او با یک حزب منشعب روبرو است، و برخی در راست افراطی تهدید می کنند که در صورت همکاری با دموکرات ها برای تصویب قانون بودجه، او را از مقام رهبری خود برکنار خواهند کرد.

From left, Senate Minority Leader Mitch McConnell, R-Ky., Senate Majority Leader Chuck Schumer, D-N.Y., and Speaker of the House Kevin McCarthy, R-Calif., take time out from their struggle over the debt limit negotiations to attend a ceremony at the Capitol in Washington, May 17, 2023. The three men sit in a row. McCarthy holds up a hand flattened in gesture, his head turned toward Schumer. Schumer appears to be listening, his hands folded in his lap.
میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا (چپ) و چاک شومر، رهبر اکثریت سنا (در مرکز) بر سر لایحه بودجه کوتاه مدت به توافق رسیده اند، اما باید دید که آیا رئیس مجلس نمایندگان کوین مک کارتی (راست) از آن پشتیبانی خواهد کرد [پرونده: J Scott Applewhite/AP Photo]

وقتی خبرنگاران در روز سه‌شنبه از او پرسیدند که آیا احساس می‌کند سخنرانش در خط است یا خیر، مک کارتی انتقادی را صادر کرد پاسخ.

“اوه مرد، این باید من را نگران کند، نه؟” مک کارتی نمایشی گفت. «این همان چیزی است که قبل از انتخاب من به عنوان رئیس مجلس از من پرسیدید. من نگران این نیستم که آیا محل سخنرانی وجود دارد یا خیر. تنها چیزی که من به آن اهمیت می دهم این است که برای مردم آمریکا بجنگم.”

در ژانویه، مک کارتی پنج روز و یک ۱۵ دور تاریخی طول کشید. رای دادن برای کسب مقام بلندپایه، در میان مخالفت شدید راست افراطی.

اما مک کارتی در اظهارات خود برخی از اولویت های مورد حمایت اعضای راست افراطی حزبش را پذیرفت.

او به خبرنگاران گفت که احساس می‌کند کمک به اوکراین و توقف بودجه برای دولت باید “دو چیز جداگانه” باشد. رئیس جمهور جمهوری خواه همچنین از دموکرات ها خواست که در عوض برای امنیت بیشتر در امتداد مرز جنوبی ایالات متحده سرمایه گذاری کنند.

مک کارتی گفت: «فکر نمی‌کنم کمک‌های اوکراین باید به عنوان مکمل مورد توجه قرار گیرد.

“من کاملاً درک نمی کنم، وقتی این همه مردم در سراسر کشور در مورد چالش هایی که امروز در آمریکا اتفاق می افتد صحبت می کنند، مردم می روند و می گویند، “اوه، ما باید اوکراین را انجام دهیم و نادیده بگیریم. آنچه در امتداد مرز ما اتفاق می‌افتد.» فکر می‌کنم این رویکرد اشتباهی است.»

Reporters hold up cellphones and other equipment to record as House Speaker Kevin McCarthy takes questions on the black-and-white checkered floor of the Capitol
خانه ایالات متحده کوین مک کارتی، رئیس مجلس، در حالی که با فشار بر سر تعطیلی احتمالی دولت در ۲۶ سپتامبر مواجه است، از خبرنگاران سؤال می‌کند [لیا میلیس/ رویترز]

جمهوری خواهان اکثریت بسیار محدود ۲۲۱ نماینده از ۴۳۵ کرسی مجلس را در اختیار دارند. این بدان معناست که مک کارتی یا باید قوانین دو حزبی را برای جلوگیری از تعطیلی دولت تصویب کند – یا تقریباً همه اعضای حزب خود را جمع کند.

در بیانیه ویدئویی روز سه شنبه، جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات، هدف مکرر شکایات محافظه‌کاران بر سر بودجه‌بندی، «گروه کوچکی از جمهوری‌خواهان افراطی مجلس» را متهم به تلاش برای تعطیل کردن دولت برای پیشبرد اولویت‌های خود کرد.

او گفت: “من آماده انجام وظیفه خود هستم اما جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان حاضر به انجام این کار نیستند.” آنها از ایستادگی در برابر افراط گرایان در حزب خود امتناع می ورزند. بنابراین اکنون، همه در آمریکا می‌توانند مجبور به پرداخت بهای آن شوند.»

مجلس سنا روز سه‌شنبه پس از رای‌گیری رویه‌ای برای پیشبرد توافق توقف که با حمایت قاطع منعقد شد، عقب نشینی کرد: ۷۷ رای موافق شروع کار بر روی این لایحه و تنها ۱۹ رای مخالف وجود داشت.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، از دموکرات‌ها، روز سه‌شنبه، با شمارش تعداد روزهای کاهشی تا تعطیلی احتمالی، گفت: «تنها راه‌حل برای جلوگیری از تعطیلی مضر دولت، دو حزب‌گرایی است». “ما اکنون درست در پرتگاه هستیم.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.